1. Anasayfa
  2. Gündem

Görenleri hayran bırakıyor! Dünyadaki nadir eserlerden birisi

Görenleri hayran bırakıyor! Dünyadaki nadir eserlerden birisi
0

Gölhisar ilçesindeki Kibyra Antik Kenti’nde 2016 yılındaki hafriyat çalışmaları esnasında büsbütün yıkık halde bulunan yuvarlak planlı çeşme 2022 Ağustos ayında başlatılan onarım çalışmaları sonucu ayağa kaldırılmıştı. Ayağa kaldırılan çeşme Mayıs ayı sonunda kullanıma açıldı.

“Muhtemelen M.S. II. yüzyılın son çeyreğinde ikinci bir havuz eklenmiş”

Restorasyon çalışmaları tamamlanan ve 21 Aralık itibariyle gün yüzüne çıkan görkemli çeşme için açıklama yapan hafriyat lideri Doç. Dr. Şükrü Özüdoğru, “Kibyra 2016 yılı hafriyat çalışmaları sonucunda Agora’nın III. Teras düzlüğünün merkezinde konumlanan yuvarlak planlı çeşme yapısı açığa çıkarıldı. Hafriyat çalışmalarından elde edilen bilgiler, yapının kent içindeki pozisyonu ve mimari kesimlerinin tarzı çeşme yapısının M.S. 23 yılı sarsıntısı sonrasında inşa edildiğini göstermektedir. Birinci inşa periyodunun akabinde çeşme yapısı, çeşitli periyotlarda yapılan ekleme ve değişikliklerle hayli uzun bir mühlet, kentte gösterişli bir su heykeli olarak hem kentin görselliğini artırmış, hem de su muhtaçlığını karşılamıştır. Yaklaşık 7,5 metre yüksekliğe ve 15 metre çapa sahip yapı, üç farklı kullanım evresine sahiptir. Sütunlar, kabartmalı frizler ve heykellerle süslenmiş olan çeşme yapısı, merkezinde blok örgü ile oluşturulmuş ve orta noktasına su sisteminin döşendiği yuvarlak gövde ve bunu çevreleyen, biri içte biri dışta olmak üzere daire formlu iki havuzdan müteşekkildi ve blok örgü merkezdeki yuvarlak gövde sütunlarla taşınan konik bir çatıyla kapatılmıştı. Çeşme yapısı M.S. 23 yılı sarsıntısı sonrası kentin tekrar inşası sırasında yapılmış olup, bu birinci kullanım evresinde merkezinden su sisteminin geçtiği yuvarlak gövde ve tek havuzdan oluşmaktaydı. Muhtemelen M.S. II. yüzyılın son çeyreğinde ikinci bir havuz eklenmiş. Çeşmenin çatısının M.S. 417 zelzelesinde çöktüğü ve büyük oranda ziyan gördüğü anlaşılmış olsa da elimizdeki arkeolojik datalar, yapının kimi tadilatlar sonucunda yeniden birebir fonksiyonuyla Erken Bizans Çağı’nda da muhtemelen M.S. VII. yüzyıl sonlarına kadar kullanıldığını göstermektedir” bilgisini vermişti.

Antik kentler ortasında yapısal bakımda dünyadaki az yapıtlardan olan çeşme suyunun içilebilir kaynak suyu olması sebebiyle de ziyaretçilerin ayrıyeten ilgisini çekiyor.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir