1. Anasayfa
  2. Gündem

Görüntüler ortaya çıktı! Acılı baba mahkemede bu sözlerle seslendi

Görüntüler ortaya çıktı! Acılı baba mahkemede bu sözlerle seslendi
0

Bayraklı ilçesinde oturan Aslıhan Sinem Çiçek, geçen yıl 26 Temmuz’da iş görüşmesi için Bornova ilçesindeki bir adrese gitti. Meskene dönmeyen Çiçek’e ulaşmayan babası Serdar Çiçek, polise kayıp müracaatında bulundu. Yapılan araştırmada Çiçek’in, Ege Üniversitesi Hastanesi’nde olduğunu belirlendi. Aldığı darbelerle durumu ağır olan Çiçek, bir gün sonra hastanede hayatını yitirdi. Çiçek’in vefatıyla ilgili yürütülen soruşturmada Burak Kaya gözaltına alındı. Çiçek’in telefonu üzerinde bulunan Kaya, emniyetteki süreçlerin akabinde sevk edildiği adliyede Sulh Ceza Hakimliği’nce ‘gasp’ hatasından tutuklandı.

Olayla ilgili yapılan araştırmada Çiçek’in son olarak beyaz bir hafif ticari araca bindiği tespit edildi. Aracın geçtiği noktaları inceleyen polis, Cem A.’ya ulaştı. Belirlenen adrese operasyon yapan gruplar, şüpheliyi gözaltına aldı. Polisteki süreçlerinin akabinde ‘nitelikli cinsel saldırı’ suçlamasıyla adliyeye sevk Cem A., isimli denetim kaidesiyle özgür bırakıldı. Ayağına elektronik kelepçe takılan Cem A.’ya, konutunu terk etmemek başta olmak üzere yurt dışına çıkma yasağı konuldu. Soruşturma kapsamında gözaltına alınan Cem A.’nın kuzeni Diyar A. da mahkemece isimli denetim kaidesiyle hür kaldı. Burak Kaya için istenilen isimli tıp raporunda kanında ve idrarında uyuşturucu husus tespit edildi. Kaya, 27 Ekim’de savcının istemiyle yurt dışı çıkış yasağı konularak tahliye edildi, lakin ilerleyen süreçte diğer bir hatadan karar giyerek cezaevine girdi.

İKİ SANIK İÇİN İDDİANAME HAZIRLANDI

Olayla ilgili yürütülen soruşturmanın akabinde hazırlanan iddianame, İzmir 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi. İddianamede, şüphelilerden Cem A. için ‘nitelikli cinsel saldırı’ ve ‘kişiyi hürriyetinden mahrum kılma’ cürümlerinden 19 yıla kadar, Burak Kaya için ise ‘yağma’ hatasından 15 yıla kadar mahpus cezası talep edildi. ‘Olası kastla öldürme’ kabahatinden ise kovuşturmaya yer olmadığı belirtildi.

İddianamede, geçen yıl 26 Temmuz’da 112 Acil Davet Merkezine gelen ihbarda, otoyoldan Bornova Çiğli istikametine giderken Bayraklı Tünelleri çıkışında sağ tarafta genç bir kızın olduğu, sağlıklı görünmediği, otomobillerin önüne atladığının bildirilmesi üzerine kolluk vazifelilerinin olay yerine yönlendirildiği ve Aslıhan Sinem Çiçek’in ormanda yerde yatar durumda, bedeninde yaralar, elbisesinde kan izleri olduğu, pantolonun ön düğmesinin ve fermuarının açık olduğu bilgisi yer aldı. Çiçek’in polislere kendisine bir kişinin tecavüz etmeye çalıştığını ve sonrasında şuurunun kapandığını söylediği de kaydedildi.

‘TELEFONU SANIĞIN ÜZERİNDEN ÇIKTI’

İddianamede ayrıyeten, Aslıhan Sinem Çiçek’in yakınında park halinde 35 BBB 189 plakalı motosiklet olduğu, motosikletin trafik takımları tarafından inceleme yapılmak üzere götürüldüğü, çabucak sonrasında kuşkulu Burak Kaya’nın maktulün başında ambulansta bekleyen kolluk vazifelilerinin yanına geldiği belirtildi. Burak Kaya’nın kollarında ve yüzünde kan izlerinin bulunduğu, motosikletin kendisine ilişkin olduğunu, akaryakıtı bittiği için park etmek zorunda kaldığını, yakıt almak için akaryakıt istasyonuna gittiği tarafındaki sözüne yer verildi. Burak Kaya’nın üzerindeki kan izleriyle ilgili ise yardım etmek istediği Çiçek’in kendisine saldırması sonucu oluştuğunu söylediği belirtildi. Burak Kaya’nın üst aramasında Çiçek’e ilişkin cep telefonu, motosiklette ise 30 santim uzunluğunda bir bıçak ile kanlı bir yeşil mont bulundu. Yapılan incelemede monttaki kanın Çiçek’e ilişkin olmadığı da iddianamede yer aldı.

‘KAHVE İÇİP AYRILDI’

Sanıkların yargılanmalarına bugün 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Duruşmaya öbür cürümden cezaevinde olan Burak Kaya SEGBİS ile bağlandı. Duruşmada şahitler dinlendi. Çiçek’in iş görüşmenin akabinde geldiği konutta olan H.A., “Aslıhan ile birkaç kere görüşmüştük. Sonra iş için konuşmuştuk. Onu çalıştığım yerde işe aldıracaktım. İş görüşmesine gittikten sonra bizim meskene geldi. Tahminen saat 14.00’den sonraydı. Zira o saatte iş görüşmesine gitmişti. Berfin, ben ve kız kardeşim evdeydik. Sinem geldiğinde kahve yapıyorduk. Ona da yaptık ve içti. Çok durmadı. 5-10 dakika kaldıktan sonra konuttan ayrıldı. Heyecanlıydı fakat uyuşturucu içip, içmediğini bilemem. Zira iş görüşmesinden çıkmıştı. Hatta bana iş kümesine kaydolduğu söylemişti. Sanıkları tanımam. Cem ile ilgisi olduğuna dair bir şey duymadım. Cem’den bahsetmedi. Konutta olduğumuz sürece uyuşturucu yahut alkol kullanmadık, yalnızca kahve içtik” dedi.

‘DAHA NE YAPMAMIZ GEREKİYOR’

Duruşmada şahit olarak dinlenen Ç.O. “Cem, akrabam olur. Aslıhan’ı tanımıyorum. Olayı öğrendiğimde üzerinden birkaç hafta geçmişti. Ben de öğrenmek için aradım fakat açmadı. Bunun üzerine kız kardeşini aradım. Kız kardeşi bana telefonda olayın yanlışsız olduğunu, Aslıhan’ın Cem’in kendisini darp etmesi üzerine üst kata kaçıp, cama yumruk atması sonucu elinin kesildiğini söyledi. Hatta apartmanda kan izleri olduğunu, bunların fotoğrafını çektiğini lakin ailesinin sildirdiğini söyledi. Ben de bu durumu akrabam K.O.’ya anlattım. K.O. da Aslıhan’ın dayısı olan ‘Sercan’a anlatalım’ dedi. Birlikte gittik ve olayı anlattım. Tabir vereceğimi öğrenince telefonla aradı lakin açmadım” diye söz verdi.

Söz alan Çiçek’in babası Serdar Çiçek, “Kızım 45 dakika ambulans bekleyerek can çekişerek ölmüş. Bireyler dışarıda geziyor. Kamera imajları var, darp var. Kendi öz akrabaları bile bunları söylüyor. Daha ne yapmamız gerekiyor? Sanıkların tutuklanmalarını ve en ağır halde cezalandırılmalarını istiyoruz” dedi.

Savunmaların akabinde mahkeme heyeti belgede dinlenmeyen şahitlerin dinlenmesine karar verip duruşmayı 26 Eylül’e erteledi.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir