1. Ana Sayfa
  2. Gündem

GKRY’de 25 yaşındaki Türk kızına saldıran 2 Rum tutuklandı

GKRY’de 25 yaşındaki Türk kızına saldıran 2 Rum tutuklandı
0

KKTC’de yaşayan 25 yaşındaki Asya Karaali, arkadaşlarıyla birlikte gittiği Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nde (GKRY) hücuma uğradı. GKRY’nin Ayia Napa bölgesinde 2 Haziran’da 2 Rum tarafından taciz edildiğini tabir eden Karaali, Rumların Türk olduğunu anlayınca kendisine saldırdığını belirtti. Saldırganlardan birinin yüzüne yumruk attığını söz eden Karaali, 2 saldırganın daha sonra kendisini 2 metre yüksekliğindeki duvardan aşağı attığını sav etti. Karaali, toplumsal medya hesabından atak anına ilişkin olduğu sav ettiği kısa bir görüntü da paylaştı.

Olay anında bayıldığını ve gözünü Gazimağusa Rum Devlet Hastanesi’nde açtığını belirten Karaali, kıymetli bir şeyi olmadığı söylenerek hastaneden taburcu edildiğini tabir etti. Taburcu edildikten sonra GKRY polisine giderek şikayetçi olan Karaali, KKTC’ye geçer geçmez Gazimağusa Devlet Hastanesinde hekim denetiminden geçti. Hastanede yapılan denetimde dişinin ve parmağının kırık olduğu ortaya çıkan Karaali, akın GKRY’de yaşandığı için KKTC’de darp raporu alamadığını, bu nedenle mağdur olduğunu açıkladı.

2 ZANLI TUTUKLANDI

Saldırı KKTC’de ve GKRY’de büyük infiale neden olurken, GKRY polis sözcüsü Steve Theodoulou, Karaali’ye saldıran 22 ve 30 yaşlarındaki 2 zanlının gözaltına alındığını açıkladı. Olayın cumartesi günü sabahın erken saatlerinde meydana geldiğini, zanlılar ile Karaali ortasında tartışma çıktığını aktaran Theodoulou, tartışmanın neden çıktığına dair araştırma yaptıklarını belirtti. Olayın akabinde genç bayanın Gazimağusa Rum Devlet Hastanesine kaldırıldığını belirten Theodoulou, dişinin kırıldığına ve bedeninin çeşitli yerlerinde morluk olduğuna dair tespit yapıldığını söyledi.

“KABUL EDİLEMEZ”

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, GKRY’de uğradığı hücum sonucu yaralanan Karaali ile telefonda görüşerek, geçmiş olsun dileklerini iletti. Cumhurbaşkanı Tatar yaptığı yazılı açıklamada, adadaki barış ortamına ziyan veren bu üzere olayların kabul edilemez olduğunu vurgulayarak, Cumhurbaşkanlığı Hata ve Suça Ait Hususlar Teknik Komitesi’ne Karaali’nin yaşadığı menfur saldırıyı bütün taraflarıyla takip etmesine yönelik gerekli direktifi verdiğini aktardı. Tatar, yaşanan vahim olayın takipçisi olmaya devam edeceğini belirtti.

GKRY ÖNDERİ HRİSTODULİDİS, CUMHURBAŞKANI TATAR’I ARADI

GKRY başkanı Nikos Hristodulidis’in Karaali’nin darp edilmesiyle ilgili Cumhurbaşkanı Tatar’ı aradığı bildirildi. GKRY basınında yer alan haberlerde, görüşmede Hristodulidis’in olayı kınadığı ve Tatar’a genç kızı darp edenlerin tutuklandığını ve adalete teslim edileceğini söylediği tabir edildi. Haberde Hristodulidis’in Tatar’a, darp olayının ırkçı bir hücuma benzemediğini lakin kabul edilemez ve kınanması gereken bir durum olduğunu söylediği belirtildi.

“IRKÇI RUM ZİHNİYETİNİN YANSIMASI”

KKTC Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ise, “Adanın tek sahibi olduğu savındaki hakimiyetçi ve ırkçı Rum zihniyetinin yansıması olarak, Rum tarafındaki ırkçı akınların her geçen gün arttığını basın haberlerinden de takip ediyoruz. Kıbrıs Adası’nda Kıbrıs Türkü’nü azınlık gören ve ömür hakkı tanımayan ırkçı Rum zihniyetinin Güney Kıbrıs’a geçen vatandaşlarımıza yönelik sürdürdüğü ırkçı ataklarının son kurbanı bir Türk kızı olmuştur. Vatandaşımız Asya Karaali, ziyaret emeliyle gittiği Güney Kıbrıs’ta evvel tacize uğramış, konuşmasından Türk olduğu anlaşılınca da önemli biçimde darp edilmiştir. Küstah saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Rum güvenlik makamlarından ırkçı taarruzun faillerini tez vakitte adalete teslim etmesini ve gereken cezanın verilmesini istiyoruz” denildi.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap