1. Anasayfa
  2. Gündem

Eş cinayetinde 12 polis memuru hakkında ‘ihmal’den hapis istemi

Eş cinayetinde 12 polis memuru hakkında ‘ihmal’den hapis istemi
0

Bornova’da geçen yıl 22 Ekim’de, Işıkkent Ayakkabıcılar Sitesi’nde ayakkabı nakış atölyesi olan 2 çocuk annesi Hülya Şellavcı Yeğin’e ulaşmayan yakınları, iş yerine gitti. Burada saat 00.30 sıralarında kanlar içinde bulunan Yeğin’in, tabanca ile vurularak öldürüldüğü belirlendi. Polis, kuşkulu olarak bayanın boşanma davası açtığı eşi Kaffar Yeğin’i yakalamak için çalışma başlattı. Yeğin’in cinayetten evvel Kaffar Yeğin hakkında tehdit ettiği gerekçesiyle, 4 kere hata duyurusunda bulunduğu ve uzaklaştırma kararı aldırdığı ortaya çıktı. Olaydan 3 gün sonra İzmir 16’ncı Aile Mahkemesi’nce Kaffar Yeğin hakkında 30 günlük zorlama mahpus kararı verildi. Ayrıyeten Kaffar Yeğin’in, Yeğin’in öldürüldüğü atölyeye yakın imgeleri de ortaya çıktı. Yeğin 8 Kasım’da, Konak ilçesi Fatih Mahallesi’nde, arkadaşı M.G.’nin (67) konutunda cürüm aleti silahla yakalandı. Yeğin tutuklanırken, arkadaşı M.G. ise hür bırakıldı.

CİNAYET ÖNCESİ KABAHATLERDEN 5 YIL 5 AY 22 GÜN MAHPUS CEZASI

Kaffar Yeğin hakkında ‘eşi tasarlayarak taammüden öldürme’ suçlamasından ağırlaştırılmış müebbet, ‘silahla gece vakti yağma’dan 15 yıla kadar mahpus, ‘ruhsatsız ateşli silahlarla mermileri satın alma, taşıma yahut bulundurma’ kabahatinden 3 yıla kadar mahpus istemiyle, 14 Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Ayrıyeten cinayetten evvel hakkında çeşitli suçlamalar bulunan Kaffar Yeğin hakkında, ‘kadına karşı tehdit’, ‘hakaret’, ‘ısrarlı takip’ ve ‘yaralama’ üzere cürümlerden 13 yıla kadar mahpus cezası istemiyle 50’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde de dava açıldı. Bu dava geçen ay sonuçlandı. Karar öncesi savunmasında eski eşleri ve bayan arkadaşlarına yönelik hiçbir vakit makûs muamelede bulunmadığını söyleyen sanık Kaffar Yeğin’e, ‘hakaret’ten 8 ay 22 gün, ‘kadına karşı tehdit’ten 1 yıl 3 ay, ‘yaralamadan’ 1 yıl 6 ay ve ‘ısrarlı takipten’ 2 yıl olmak üzere toplam 5 yıl 5 ay 22 gün mahpus cezası verildi. Kaffar Yeğin’in, ‘eşi tasarlayarak taammüden öldürme’ suçlamasından yargılanmasına ise devam ediliyor.

İDDİANAME HAZIRLANDI

Öte yandan Avukat Ensar Aktürk, kayınvalidesinin vefatında ihmali olduğu gerekçesiyle, geçen yıl 24 Ekim’de Karabağlar Aile İçi Şiddetle Uğraş Ofis Amirliği ve Bornova Aile İçi Şiddetle Uğraş Ofis Amirliği’nde misyonlu memurlar için şikayetçi olmasının akabinde İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı Kamu Vazifelisi ve Toplum Hataları Soruşturma Ofisi, soruşturma başlattı. İhmali bulunduğu gerekçesiyle 12 polis memuru hakkında 3 aydan 1 yıla kadar mahpus cezasıyla iddianame hazırlandı. İddianamede, Kaffar Yeğin’in verilen önlem kararında birden çok ihlali olmasına karşın kuşkulu olan polis memurlarının vazifesinin gereklerini yapmakta ihmal yahut gecikme gösterdiklerine yer verildi. Şüphelilerin, bireylerin mağduriyetine ve kamunun ziyanına neden olarak misyonlarını ihmal ederek, üzerlerine atılı kabahati işlediklerinin anlaşıldığı belirtildi.

‘ÖZELLİKLE 2 POLİS MEMURUNUN AĞIR İHMALİ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUZ’

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Hülya Şellavcı Yeğin’in damadı, Avukat Ensar Aktürk, “Her iki ofis amirliğinde vazifeli polis memurların ihmalleri olduğunu düşündüğümüz için şikayette bulunmuştuk. Bilhassa 2 polis memurunun ağır ihmali olduğunu düşünüyoruz. Şikayet dilekçelerimiz savcılıkta cevap buldu. Her iki ofisten 12 polis memuru hakkında misyonu ihmalden ceza davası açıldı. 10 polis memuru için istenen ceza hakkında görüşümüz olumlu. Lakin ağır ihtimali bulunduğunu düşündüğümüz 2 polis memuru için  ‘görevini yerine getirememe’ kabahatinden ceza verilmesini talep ediyoruz zira olay gecesi Karabağlar Aile İçi Şiddetle Gayret Ofis Amirliği’ne başvurduğumuzda, kayınvalideme ulaşamadığımızı söylediğimizde faili aradılar lakin ona da ulaşamadılar. Faile de kayınvalideme de ulaşılamıyor. Ortada bir olay olduğu belirli. Onlar muhafaza önlemini uygulamada yükümlü olan polis memurları. Fakat ofisteki vazifedeki polis memuru, bu olağan bir olaymış üzere bizi kayıp şahıslar ofisine gönderdi. Bu da vakit kaybına neden oldu” dedi.

‘2 YILA KADAR MAHPUS İSTEMİ TALEP EDİYORUZ’

Avukat Aktürk, “Belki misyonlarını yapmış olsalardı bu olay yaralama ile sonuçlanacaktı. Bu nedenle ofisteki iki polis memurunun ‘görevini yerine getirmeme’ kabahatinden yargılamalarını istedik. İddianamede istenilen cezaya nazaran azamî 1 yıl ceza alacaklar lakin biz bu iki polis memuru için 2 yıla kadar mahpus istemi talep ediyoruz. Maksadımız polis memurlarını cezalandırmak değil. Vazifesini layıkıyla yapmadıkları için insanların vefatına sebep olabiliyorlar. Önlem kararları uygulanırken hakkında önlem bulunan kişinin denetim edilmesi gerekiyor. Kimse önlem alınan kişinin adresini sormamış, sistemde gözüken adresi denetim etmişler. Aslında bu kişinin kayınvalidemin meskenine gelmesi yasak. Süreçte bunun üzere birçok ihlal var. Kederimiz polislerin cezalandırılması değil, yaptıkları işin farkına varmaları ki bundan sonra kimsenin başına bu türlü bir şey gelmesin. Bütün sıkıntımız bu” sözlerini kullandı. (DHA)

 

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir