1. Anasayfa
  2. Gündem

Gabar Dağı’ndaki petrol sahasında milli tenisçilerden gösteri maçı

Gabar Dağı’ndaki petrol sahasında milli tenisçilerden gösteri maçı
0

Şırnak Gabar Dağı’nda, 2’nci Memleketler arası Cudi Cup Tenis Turnuvası kapsamında Şehit Aybüke Yalçın Petrol Alanı’nda şov maçı yapıldı. 14 yaş ve altı atletlerin yarışacağı turnuva, Gençlik ve Spor Bakanlığı himayesinde Türkiye Tenis Federasyonu uyumunda Şırnak Valiliği, Şırnak Belediyesi, Şırnak Üniversitesi iş birliğiyle 22-27 Mayıs ortasında memleketler arası seviyede gerçekleştiriliyor. Türkiye’nin yanı sıra Hindistan, İran, Almanya, Fransa ve İngiltere’nin gelen atletlere da mesken sahipliği yapacak turnuvada toplamda 66 atlet uğraş edecek.

Turnuva kapsamında Şırnak’a gelen ulusal tenisçiler İlay Yörük ve Melis Sezer, Gabar Dağı’nda şov maçı yaptı. Aktifliğe Vali Osman Alım, Türkiye Tenis Federasyonu Lideri Cengiz Durmuş, Belediye Lideri Mehmet Yarka ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle sportmenler katıldı.

“BURALAR ARTIK PETROL DAĞLARI”

Vali Osman Alım, konuşmasında, “2000 rakımda ülkemizin en değerli petrol rezervlerinin bulunduğu alandayız. Kıymetli petrol rezervi burada bulundu. Bulunan rezerv, ülkemizin yüzde 10’unu karşılıyor. Bugün burayı daha da manalı kılan Cudi Cup Tenis Turnuvası’dır. İkincisini yaptığımız milletlerarası turnuvanın bu yıl özelikle birinci ayağını ulusal atletlerimizle birlikte şov maçıyla başlatıyoruz. Aslında bunu anlatmak istiyoruz; Şırnak’ımızın her tarafıyla ulusal olan çalışmasını halka anlatmak. Ulusal atletlerimizle ülkemizin çok kıymetli muhtaçlık kalemlerinden biri olan petrolde dışa bağımlılığı azaltmak için burada verilen gayret. Burası düz bir ova değil, burada evvelce maalesef terör hakimdi fakat artık devletimiz tam manasıyla bu dağlara hakim. Cudi, Gabar, Bestler Dereler ve Kato, evvelden bu dağların ismini duyunca 20 yaşındaki bütün vatandaşlarımız terör dağları olarak biliyordu. Artık buralar terör dağları değil, petrol dağları. Cudi’de değerli kömür rezervleri de var, değerli keşifler yapıldı. Yalnızca bu kuyudan 1250 varil üretim yapılıyor. Büyük çabayla bugüne geldik. Burada jandarmamız, TSK, istihbarat ünitelerimiz, güvenlik korucularımız gece gündüz demeden uğraş vererek bunu sağladılar. Buralar bırakın petrol keşfi yapmayı, köyleri boşaltılmış, vatandaşın köyünden edilmiş topraklardı” dedi.

1/8

2/8

3/8

4/8

5/8

6/8

7/8

8/8

“22 KÖYÜ YERLEŞİME AÇIYORUZ”

Vali Alım, 22 köyü yerleşime açacaklarını söyleyerek, “Köylülerimizin üretim faaliyetleriyle birlikte Türkiye Petrolleri yeni istihdam alanları oluşturdu. Çok şükür burada artık gençlerimiz umutsuz bir formda öbür vilayetlere göç etmek zorunda değil. Burada iş, aş bulacak. Burası Türkiye’nin en büyük petrol ve petrokimya kenti olacak. Burayı az evvel raket sesleriyle inlettik. Evvelden burada roket sesleri inliyordu maalesef ancak çok şükür, sağladığımız inanç ortamıyla birlikte ulusal atletlerimizle şov maçı da yaptık. Bu yapılan aktifliğin ülkemize ve Şırnak’ımıza hayırlar getirmesini diliyorum” diye konuştu.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir