1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Evinde cam kesikleri içinde cesedi bulunmuştu! Vahşi cinayete ‘elem ve öfke’ indirimi

Evinde cam kesikleri içinde cesedi bulunmuştu! Vahşi cinayete ‘elem ve öfke’ indirimi
0

Polise, 20 Ağustos 2020, saat 01.00 sıralarında, Barbaros Mahallesi 5218 Sokak’ta yaşayan kaynak ustası Serkan Dindar’ın yer kattaki dairesinden tartışma ve cam sesleri geldiği ihbar edildi. Adrese giden polis, daireye girdiğinde Ceyda Yüksel’i meyyit buldu. Yüksel’in sağ kolunun kopma derecesinde kesildiği ve bedeninde cam kesikleri bulunduğu belirlendi. Otopsinin akabinde Ceyda’nın cenazesi, İstanbul’da toprağa verildi. Gözaltına alınan ve alkollü olduğu belirlenen Dindar ise olayı hatırlamadığını söyledi. Sevk edildiği adliyede çıkarıldığı hakimlikçe tutuklanan Dindar’ın ‘yaralama’ ve ‘trafiği tehlikeye sokma’ cürümlerinden sabıkalı olduğu ortaya çıktı. Yüksel’in, Dindar ile toplumsal medyada tıpkı seyahat ve kamp sayfalarını takip ettiği, ikilinin böylece tanışıp, sık sık çok sevdikleri köpeklerden sohbet ettikleri belirlendi. İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı, soruşturma sonunda Dindar hakkında, ‘kasten öldürme’ cürmünden müebbet mahpus cezası istemiyle dava açtı.

İNDİRİM UYGULANDI

Dava basamağında sanık Dindar’ın uyuşturucu kullandığı ve sattığı sav edildi. İzmir 6’ncı Ceza Mahkemesi’ndeki davanın geçen 2 Mart’ta görülen duruşmasında savcı mütalaasını verip, sanık Dindar’ın ‘kasten yaralama sonucu vefata neden olma’ hatasından 12 yıl cezalandırılmasını, ‘uyuşturucu unsur ticareti yapmak’ cürmünden ise beraatini talep etti. 28 Nisan’da görülen duruşmada mahkeme heyeti, sanığı ‘kasten öldürme’ kabahatinden müebbet mahpus cezasına çarptırdı. Akabinde ‘haksız tahrik’ indirimi uygulayıp Sanık Dindar’ın cezasını 18 yıl mahpusa indirdi. Mahkeme heyeti sanığa, ‘uyuşturucu unsur ticareti yapmak’ kabahatinden ise ceza vermedi.

ÇEVRE SAKİNLERİ İHBAR ETMİŞ

Dindar’a verilen cezayla ilgili gerekçeli karar açıklandı. Kararda ikilinin olay günü bara bir arada gittikleri, saat 23.00 sıralarında buradan ayrılarak sanık Dindar’ın konutunun bulunduğu caddeye döndükleri belirtildi. İncelenen güvenlik kameralarında sanık Dindar’ın sarılıp, öpmeye çalıştığı, Yüksel’in kendini geri çekerek uzaklaştığına yer verildi. Tekrar incelenen kamera manzaralarından Dindar’ın ayakta durmakta zorlandığı ve ortalarında münakaşa yaşandığı da kaydedildi. Olay günü bir etraf sakini tarafından 112 acil davet merkezinin aranıp, ‘5218 Sokak’ta olay oluyor. Bayanı dövüyorlar galiba meskenin içinde’ diye ihbarda bulunuldu. Bir diğer mahallelinin de 00.09’da 112’yi arayıp ambulans istediği de kararda yer aldı. Sanık Dindar’ın 00.12’de 112’yi arayarak, ‘Kadın bizim konutta öldü’ dediği, sınırdaki vazifelinin nasıl öldüğü sorusuna ‘İntihar etti’ karşılığını verdiği de gerekçeli kararda yer aldı.

‘ÇELİŞKİLİ YANITLAR VERDİ’

Sanık Dindar’ın, olay mahalline gelen kolluk görevlilerine de çelişkili karşılıklar verdiğin belirtildi. Mahkeme heyeti, sanık Dindar’ın Yüksel’in intihar ettiği, mevtle sonuçlanan yaralanmasına tesiri ve buna yönelik cebri aksiyonu bulunmadığı tarafındaki hatadan ve ceza almaktan kurtulmaya yönelik savunmalarına prestij edilmediğinin altını çizdi. Dindar’ın cinsel yakınlaşma isteğini geri çevirmesi nedeniyle gece meskene dönerken sokakta tartışma yaşadığı, etraf sakinlerinin tabirlerinden yola çıkarak tartışmanın konutun içinde sürdüğünün de altı çizildi. Sanık Dindar’ın kapıldığı tahriğin tesiriyle Yüksel’i meskenin salon kapısının camını kıracak formda tutup, kapıya vurduğu da belirtildi. Dindar’ın Yüksel’in hayati kıymete sahip organ ve damarlarının bulunduğu baş ve göğüs bölgesini cam kırıklarının olduğu kapı boşluğuna sokup, geri çektiği aksiyonunun ve kastının öldürme sonucuna yöneldiği de belirtildi. Dindar hakkında, tahrik altında cürmü işlediği, kapıldığı elem ve öfkenin niteliği ve boyutu dikkate alınarak da haksız tahrik indirimi uygulandığına vurgu yapıldı. Öte yandan, Dindar’a uyuşturucu kullandığını teyit etmesi, uyuşturucu ticareti yaptığı anlaşılan S.S. hakkında elverişli bilgiler vermesi nedeniyle ‘uyuşturucu husus ticareti yapma ve sağlama’ cürmünden ceza verilmediği de bildirildi.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap