1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Erbaş: Diyanet Akademisi, din hizmetlerimizi daha güçlü kılacak

Erbaş: Diyanet Akademisi, din hizmetlerimizi daha güçlü kılacak
0

Ali Erbaş, Ankara Dini Yüksek İhtisas Merkezi’nde düzenlenen ‘Diyanet Akademisi Aday Din Vazifelileri Eğitimi 1’inci Periyot Açılış Programı’na katıldı. Açılışta Erbaş’ın yanı sıra, Din İşleri Yüksek Şurası Lideri Abdurrahman Haçkalı, Diyanet İşleri Lider Yardımcıları Burhan İşliyen, İbrahim Hilmi Karslı ve Diyanet Akademisi Lideri Enver Osman Kaan ve aday din vazifelileri yer aldı. Burada konuşan Erbaş, Diyanet Akademisi Başkanlığı’nın, bilhassa din hizmetleri ve yaygın din eğitimi alanında Diyanet İşleri Başkanlığı’na nitelikli işçi yetiştirmek gayesiyle kurulduğunu söyledi.

‘MESLEK ÖNCESİ EĞİTİM MECBURİLİĞİ GETİRİLDİ’

Akademinin kurulmasıyla başkanlığın işçi eğitimlerinin tek çatı altında toplandığını kaydeden Erbaş, “Vaiz, Kur’an kursu öğreticisi, imam hatip ve müezzin kayyım takımlarına atanabilmek için vaizlere yönelik en az 2 yıl, öteki unvanlar için de mezuniyet durumlarına nazaran 8 aydan 2 yıla kadar meslek öncesi eğitim zaruriliği getirilmiştir. Diyanet Akademisinin en değerli kazanımı meslek öncesi eğitime geçmiş olmamızdır. Tüm hocalarımız, görevlilerimiz bugüne kadar misyona evvel memur olarak atanıyordu, ondan sonra eksikliklerini süreç içerisinde giderebildiğimiz kadarıyla gidermeye çalışıyorduk. Lakin artık eksiklikleri tamamlandıktan sonra memur olarak atanma devri başlamıştır. İşte böylelikle Diyanet Akademisi, din hizmetlerimizi daha güçlü kılacaktır” dedi.

Erbaş ayrıyeten, aday din vazifelilerinin, eğitimlerinin sonunda başarılı olmaları halinde misyonlarına başlayabileceğini tabir etti.

Yazar Hakkında

Yorum Yap