1. Anasayfa
  2. Gündem

Fuat Oktay: Türkiye- Azerbaycan kardeşliği ebedidir

Fuat Oktay: Türkiye- Azerbaycan kardeşliği ebedidir
0

Azerbaycan Ulusal Günü ve Silahlı Kuvvetler Günü Ankara’da düzenlenen resepsiyon ile kutlandı. Resepsiyona, Azerbaycan’ın Ankara Büyükelçisi Reşad Memmedov, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Genelkurmay Lideri Orgeneral Yaşar Güler, yabancı misyon şefleri askeri ataşe ve davetliler katıldı. İki ülkenin ulusal marşlarının okunmasıyla başlayan program, Azerbaycanlı müzik kümesinin dinletisi ile devam etti. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın selamlarını ilettiğini söyledi. Oktay, ikili ticaret hacminin 6 milyar doları geride bıraktığını kaydederek, “Karşılıklı yatırımlarımız 30 milyar Dolar’ı aştı. Ülkelerimizin olduğu kadar bölgemizin de istikrarı yolunda büyük projeleri uygulamaya koyduk. İşbirliğimizi sırf ikili değil, üçlü-dörtlü formatlarda ve milletlerarası kuruluşlarda da geliştirmeye devam ediyoruz. Türk Devletleri Teşkilatı’nı vaktin ruhuna uygun formda tekrar birlikte aktif hale getirmekteyiz. Tek millet, iki devlet, iki dost, iki gardaş ülke olarak her alanda ilgilerimizi daha ilerilere taşıyacağız. Azerbaycan’ın müstakillik, bağımsızlık periyodunda kaydettiği muvaffakiyetler göğsümüzü kabartıyor. Yiğit Azerbaycan ordusu, Karabağ’da eşine az rastlanır büyük bir zafere imza atmış, Karabağ 30 yıl sonra esaretten kurtulmuştur. 44 günlük bu çabada; milletimizin birliği, beraberliği ve dayanışması da somut formda gözler önüne serilmiştir. Yürek, akıl ve teknoloji bir ortaya geldiğinde kardeşlikle nelerin mümkün olduğunu tüm dünyaya gösterdik. Türkiye-Azerbaycan iş birliğinin bölgede istikrarın kıymetli bir sütunu olduğunu kanıtladık. Şuşa Beyannamesi’yle müttefikliğimizi teyit ettik. Bölgede barışın perçinlenmesi için Ermenistan ile olağanlaşma sürecine takviyemizi de verdik. Karabağ’ın Ermenistan işgalinden kurtulmasına nasıl dayanak olduysak, bölgenin yine hayat bulmasına ve istikrara kavuşmasına da birebir samimi dayanağı vermekteyiz. Bir defa daha söz etmek isterim ki, Ankara’nın mukadderatını Bakü’nün mukadderatından başka düşünmüyoruz, düşünmeyeceğiz” dedi.

‘TÜRKİYE YÜZYILINI YALNIZCA ÜLKEMİZ İÇİN DEĞİL, BÖLGEDE İSTİKRAR İÇİN BAŞLATMAK İSTİYORUZ’

Oktay, seçim sürecine ait, “Türkiye; Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde diriliş destanları yazdığı 20 yılın akabinde, bir defa daha tarihi bir seçim sürecinden geçiyor.

28 Mayıs’ta gerçekleşecek 2’inci tıp Cumhurbaşkanı seçimlerinde de ulusal iradenin tecelli ederek ülkemiz için iyi sonuçlar getireceğine inanıyoruz. ‘Doğru adamla yola devam’ diyerek Türkiye Yüzyılını yalnızca ülkemiz için değil bölgede istikrar için başlatmak istiyoruz. Her gün farklı mecralarda milletimize anlattığımız bir gerçek var; İpek Yolu’ndan Azerbaycan’ı silen bir mantaliteye birinci çeşitte milletimiz geçit vermedi. Boraltan Köprü’sünde acılara sebep olan zihniyetin devamına milletimiz ‘dur’ dedi. Kardeşiz diyorsak, bu, vakte nazaran, duruma nazaran ya da koşullara nazaran değişmez. Türkiye- Azerbaycan kardeşliği ezelidir, ebedidir. Önümüzde, bölgede barışı ve iş birliğini artıracak daha çok projemiz, birlikte aşacağımız yollar, açacağımız koridorlar var. Güçten ulaştırmaya, tarımdan savunma sanayi iş birliklerine her alanda omuz omuza olmayı sürdüreceğiz” diye konuştu.

Azerbaycan’ın Ankara Büyükelçisi Reşad Memmedov, “Cumhuriyetimiz 23 aylık kısa müddette çağdaş devletçiliğin kurulması bakımından büyük işler başarmıştır. Kıymetli devlet kuruluşları tesis edilmiş, parlamento, ulusal ordu kurulmuştur. 200’den çok yasa kabul edilmiş, birçok Avrupa ülkelerinden daha evvel Azerbaycan’da bayanlar seçme ve seçilme hakkına sahip olmuştur. Her Azerbaycanlı bu ulu tarihle gurur duyar. Bu yıl birebir vakitte çağdaş Azerbaycan devletinin mimarı olan başkanımız Haydar Aliyev’in doğumunun 100’üncü yılını anıyoruz. O yıllarda Haydar Aliyev tarafından hayata geçirilen birçok faaliyet, bağımsız Azerbaycan devletinin temelinin atılması ile bağlıdır. Bu periyotta ülkemizde sanayi gelişmiş, askeri lise açılarak gelecek ulusal ordunun temeli atılmış, Azerbaycanlı gençler Sovyetler Birliği’nin kıymetli eğitim kurumlarına gönderilerek gelecek üçün takımlar yetiştirilmiştir. Bütün bunlar Haydar Aliyev’in ileri görüşlü siyasetlerine örnektir. 90’lı yılların başında Azerbaycan savaş içindeydi, ekonomik sorunları vardı ve iç savaşın arifesindeydi. Azerbaycan devletini, bu tarihi sınandan çıkardan tekrar de önder Haydar Aliyev olmuştur” sözlerini kullandı.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir