1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Eskişehir ve Aydın’da zehirli uğur böceği örümceği görüldü

Eskişehir ve Aydın’da zehirli uğur böceği örümceği görüldü
0

Eskişehir’de bir vatandaş tarafından zehirli olduğu belirtilen uğur böceği örümceği görüldü. ESOK Rally’nin yapıldığı güzergahın Bozdağ mevkiinde misyonlu olan bir kişi, gördüğü uğur böceği örümceğinin fotoğrafını çekti. Birçok vilayette görülmesi ve basında yer alan haberlerle çabucak her insanın varlığından haberdar olduğu ender çeşit uğur böceği örümceğinin fotoğrafı, toplumsal medyada tesir oluşturdu.

Sosyal medyada paylaşımları gören bir vatandaş da geçtiğimiz yıl Haziran ayında Oklubalı Mahallesi’nde uğur böceği örümceği gördüğünü tez etti.

KUŞADASI’NDA ZEHİRLİ ÖRÜMCEK GÖRÜLDÜ

Aydın’ın Kuşadası ilçesinde zehirli olduğu bilinen uğur böceği örümceğinin görüldüğünü belirten EKODOSD Lideri Bahattin Şoför, her canlının ekosistemde bir vazifesi olduğuna dikkat çekerek “Böyle durumlarda onların bulunduğu ömür alanlarından dikkatlice uzaklaşmalıyız ve hassas olmalıyız” dedi.

Aydın’ın Kuşadası ilçesinde tabiatta piknik yapan bir aile tarafından uğur böceği örümceği olarak bilinen bir örümcek tipini tespit etti. Çocuklarına ziyan verir kanısıyla durumu Kuşadası Belediyesi’ne bildirdi. Belediye gruplarının ihbarı üzerine bölgeye giden Ekosistemi Muhafaza ve Tabiat Sevenler Derneği (EKODOSD) üyeleri ise üzerinde dört siyah nokta bulunan kırmızı rengiyle ilgi çeken bir örümcek çeşidi olan uğur böceği örümceği için görüldüğü alanlarda inceleme yapıldı. Rastgele bir öbür uğur böceği örümceğine rastlanmadığını söz eden EKODOSD Lideri Bahattin Şoför; “Örümcekle ilgili Entomolog Dr. Aylin Tüven’le görüşülerek, ailenin karşılaştığı örümceğin ülkemizin türlü yörelerinde görülen uğur böceği ya da kadife örümceği olarak bilinen bir cins olduğu tespit edildi. Aileyle görüşülerek tıp hakkında bilgi verildi. Kırmızı rengi nedeniyle cazip gelebilen örümceğe bilhassa çocukların yaklaşmamasını, dokunmamalarını ve büyüklerin ziyan vermeden ortamdan uzaklaştırmaları konusunda aile bilgilendirildi” dedi.

Sıcakların başlamasıyla birlikte tabiatta birçok sürüngen bilhassa yılan ve böcek çeşitlerinin görülmeye başlandığını hatırlatan Şoför; “Zaman vakit beşerler onların hayat alanlarına girerek bu tıp canlılarla karşılaşabilir. Bu türlü durumlarda dikkatli olunmalı, ortamdan uzaklaşılmalı ve bu tıp canlılara ziyan verilmemelidir. Bu canlıların ekosistem içerisinde kıymetli fonksiyonları bulunmaktadır. Dikkat ve hassaslık her iki tarafın ziyan görmesini engelleyecektir” biçiminde konuştu.

“BU ÇEŞİDİN ZEHRİ İNSANLARI ETKİLEYEBİLİR”

Çalışma alanları entomoloji, orman entomolojisi, böcek sistematiği ve biyoçeşitlilik olan Entomolog Dr. Aylin Tüven ise “Eresidae familyasına bağlı zehirli bir örümcek çeşidi olan Eresus Kollari Rossi, Avrupa’dan Orta Asya’ya kadar ve Kuzey Afrika’da yayılım gösterir. Yedi alt tipi bulunmaktadır ki dünyada tehlikeli kabul edilen çeşitler ortasındadır. Türkiye’deki üç Eresus cinsine ilişkin tipinden biridir. Güneydoğu, Doğu, Akdeniz ve İç Anadolu bölgelerinde geniş bir yayılım göstermektedir. Eresus Kollari tipinin erkek bireylerine Mayıs, Haziran, Eylül ve Ekim aylarında ender de olsa tabiatta, kırsal alanlarda, bitki çeşitliliğinin fazla olduğu kısımlarda hatta bahçe ve konutlarda rastlanabilir. Bu cinsin zehri insanları etkileyebilir. Soktuğu yerde kısmi acı, ateş artışı, kalp atım suratında artış ve baş ağrısı oluşturabilir. Bu cins için mevt hadisesi şimdiye kadar bildirilmemiştir. Fakat alerjisi olanlar, çocuklar ve bağışıklığı zayıf olan bireyler de tesiri bilinmemektedir. Tabiatta karşılaşılan zehirli yahut zehirsiz birçok cins diğer tiplere benzeyebilir, çok alımlı gelebilir ya da merak edebiliriz. Fakat hiçbir cinse tedbir almadan çıplak elle dokunulmamalı, öldürülmemeli, uygun bir formülle ortamdan uzaklaştırılmalıdır ki zati hareketlilikten ötürü kendisi uzaklaşacaktır. Zehirli olduğu düşünülen bir cins ise dokunmadan uzaktan fotoğraflayabilme imkanı var ise fotoğraflayıp uzmanlardan yardım alınmalıdır. Son günlerde insanların ağır olarak bulunduğu doğal alanlarda çeşidin görüldüğü ve zehirli diye öldürüldüğü haberleri gelmektedir ki bu cinsin ekosistem döngüsündeki vazifeleri göz önünde bulundurulmalıdır. Tabiattaki kırkayak ve böcek popülasyonun düzenlenmesi açısından değerlidir. Bu nedenle az de olsa karşılaşıldığında hem kendi sıhhatimiz hem de doğal istikrarın bozulmaması ismine tipe dokunulmaması ve öldürülmemesi gerektiği konusunda bilhassa de çocuklarımıza bilgilendirilme yapılmalıdır. Bu çeşit Almanya’da ve Büyük Britanya’nın Dünya Tabiat Müdafaa Birliğinin (IUCN) Kırmızı Listesi’nde soyu tehlikedeki tipler ortasındadır. İngiltere’de Dorset Kontluğu’nda yine yayılmasına çalışılmaktadır” dedi.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap