1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Esenyurt’ta karakoldaki ölüm davasında 7 polisin 12’şer yıla kadar hapsi istendi

Esenyurt’ta karakoldaki ölüm davasında 7 polisin 12’şer yıla kadar hapsi istendi
0

Bakırköy 13. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya Birol Yıldırım’ın ailesi ve taraf avukatları katıldı. Cumhuriyet Savcısı temele ait mütalaasını açıkladı. Mütalaada olay şöyle anlatıldı: Mağdurlardan Barış Uysal’ın güvenlik amiri olarak vazife yaptığı, sitede kafe sahipleri ve bir polis memuru ile ortasında yaşanan olayda polis memuru darbedilerek yaralandı.

İhbar üzerine kolluk kuvvetleri olay yerine intikal etti. Barış Uysal emniyete götürülürken yaşanan arbedede bulunan oğlu Alihan Uysal da telefonla emniyete çağrıldı. İsimli muayenelerinin yaptırılması için hastaneye götürülmeleri sırasında mağdurlar polis araçlarında darb edildi, daha sonra polis merkezinde gözaltına alındı. Mağdurların durumunu sormak amacıyla polis merkezine gelen sitenin özel güvenlik müdürü Birol Yıldırım, burada kafe işletmeciliği yapan şahıslarla uyarılmasına karşın tartıştı.

Hakkında şikayet beyanında bulunulması üzerine polis merkezine alınmak istendiği esnada fiziki olarak direnen Birol Yıldırım, memurlarca sıkıntı kullanılarak alındı. Barış Uysal, Alihan Uysal ve Birol Yıldırım polis merkezinin mutfak kısmına sıkıntı kullanılarak koyuldu, mağdurların mutfakta yüzleri duvara dönük ve yere çömeltilerek tutuldu, aksi kelepçe yapıldı. Birol Yıldırım, “Ben kalp hastasıyım, kalbimde stent var” demesine karşın bu kelamlar sanık memurlarca dikkate alınmadı. Mutfak kısmına sırası ile girip çıkan bir kısım sanıklar, mağdurlara ve Yıldırım’a vurarak darbetti. Sanıklar, Yıldırım’ın üzerine su döktü, ayağında nasir olduğunu ve acıdığını söylemesine karşın nasır olan ayağına basarak canını yaktı. Bu esnada Birol Yıldırım kötüleşti ve yapılan tıbbi müdahalelere karşın olay yerinde vefat etti.

7 SANIĞIN BAŞKA FARKLI 12 YILA KADAR MAHPUSU TALEP EDİLDİ

Alınan İsimli Tıp raporlarına nazaran Birol Yıldırım’da var olan kronik kalp damar hastalığının, sanık polis memurlarının aksiyonları sebebi ile etkin hale gelmesi sonucunda vefatının meydana geldiği belirtildi. Birol Yıldırım’ın yaşadığı gerilim sonucu kalp krizi geçirerek vefat etmesinde sanıkların şuurlu taksirle hareket etmiş oldukları kaydedildi. Sanıklardan komiser yardımcısı İsmail Alperen S., polis memurları Muhammed Cihan K. İsmail G., Erdoğan K., Mustafa Ş., Muhammed Şahin, Bilal K.’nın maktule ve mağdurlara vurarak darp ettikleri anlatıldı. Sanıkların ‘Bilinçli taksirle mevte neden olma’ cürmünden başka ayrı 2 yıl 8 aydan 9 yıla kadar mahpusu istendi. Ayrıyeten Barış Uysal ve Alihan Uysal’a karşı ‘Kamu misyonunu berbata kullanmak suretiyle taammüden yaralama’ kabahatinden da farklı başka 1 yıldan 3 yıla kadar mahpus cezası talep edildi. Öbür sanıkların aksiyonlarının sabit olmadığı anlaşıldığından beraatleri istendi. Mahkeme sanık avukatlarının mütalaaya karşı savunma yapmaları için mühlet vererek duruşmayı erteledi.

İDDİANAMEDEN

Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede komiser yardımcısı kuşkulu İsmail S. ile birlikte öbür şüpheliler İsmail G. Muhammet Ş., Muhammed K., Bilal K. ve Erdoğan K.’nin “Bilinçli taksirle mevte sebebiyet vermek” ve “Kasten yaralama” hatalarından farklı başka toplamda 3 yıl 8 aydan 12 yıla kadar mahpus cezasıyla cezalandırılması talep edildi. Başka 6 şüphelinin ise “Kamu görevlisinin sahip bulunduğu nüfusu berbata kullanmak suretiyle taammüden yaralama” kabahatinden farklı başka 1 yıl 6 aydan 4 yıl 6 aya kadar mahpus cezasıyla cezalandırılması istendi.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap