1. Anasayfa
  2. Gündem

Gaziantep’ten Hollywood’a… Harry Potter, Truva, 300 Spartalı filmlerine çizmeleriyle damga vurdu!

Gaziantep’ten Hollywood’a… Harry Potter, Truva, 300 Spartalı filmlerine çizmeleriyle damga vurdu!
0

Yaşayan İnsan Hazineleri mükafatı alan ve 30 yıldır yemeni üreten Orhan Çakıroğlu, Gaziantep yöresine ilişkin ayakkabı tipi olan yemeniyi manda ve sığır derisinden üretiyor. Unutulmaya yüz tutan yemeniler, dünyaca ünlü Hollywood sinemalarında sık sık tercih edilmesiyle birlikte tekrar yaygınlaştı. Dünyaca ünlü sinema Harry Potter’ın çizmelerini üreten Gaziantepli yemeni ustası, Kral Henry sineması, Truva sineması ve MÖ 480 yılında vuku bulan Thermopylae Muharebesi’ni bahis alan Persler ve Atinalılar ortasında geçen savaşı anlatan 300 Spartalı sinemasının çarıklarını üretmesiyle birlikte ünü tüm dünyaya yayıldı.

Yemeni üretiminde yaptıkları değişimle yurt içi ve yurt dışı sinema kesiminde kıymetli derecede yer edindiklerini belirten Orhan Çakıroğlu, “Üretimlerin halini değiştirmemizle birlikte birçok gerek yurt içi gerek yurt dışı turistik bölgelerde ilgi çekmeye başladı. Turizm bölümünden çok müşterimiz olmaya başladı. Bu vesileyle biz birçok sinema bölümünün de kapısı bize açıldı. Bir müşterimiz vasıtasıyla yerli sinemaların ve yurt dışı sinemalarının ayakkabılarını ürettik” dedi.

4 MODELDEN 1500 ÇİFT AYAKKABIYI 3 AYDA ÜRETTİ

Harry Potter sinemasının üretim şirketinin istediği 4 tip çizmeden bin 500 çift üreterek, 3 ay üzere kısa müddette teslim ettiklerini anlatan Yemeni Ustası Çakıroğlu, set takımının giyeceği düşündükleri çizmelerin Harry Potter’ın 1. sinemasında pazar sahnesinde çocuklar için satılan eser olarak kullanıldığını da söz etti. Çakıroğlu, “Yemeninin unutulmaya yüz tutmuş meslek olurken Hollywood’daki dünyaca ünlü sinema kesimlerine uzanan serüveni anlatan Çakıroğlu, “Müşterimiz bizden çok ölçüde çocuk yemenileri istedi. Bu çocuk yemenileri çok satılmaz zayi olmasın dedik, ‘Satılmasa müşterilerimizin çocuklarına armağan ederiz’ dedi. Sonradan öğrendik ki Harry Potter sinemasına vermişler.

Çok beğenildiği için yaklaşık 3 bin yıl öncesini anlatan efsanevi bir sinema yapacağız diyerek bizden o sinema için ayakkabı modelleri ve örneklerini istediler. Harry Potter için 170 çift kadar eser gönderdik fakat bunları orada giymek için değil 1. sinemada pazar sahnesinde okula giden öğrenciler için satılan bir eser üzere sergilendi. Başka bir sinema olan Truva sinemasında bizden geçmişe yönelik vakitle unutulmuş modelleri de çıkartmamızı istediler. Babam o hususta çok dayanak oldu. Geçmişte yapılmış ancak unutulmuş kimi modellerin kara kalem çizimlerini yaptık. Biz o çizimleri modele dökerek sinema seti için 21 başka model gönderdik ve 3 başka modeli seçtiler başka olarak bir modelde kendileri gönderdiler. Biz talep ettikleri modellerden bin 500 çift ayakkabıyı kendilerine 3 ay içerisinde yapıp gönderdik” sözlerini kullandı.

SADECE GAZİANTEP’TEN GELEN ÇİZMELERİ BEĞENDİLER

Film grubunun Türkiye’nin ve dünyanın birçok bölgesinden teklif ve örnek aldıklarını da anlatan Çakıroğlu, grubun yalnızca kendi ürettikleri modellerin beğendiğini kaydetti. Yemeni Ustası Çakıroğlu, “Seçmelere yalnızca bizim eserlerimiz gitmemiş. Komite kurulmuş ve hangi eserleri nereden alacağız ve bu sinema için neler uygun diye araştırmalar yapan seçici konsey oluşturulmuş bütün dikkati bizim gönderdiğimiz ayakkabılara, sandalet ve çizmelere ağırlaşmış zira büsbütün el işi, büsbütün geçmişi yansıtan ve o sinemanın konseptine uygun modeller olduğundan bizi tercih ettiler” tabirlerine yer verdi.

8 metrekarelik dükkanda ürettikleri çizmelerin sinema ve diziler sonrası basına yapılan bir açıklamadan sonra gündem olmasıyla birlikte tanındıklarını aktaran Çakıroğlu, “Film gösterime girdiğinde yaklaşık 3 ay eser için çalıştık fakat ne yaptığımızı da bilmiyorduk. Sinema Gaziantep’te gösterime girdi. Biz o sinemanın ayakkabılarını yaptık diyemedik zira bize inanmazlardı. 8 metrekarelik bir iş yerinde ve Gaziantep’in en eski ayakkabıcısı olan yemenicinin memleketler arası bir sinemaya ayakkabı yapması sahiden manidardı. Kimseyi inandıracak bir konumda değildi, daha sonra tıpkı formda ülkemizde çekilen dizilerde bir kanalın Zerda dizisinin de ayakkabılarını yapıyorduk. Kanal ve yazılı olarak çıkardıkları mecmuada dizinin kostümcüsünün verdiği röportajda o denli ustalarla çalışıyoruz ki ayakkabıları yaptırdığımız usta Harry Potter ve Truva’nın da ayakkabılarını yapıyor dediğinde tüm basın bizi tanıdı. O sinemanın akabinde Kral Henry sineması geldi. Truva sineması için bize aracı olan firma tarafından 300 Spartalı sineması geldi ve deniz sahneleri için 480 çift ayakkabı gönderdik” diye konuştu.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir