1. Anasayfa
  2. Gündem

FETÖ üyeliğinden yargılanan 11 askeri tabip hakkında mütalaa

FETÖ üyeliğinden yargılanan 11 askeri tabip hakkında mütalaa
0

İstanbul 32. Ağır Ceza Mahkemesindeki 10’uncu duruşmada, birtakım sanıklar hazır bulundu. Mahkeme Lideri Hülya Ergül, son iki celsede verilen orta kararlara karşın İstanbul Terörle Uğraş Şube Müdürlüğüne sanıklar istikametinden güncellenen ankesör, sabit çizgi arama kayıtları çerçevesinde yine ankesör havuz sorgusu konusunda yazılan yazılara yanıt verilmediğini, belgenin uzun müddettir sürüncemede kalması dikkate alınarak karşılık beklenmesine yer olmadığına oy birliğiyle karar verildiğini tutanağa geçirdi.

SAVCI MÜTALAASINI VERDİ

Duruşma savcısı temel hakkındaki mütalaasında, firari elebaşı Fethullah Gülen hakkındaki evrakın ayrılmasını talep etti. Mütalaada sanık Hüseyin Günay’ın TSK’da Tabip Binbaşı Psikiyatri Uzmanı olduğu ve sanık Zafer Işılak’ın TSK’da Kardiyoloji Uzmanı Tabip Binbaşı olduğu belirtilerek örgütün izlediği strateji doğrultusunda askeri lise öğrencilerini tıbbi muayeneler ve teşhislerin konulmasında temel alınması gereken kurallara uymayarak “Askeri öğrenci olamaz” raporu verilmesine neden oldukları ve böylelikle öğrencilerin askeri okula geçişlerine ve eğitim görmelerine hukuka ters biçimde mani oldukları kaydedildi. Sanık Ramazan Akyıldız’ın da TSK’da MSB Sıhhat Konseyi Daire Lideri Tabip Albay olduğu ve örgütün stratejisi doğrultusunda askeri lise öğrencileri hakkında verilen sıhhat konseyi raporlarının onaylanmak üzere Ulusal Savunma Bakanlığına gönderilmesinin akabinde, yalnızca raporlar üzerinden anlayabilme imkanına sahip olmasına karşın itiraz etmeden onaylanarak mutlaklaşmasını sağladığı ve öğrencilere “Askeri öğrenci olamaz” raporu verilmesine neden olduğu belirtildi. Mütalaada sanıklar Ramazan Akyıldız, Zafer Işılak ve Hüseyin Günay’ın “Silahlı terör örgütüne üye olmak” cürmünden 7.5 yıldan 15 yıla kadar mahpus cezasına çarptırılması talep edildi. Ayrıyeten sanıklar hakkında “Kamu görevlisinin resmi doküman sahteciliği”, “Eğitim ve öğretim hakkının engellenmesi” ve “1632 sayılı Askeri Ceza Kanununa muhalefet” cürümlerini işledikleri sabit olmadığı gerekçesiyle beraatları istendi.

9 SANIĞA BERAAT TALEBİ

Sanıklar Ahmet Özbek, Altan Kaçan, Battal Altun, Kadir Çolakoğlu, Mehmet Sadun Yücel, Mustafa Güneş, Suat Demirtuğ ve Yavuz Öztürker’in “Silahlı terör örgütüne üye olmak”, “Kamu görevlisinin resmi evrak sahteciliği”, “Eğitim ve öğretim hakkının engellenmesi” ve “1632 sayılı Askeri Ceza Kanununa muhalefet” kabahatlerini işledikleri sabit olmadığı gerekçesiyle beraatları talep edildi. Sanık Öner Tatar’ın da bu hatalarla birlikte “Kamu kurum ve kuruluşlarını ziyanına dolandırıcılık” cürmünden da beraati istendi.

SON SAVUNMALAR İÇİN DURUŞMA ERTELENDİ

Mahkeme, 12 tutuksuz sanık hakkında yurtdışına çıkış yasaklarının devamına karar verdi. Fethullah Gülen hakkındaki yakalama kararının beklenmesine hükmeden mahkeme, sanık ve avukatlarına mütalaaya karşı savunmalarını yapmaları için müddet verdi. Duruşma ertelendi.

İDDİANAME

İddianamede, ortalarında FETÖ elebaşı Fethullah Gülen’in örgüt yöneticiliği olmak üzere 11’i tutuklu askeri tabip hakkında “Terör örgütüne üye olma”, “Kamu görevlisinin resmi evrakta sahteciliği” ve “Eğitim ve tahsil hakkının engellenmesi” kabahatlerinden dava açıldı. Kuşkulu Fethullah Gülen hakkında üç farklı kabahatten 33 şüpheliye yönelik olarak 286 yıldan 306 yıla kadar mahpus talep edilirken; öteki 11 şüphelinin 279 yıldan 299 yıla kadar mahpusları istendi.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir