1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Gaziantep hava sahasında tanımlanamayan cisim nedeniyle uçuşlar yapılamıyor

Gaziantep hava sahasında tanımlanamayan cisim nedeniyle uçuşlar yapılamıyor
0

Gaziantep’te 00.30 sıralarında yaşanan olaya nazaran yaklaşık 9 bin feet (2.743 metre) yükseklikte, seyir halinde olan iki yolcu uçağının kokpit grubu tarafından tanımlanamayan bir cisim tespit edildi. Pilotlar durumu Gaziantep Hava Trafik Denetim Kulesi’ne bildirdi. Tanımlanamayan cismin birebir vakitte hava trafik kontrolörleri tarafından da teyit edildiği öğrenildi. Olay üzerine Gaziantep Havalimanı’nda uçuşlar durduruldu.

Gaziantep’e inişi planlanan birtakım uçaklar Şanlıurfa ve Adana Havalimanları’na yönlendirildi. Geceden bu yana Gaziantep Havalimanı’dan 13 kalkış, 13’ü iniş olmak üzere 26 sefer iptal edildi. Gaziantep Havalimanı Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Başmüdürlüğü’nden alınan bilgiye nazaran NOTAM yayımlanmadığı öğrenilirken, ilerleyen saatlerde mevzuya ait resmi açıklama yapılacağı belirtildi. Öte yandan uçuşların iptal olması nedeniyle Gaziantep Havalimanı’nda yüzlerce yolcunun saatlerdir bekleyişi sürüyor.

NOTAM NEDİR?

NOTAM (Notice to airman), uçuş harekatı ile ilgili görevlilere rastgele bir çalışma, hizmet, yol ya da tehlikenin varlığı ile her türlü değişikliklere ilişkin bilgileri vaktinde duyurmak için yapılan bir ikaz yayını.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap