1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Erdoğan’dan son dakika asgari ücret ve memur maaşı açıklaması

Erdoğan’dan son dakika asgari ücret ve memur maaşı açıklaması
0

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen Kabine Toplantısı sona erdi. Toplantı 8 saat sürdü. Erdoğan’ın açıklamaları özetle şöyle: 6 Haziran’daki toplantımızın akabinde yeni kabine üyelerimizin yemin etmesi ile hizmet davamıza kaldığımız yerden devam ediyoruz. Hiçbir sorun yaşanmadan Türkiye Yüzyılını inşa edecek takımları belirledik, belirliyoruz. Ülkemize kazandırdığımız yeni idare biçiminin avantajlarını tekrar deneyim ettik. 3 ay süren seçim belirsizliğinin sandıkların kapanması ile geride bırakılması çok kıymetli bir muvaffakiyettir. İstikrar ortamı yeni sistem sayesinde kurumsallaşmıştır. Bu bile büyük bir ihtilaldir. Haftalar boyunca koalisyon görüşmelerinin sürdüğü mutabakata varılamadığı için daima krizlerin çıktığı, siyaset rayına girmediği için ülkenin toparlanamadığı günler geride kaldı.

‘MİLLETİMİZ ESKİ SİSTEME DÖNÜŞÜ REDDETTİ’

Seçim gecesi sonuçların muhakkak olması ile Türkiye’yi kimin yöneteceği sorusu da netleşmiştir. Elbet en büyük hisse vatandaşlarımıza ilişkin. Milletimiz 2 sefer ortaya koyduğu irade ile eski sisteme dönüş tekliflerini reddetmiştir. Asırlık hayallerimizi artık daha hızla gerçekleştireceğiz. Manilerin üstesinden daha kolay geleceğiz. Vatanımızın bekasına yönelik atakları daha kararlı sürdüreceğiz. Türkiye’nin hak ve hukukunu daha yürekli savunacağız. Terörle gayretimizi daha kararlı devam ettireceğiz. Demokrasi hak ve özgürlükler reformlarımıza daha sıkı sahip çıkacağız. Bugün dünden daha güçlü bir duruş sergileyebiliyorsak, bunu yeni idare sistemimiz sayesinde. Siyasette inanç ve istikrar muvaffakiyetin anahtarıdır. Bugün hatırlamak istemediğimiz pek çok kasvetin temelinde siyasette itimat ve istikrar açığı vardır. Türkiye’yi yalnızca prangalarından kurtarmadık, tıpkı vakitte gücünü tam kapasite kullanabileceği bir iklime kavuşturduk. Bu kazanımları kalıcı hale getirdik. Eski sistemi bilen vatandaşlarımız yeni sistemin değerini çok uygun biliyor.

Gazi Mustafa Kemal’in ‘milletin efendisi’ diyerek onurlandırdığı köylülerimize yönelik hakaretleri kabul etmiyoruz.

‘SAMİMİ BİR ÖZELEŞTİRİ İLE YANILGIDAN DÖNMELİLER’

Son seçimler bunun en yeterli örneğidir. Millet oyunu görmüş, sandıkta son kelamını söylemiş ve kararını vermiştir. Muhalefetin de hakikati görmesi ve kabullenmesi temenni ediyoruz. Milletin takdirini baş tacı edip, samimi bir özeleştiri ile kusurdan dönmek gerekir. Muhalefet seçim atmosferinden ve hezimetten çıkamadığını görüyoruz. Oy tercihinden ötürü hakarete uğramadık toplum kısmı bırakmadılar. AK Parti’nin kırsaldan aldığı oy ile seçildiği söyleyecek kadar sefil hale geldiler. İşte siz mi bu millete bu halde hakaret ediyorsunuz, size kırsaldaki de kentteki de en hoş yanıtı veriyor. 14 Mayıs’ın öfkesini depremzelerden çıkarmışlardı. 28 Mayıs’ın öfkesini kırsaldaki vatandaşlarımıza yüklediler. Aşık Veysel’i Kızılay’a almayan zihniyetin varlığını sürdürmesi hem ürkütücü hem utanç verici. Bu çevrelerin her seçim mağlubiyeti sonrası nükseden seçmeni suçlama hastalığından bir evvel kurtulmasını diliyoruz. Vatandaşın kapattığı defterleri tekrar açma yerine, demokratik kazanımları güçlendirmenin daha gerçek bir yaklaşım olduğunu düşünüyoruz. Biz son 21 yıldır olduğu üzere bugün de her yapan tenkide açığız. 

Vatandaşı 500 liraya oyunu satmakla itham etmenin hiçbir izahı yoktur. 6 oktan biri güya halkçılık olan bir siyasi partinin genel liderden gelmesi başka bir skandaldır.

Ülkemizi darbe mahsülü mevcut anayasadan daima birlikte kurtulalım istiyoruz. Özgürlükçü, kuşatıcı bir anayasa rehberliğinde sürdürelim istiyoruz. Türkiye yeni bir lige yükselmiştir. Misyon süremiz boyunca Cumhur İttifakı ortaklarımızla birlikte Türkiye’yi sivil bir anayasaya kavuşturmak için çalışacağız. Bakan arkadaşlarımızı kendi alanlarında  uzman ve deneyimli isimlerden belirledik. Bir evvelki kabinemizin kazandırığı eser ve hizmetlerin üzerine yenilerini eklemek için işe koyulduk.

Cumhuriyetimizin ikinci asrındaki seyahatimizi, sivil, özgürlükçü, kuşatıcı, tüm kısımların sahipleneceği bir anayasanın rehberliğinde katedelim istiyoruz

ASGARİ FİYAT AÇIKLAMASI

Türkiye’nin kalkınmasına omuz veren kim varsa yanında olacağız. Biz bu milletin efendisi değil, hizmetkarıyız. Ülkemize onyıllar boyunca hizmet etmiş emeklilerimiz enflasyona ezdirmeyeceğiz. Temmuz ayı engelli ve engelli yakını aylığı ile yaşlı aylıklarının ödemesini erkene alıyor, toplam 1,4 milyon kardeşimizi bayramdan evvel sevindiriyoruz. Geçen haftaki açıklama sonrası taban fiyat komitesi çalışmalara başladı. Yapan bir tabanda ilerliyor. Tüm tarafların içine sinecek iyi bir düzeyde olacak. 

MEMUR MAAŞLARI

Memur maaş artış oranlarıyla ilgili meclis sürecini yakında başlatıyoruz. Geçen haftaki takdimlerin akabinde kapsamlı değerlendirmeler gerçekleştirdik. Bayanlar yeni devrimizde de bürokrasiden siyasete öncü rol oynamaya devam edecek. Türkiye Yüzyılı bayanlarımızın omzunda yükselecek. Cumhurbaşkanı Yardımcımız Cevdet Bey’i hükümet programını hazırlamak için görevlendirdik.

30 yıldır hangi makamda olursak olalım duruşumuzu koruduk. Verdiğimiz kelamları yerine getirmekte kararlıyız. 5-9 Haziran tarihlerindeki etraf haftasını 9 millet bahçemizin açılışı ile kutladık. Kentlerimizin hoşluğuna hoşluk katan millet bahçelerimizin bir defa daha güzel olmasını diliyorum. Millet bahçelerimizle adeta vahalar oluşturuyoruz. Atatürk Havalimanı’na yapmakta olduğumuz millet bahçemiz dünya çapında bir eser olacak. Etap etap devreye alacağız.

KKTC VE AZERBAYCAN ZİYARETİ

İçe kapanık bir ülkeyi oyun bozan, oyun kuran bir güç haline getirdik. Alanda ve masada güçlü Türkiye idealimiz gerçeğe dönüşmüştür. Son seçimlerin Afrika’dan Asya’ya dünyanın dört bir yanından takip edilmesi bunun çok net sözüdür. Bizimle gönül bağı olanlar geleceklerini bizimle görüyor. Misyona başlama törenimize iştirak eden devletlerin sayısı ile buna şahit olduk. Sayın Tatar ile görüşmelerimizde Kıbrıs davasına olan güçlü takviyemizi bir sefer daha tabir ettik. Anavatan ile yavruvatan ortasındaki entegrasyonun derinleştirilmesi için her türlü adımı atacağız. 

Daha sonra Bakü’ye geçtik. Ne vakit Azerbaycan’ın başı dara düşse birinci koşan biz olduk. Biz de ne vakit gereksinimimiz olsa Azerbaycanlı kardeşlerimizi yanımızda bulduk. Sarsıntıda aracının üstüne varını ağırı sarıp yollara düşen o büyük istekli insanları şükranla yaad edeceğiz. Aliyev ile yaptığımız görüşmelerde ticaret hacmimizi 15 milyar dolara çıkarmayı ortak amaç olarak belirledik. Ermenistan ile devam eden olağanlaşma sürecine olan destediğimizi vurguladık. 30 yıllık işgalin akabinde bugün Karabağ’da gururla dalgalanan Azerbaycan bayrağını kardeşliğimizin sembolü olarak görüyoruz. Türk dünyası ile bağlarımızı perçinleyecek projelerimizi devreye alacağız.

Deprem konutlarının inşasını hızlandıracak farklı alternatifler üzerinde mütalaalarımız sürüyor. Yakında bunları milletimizin takdirine sunacağız

Deprem bölgesindeki 11 ilin tekrar ayağa kaldırılması birinci önceliğimizdir. Gelinen son durumu görüştük. Bu vakte kadar yaptığımız nakdi yardımlar 61 milyar lirayı buluyor. Sarsıntıda ziyan gören sanayi siteleri ve fabrikaların hasar tespit taramalarını aslında tamamlamıştık. 

Şimdi bir yeni adım daha atıyoruz. 2 bin 430 hektarlık alanda 11 yeni yeri daha sanayi alanı olarak ilan ediyoruz. Öbürleri ne yaparsa yapsın biz afetzedeleri sahipsiz bırakmayacağız. 

Yazar Hakkında

Yorum Yap