1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Güvenlik görevlisi Hülya’nın ölümüne sebep olmuştu! Cezası belli oldu

Güvenlik görevlisi Hülya’nın ölümüne sebep olmuştu! Cezası belli oldu
0

İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İZENERJİ şirketinde özel güvenlik vazifelisi olarak çalışan Hülya Onaylı’ya, geçen yıl 20 Eylül saat 21.30 sıralarında, Mustafa Kemal Kıyı Bulvarı’ndaki Köprü tramvay durağından, tuvalet muhtaçlığını karşılamak için yolun karşısına geçmek isterken Bahadır Sıgalı idaresindeki 35 AOA 048 plakalı araba çarptı.

Tramvay istasyonu güvenlik vazifelisi, evli ve 2 çocuk annesi Hülya Onaylı, ihbarla gelen sıhhat takımınca Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırıldı. Ağır yaralı Onaylı, hekimlerin müdahalesine karşın hayatını kaybetti. Onaylı’nın cenazesi, Yağhaneler Çinili Mescidi’nde kılınan namaz sonrası Örnekköy Mezarlığı’nda toprağa verildi. Onaylı’nın ağabeyi Özer Tunaoğlu (48) da 9 gün sonra beyin kanamasından hayatını yitirdi.

TAKSİRLE VEFATA NEDEN OLMA HATASINDA DAVA AÇILDI

Kazadan sonra gözaltına alınan arabanın şoförü Bahadır Sıgalı  süreçlerinin akabinde çıkarıldığı mahkemede tutuklandı. Kazayla ilgili başlatılan soruşturma tamamlanıp, iddianame hazırlandı. Onaylı’nın, vazifeli olduğu Köprü tramvay durağının yakınındaki yaya geçidine gelip, kırmızı ışık ihlali yaparak yolun karşısına gerçek koştuğu belirtildi. Bu sırada gelen Bahadır Sıgalı’nın da arabayla çarpması sonucu Onaylı’nın havalanarak 40 metre aralıktaki başka şeridin orta kısmına düştüğü ve yolun bitimindeki şeride savrulduğu, iddianamede yer aldı. Kaza tespit tutanağı ve uzman raporuna nazaran Bahadır Sıgalı’nın  kazada yüksek süratle ve önlemsiz olarak yaya geçidine yaklaştığının tespit edildiği de iddianamede belirtildi. Sıgalı’nın trafik ihlali, Hülya Onaylı da kırmızı ışık ihlali yaptığı için kazanın oluşumunda etken olduklarına vurgu yapıldı. Kazayla ilgili kurum, kuruluş ve 3’üncü şahısların kusur ve ihmallerinin görülmediği de kaydedildi. İddianamede, alınan beyanlar ve toplanan kanıtlar ışığında Bahadır Sıgalı’nın ‘taksirle vefata neden olma’ hatasından 6 yıla kadar mahpus istemiyle cezalandırılması talep edildi. Orta duruşmada tahliye edilen sanığa konut mahpusu verildi.

KARAR ÇIKTI

Tutuksuz Bahadır Sıgalı’nın yargılanmasına bugün 9’uncu Asliye Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Duruşmaya tutuksuz sanık Bahadır Sıgalı, taraf avukatları ile Hülya Onaylı’nın yakınları katıldı. Hakim, olayla ilgili olarak mahkemeye sunulan yeni uzman raporunda şoför Bahadır Sıgalı’nın tali kusurlu, Onaylı’nın ise asli kusurlu olduğunu söyledi. Temel hakkında mütalaasının hazır olduğunu belirten sav makamı, sanık için taksirle bir kişinin vefatına neden olma hatasından 2 yıldan 6 yıla kadar mahpus cezası isteminde bulundu. Son kelamları sorulan Bahadır Sıgalı, “Hızlı olduğumu düşünmüyorum. Suratımı net bilmiyorum lakin tahminen 60 yahut 70-80 ile gidiyordum. Olaydan ötürü üzgünüm. Mutlaka bu türlü olsun istemezdim. Bilerek yapmadım. Bilinçsiz bir şey ve ben de mağdurum” dedi.

Sanığın son kelamlarının akabinde karar açıklandı. Hakim, sanığı ‘taksirle vefatına neden olma’ kabahatinden 4 yıl mahpus cezasına çarptırırken, âlâ hali göz önüne alınarak ceza 3 yıl 4 ay mahpusa çevrildi. Öte yandan sanığın ehliyetine 1 yıl 4 ay mühletle el konuldu ve isimli denetim önlemleri de kaldırıldı.

Yazar Hakkında

Yorum Yap