1. Anasayfa
  2. Gündem

Gelecek Partililerden CHP kararı: ‘10 vekil arkadaşımızla istifa dilekçemizi verdik’

Gelecek Partililerden CHP kararı: ‘10 vekil arkadaşımızla istifa dilekçemizi verdik’
0

DEVA, Gelecek, Saadet ve Demokrat Parti toplam 38 milletvekiliyle CHP listesinden seçime girdi.

Önümüzdeki günlerde bu vekillerin CHP’den ayrılarak kendi partilerine dönmeleri bekleniyor. Bir yandan da bu 4 parti, meclisteki temsillerini güçlendirebilmek için formül arayışlarını sürdürüyor.

CHP listelerinden Gelecek Partisi ismine Muğla milletvekili olan Selçuk Özdağ, milletvekilliği kaydını yaptırdıktan sonra basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Özdağ, şu sözleri kullandı:

“Biz bugün Gelecek Partisi olarak Cumhuriyet Halk Partisi’ne istifa dilekçelerimizi verdik 10 milletvekili arkadaş. TBMM’ye de vermiş bulunuyoruz. Yemin merasiminde de kendi partimiz ile yemin edeceğiz. Burada beraberce Millet İttifakı birlikte yürümeye, birlikte millet iradesini yahut milletin sorunlarını meclise yansıtmaya, kamuoyuna yansıtmaya devam edeceğiz. Zira 10 ay sonra belediye liderleri seçimi var. Oraya hazırlanmamız gerekiyor. Özeleştiri kesinlikle yapılır, her parti yapmalıdır. Tenkitlere de açığız. Neden kazanamadık, niye kazanamadık? Eşit bir seçim değildi, adil bir seçim değildi. Buna karşın kazanabilir miydik? Evet kazanabilirdik.”

SEÇİM SONRASI 4 PARTİNİN TEK GÜNDEMİ

İlk seçenek, 4 partiden (DEVA, Gelecek, Saadet ve Demokrat Parti) birinin çatısı altında küme oluşturmak. Mecliste kümesi olan siyasi partiler Meclis Başkanlık Divanı’nda temsil edilebiliyor. Kürsüde küme ismine kelam hakkı kullanabiliyor ve ihtisas kurullarına üye verebiliyor. Bu 4 parti için mecliste küme kurmak bu imkanlar açısından kıymetli.

Mecliste şu an 5 siyasi parti kümesi bulunuyor. Lakin 4 partinin hiçbiri de tek başlarına küme kurmak için gerekli olan 20 milletvekiline sahip değil. DEVA Partisi’nin 15, Gelecek ve Saadet Partisi’nin 10’ar, Demokrat Parti’nin de 3 milletvekili bulunuyor. Bu durumda ortak bir küme kurmak için müzakereler devam ediyor.

DAVUTOĞLU İŞARET ETMİŞTİ

Daha evvel Gelecek Partisi Genel Lideri Ahmet Davutoğlu’da bunun gerekliğine dikkat çekmişti. Kulislerde konuşulanlar saadet çatısı altında birleşilmesi istikametinde lakin bu 4 parti içlerinden birinin çatısı altında buluşmak için uzlaşamazsa bir diğer seçenek de yeni parti kurulması oluyor. Bu formüle nazaran de 38 milletvekili yeni kurulan partiye geçecek. Şayet bu teklif hayata geçerse meclisteki küme sayısı da altıya çıkacak.

28. devirde meclisteki yapı da bir evvelki periyoda nazaran epeyce farklı. Toplam 5 siyasi parti kümesi var. Erdoğan’ın yanı sıra, CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve ÂLÂ Parti Genel Lideri Meral Akşener milletvekili olarak yer almayacak. Mecliste toplam 15 parti temsil edilecek bu periyot. 15 partiden 8’inin genel liderleri, milletvekili olarak mecliste misyon yapacak.

 

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir