1. Anasayfa
  2. Gündem

Eskişehir’de yapılıyor! Türk savaş uçaklarına yüksek kalite aksesuar

Eskişehir’de yapılıyor! Türk savaş uçaklarına yüksek kalite aksesuar
0

Dünyanın birinci askeri havacılık teşkilatlarından biri olan, dünyada en güçlü birinci 10 filo içinde yer alan Türk Hava Kuvvetlerine (HvKK) ilişkin jet uçakların bakımlarının yapıldığı Eskişehir 1. Hava Bakım Fabrika Müdürlüğü, kapılarını İhlas Haber Ajansı’na (İHA) açtı.

MSB Askeri Fabrikalar Genel Müdürlüğüne (ASFAT) bağlı olarak faaliyet gösteren 100 futbol alanı büyüklüğündeki 1. Hava Bakım Fabrika Müdürlüğünde jet uçakları ile uçaklara ilişkin motorların fabrika düzeyinde bakımları gerçekleştiriliyor. Faaliyetlerini 147 bin metrekarelik alanda sürdüren 1. Hava Bakım Fabrika Müdürlüğü, jet uçaklarına ihtimamla bakıyor. 1. Hava Bakım Fabrika Müdürlüğüne bağlı farklı ünite müdürlüklerinde ise jet uçakları için ayrıntılı çalışmalar gerçekleştirilerek, bakımlar özele indirgeniyor.

10 BİNİN ÜZERİNDE MOTORUN REVİZYONU GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Jet Revizyon Müdürlüğünün faaliyetlerine dair bilgiler veren Jet Revizyon Müdürü Albay Can Danışman, Hava Kuvvetleri Komutanlığı, TSK ve öbür kuvvet komutanlıklarına ilişkin hava taşıtlarının gaz türbin motorlarının revizyonunu gerçekleştirdiklerini söyledi. Gaz türbin motor revizyonunda dünyada sayılı tesislerden olduklarını belirten Danışman, “Kurulduğumuz 1968’den bugüne kadar 10 binin üzerinde motorun revizyonunu bu tesiste gerçekleştirdik. Bu alanda dünyada sayılı tesislerden bir tanesiyiz. Hatta bu çapta bu kadar çok çeşitte motora hizmet veren tesisiz diyebilirim. Burada turbofan, turboprop, turbojet ve turboşaft olmak üzere toplamda on çeşit motor revizyonu gerçekleştiriliyor” dedi.

Uçak Fasfat Müdürü Binbaşı Murat Keskin ise, “F-16, F-4, F-5, T-38 ve KT-1T uçaklarının fasfat, analitik denetim, aviyonik modernizasyon, yapısal yenileme üzere birçok faaliyeti yürütülmektedir. Birliğimize bakım için gelen uçaklar, uçak tipine nazaran değişik yıllarda birliğimize sevk edilmekte olup, her uçağın bakımı esnasında 11 bine yakın bölgede denetim ve tamir süreçleri yapılmaktadır. Ayrıyeten uçaklarımızın boya yenileme ve başka bakım denetim faaliyetleri birliğimiz tarafından yerine getirilmektedir” diye konuştu.

Müdürlüğün sahip olduğu dokümanlara işaret eden Plan Program Lideri Albay Murat Taşkesen de şunları kaydetti:

Üsteğmen Cem Berkay Karaca da müdürlüğün yürüttüğü bir öbür misyonun hava, silah ve savunma sistemlerinin uçuş ve yer emniyeti harekat aktifliğini arttırmak maksadıyla ulusal ve milletlerarası güzelleştirme, yenileştirme, geliştirme projeleri olduğunu lisana getirdi.

BAKIMLAR YERLİ VE ULUSAL İMKANLARLA YÜRÜTÜLÜYOR

Karaca, şöyle devam etti: “Hava Kuvvetlerinin geleceğine istikamet verecek olan modernizasyon ve silah sistem geliştirme faaliyetleri külliyen ulusal imkanlarla yürütülmekte olup, silah sistem geliştirme projeleri çerçevesinde çağdaş, aviyonik ve silah sistem Türk Hava Kuvvetleri uçaklarına entegrasyonu yapılması ve tekrar birebir formda harekat uçuş yazılımının geliştirilmesi, aviyonik, tasarım, imalat ve montaj ve entegrasyonun yapılması, uçuş test ölçümlendirme aygıtları ile uçuş test datalarının toplanmasına yönelik tasarım, imalat ve montajın yapılması sağlanmaktadır.”

JET UÇAKLARA YÜKSEK KALİTE AKSESUAR

Aksesuar Revizyon Müdürlüğünde gerçekleştirilen faaliyetleri aktaran Üsteğmen Metehan Şal da, “Uçak, uçak motoru ve yer takviye teçhizatlarına ilişkin çeşitli aksesuar ünitelerinin bakım, tamirat, yenileme ve tadilatları ile işlevsel testleri yapılmaktadır. Farklı tipteki uçak ve motorlara ilişkin hidrolik, servo, yağ, yakıt, elektrik güç, fren ve iniş ekipleri, oksijen konvertörleri ile pnömatik sistemleri ve kabin tazyik üniteleri üzere çeşitli sistemlerin bakım-onarım kabiliyetine sahip olan Aksesuar Revizyon Müdürlüğü’nde süreçler, teknik dokümanlarda belirlenen yüksek kalite standartlarına uygun olarak gerçekleştirilmektedir” açıklamasını yaptı.

Üsteğmen Sercan Arslantürk ise şöyle konuştu: “Bakımları, hassas ölçü aletlerinin kalibrasyon ve tamirleri, yağ ve hidrolik tahlil aygıtları ile jet motor bremzelerinin kalibre ve tamirleri gerçekleştirilmektedir. Müdürlüğün bünyesinde yer alan Kalibre Laboratuvarı’nın süreçleri ve ortam kuralları iki yıllık dönemlerde kontrol görmekte, yalnızca Hava Kuvvetleri Komutanlığına değil, öteki kuvvetlere de kalibrasyon takviyesi sağlamaktadır. İmalat Müdürlüğünde uçak sistemlerine, havacılık standartlarında kesim tasarım ve imalat faaliyetleri yürütülmektedir.”

UÇAK SİSTEMLERİNE HAVACILIK STANDARTLARINDA MODÜL TASARIMI YAPILIYOR

Hava Mühendis Üsteğmen Recep Güner, İmalat Müdürlüğünde gerçekleştiren faaliyetleri şöyle anlattı:

“İmalat Müdürlüğü’nde uçak sistemlerine havacılık standartlarında kesim tasarım ve imalat faaliyetleri yürütülmektedir. Müdürlükte talaşlı imalat teknolojilerinden torna, freze, taşlama, EDM, sac şekillendirme teknolojilerinden kesme, bükme, form kalıp, sıcak işler teknolojilerinden kaynak, ısıl süreç, döküm ve dövme, yüzey hazırlama teknolojilerinden kaplama, boya ve kumlama kabiliyetleri bulunmaktadır.”

YALNIZCA HAVA KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI DEĞİL, ÖBÜR KUVVET KOMUTANLIKLARINA DA KALİBRASYON DAYANAĞI SAĞLANIYOR

Üsteğmen Sercan Arslantürk ise şöyle konuştu:

“Bakımları, hassas ölçü aletlerinin kalibrasyon ve tamirleri, yağ ve hidrolik tahlil aygıtları ile jet motor bremzelerinin kalibre ve tamiratları gerçekleştirilmektedir. Müdürlüğün bünyesinde yer alan Kalibre Laboratuvarı’nın süreçleri ve ortam koşulları iki yıllık dönemlerde kontrol görmekte, yalnızca Hava Kuvvetleri Komutanlığına değil, başka kuvvetlere de kalibrasyon takviyesi sağlamaktadır. İmalat Müdürlüğünde uçak sistemlerine, havacılık standartlarında kesim tasarım ve imalat faaliyetleri yürütülmektedir.”

1. HAVA BAKIM FABRİKA MÜDÜRLÜĞÜ TSK’YA ÖNCÜLÜK YAPIYOR

Müdürlüğün sahip olduğu evraklara işaret eden Plan Program Lideri Albay Murat Taşkesen de şunları kaydetti:

“Kalite idare sistemlerini daima uygunlaştırma eforu içerisinde olan 1. Hava Bakım Fabrika Müdürlüğü, bu açıdan da birincileri başararak Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK) öncülük yapmaktadır. Bu kapsamda AS 9110 evrakını Avrupa’da, AS 9100 ve AQAP 2310 evraklarını ise TSK’da birinci alan askeri fabrika 1’inci Hava Bakım Fabrika Müdürlüğüdür. Ayrıyeten müdürlüğümüz ISO 9001 Kalite, ISO 14001 Etraf, ISO 45001 İş Sıhhati ve Güvenliği ve NATO AQAP 2310, AQAP 2210 evraklarına de sahiptir. Kelam konusu bu dokümanların kontrolleri ilgili kuruluşlarca makul dönemlerle yapılmakta ve sürekliliği sağlanmaktadır.”

Eskişehir 1. Hava Bakım Fabrika Müdürlüğü; tasarım, üretim, bakım, tamir ve modernizasyonda yerli ve sürdürülebilir ileri teknoloji merkezi olma vizyonuyla sorumlu olduğu sistemleri, gelecekte de emniyet ve aktiflikle harekat icra edebilecek halde lojistik açıdan desteklemeye devam edecek.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir