1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Enkazdan 24 saat sonra çıkarılmıştı! Aylar sonra büyük kavuşma

Enkazdan 24 saat sonra çıkarılmıştı! Aylar sonra büyük kavuşma
0

Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen zelzelelerde Hatay’ın Antakya ilçesinde enkaz altında kalan Kemal Ateş, zelzeleden 24 saat sonra SGDD arama kurtarma gruplarının ağır çalışması sonucu enkazdan sağ olarak kurtarıldı. Aylar sonra arama kurtarma gruplarıyla bir ortaya gelen Ateş, his dolu anlar yaşadı.

“ÇARESİZ, TASA VERİCİ, KORKUTUCU, TABİR EDİLEBİLECEK BİR ŞEY DEĞİL”

Kemal Ateş, sarsıntının birinci dakikasında bulunduğu binanın yıkıldığını belirterek, “Bina yıkıldıktan sonra enkazda kaldım. Yaklaşık 24 saat sonra kardeşim, arkadaşlarım ve SGDD ASAM yardım kuruluşu tarafından enkaz altından çıkartıldım. Enkaz altında olanlarla ilgili anlatılacak pek bir şey yok. Çaresiz, tasa verici, korkutucu. Tabir edilebilecek bir şey değil” dedi.

“TESADÜFEN BULDUKLARI İŞ MAKİNESİ VASITASIYLA ÜZERİMDEKİ MOLOZUN BÜYÜK BİR KISMINI KALDIRDILAR”

Ateş, zelzelenin birinci saatlerinde kendisine çocukluk arkadaşının ulaştığını tabir ederek, şunları söyledi:

“Daha sonra Antakya’da okuyan kardeşim yanıma geldi. Onlar yardım getirmek için sağa sola koştular fakat çok büyük bir karmaşa olduğu için birinci saatler pek bir şey yapılamadı. İlerleyen saatlerde kent dışında olan kardeşim, kuzenim vardı, onlar geldiler. Tesadüfen buldukları iş makinesi vasıtasıyla üzerimdeki molozun büyük bir kısmını kaldırdılar. Üzerimde bir tabliye vardı, kaldırmak çok tehlikeliydi. Bir hayat boşluğu oluşturulması gerekiyordu. Bir dolap vardı, o dolabı kırmak gerekti. SDGG arama kurtarma grupları gelmişlerdi. Onlar geldikten sonra o boşluğu oluşturduk. Onlar sayesinde de oradan çekip çıkartıldık.”

Enkazdan çıkarıldıktan sonra evvel sahra hastanesine, akabinde Adana Kent Hastanesine sevk edildiğini anlatan Ateş, “Adana Kent Hastanesinde birkaç hafta kaldıktan sonra İstanbul Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesine sevk edildim, sonrasında taburcu oldum ancak kimi tedavilerim hala devam ediyor” biçiminde konuştu.

“SDGG ASAM ÇALIŞANLARINA SONSUZ TEŞEKKÜRLER”

Kendisini enkazdan çıkaran arama kurtarma takımına teşekkür eden Kemal Ateş, “Umarım hak ettiklerini alabilecekleri vakitler olur. Hepsine çok teşekkür ediyorum. Orada bir canı kurtaran herkese çok teşekkür ediyorum. Orada hala birçok beşere yardım eden SDGG ASAM çalışanlarına sonsuz teşekkürler” diye konuştu.

“HER ŞEY YOLUNDA GİTTİ, KEMAL’İ ÇIKARDIK”

SGDD ASAM arama kurtarma grubunun önderi Orhan Hınçal, sarsıntının olduğu birinci gün Antakya’ya ulaşan birinci gruplardan biri olduklarını tabir ederek, “İlk gittiğimizde Kemal Bey’in olduğu Cebrail Mahallesi’ne tesadüfen gittik diyebilirim, zira her yer yıkıktı. Çabucak inançlı bir alan oluşturduk. Kemal’e gece 03.30-04.00 sularında ulaştık. Kemal’in sesini duyduk, oraya ulaştık fakat şöyle bir zorluğumuz vardı. Üzerinde büyük bir beton blok vardı. İş makinesine gereksinimimiz vardı. O ortada vakit geçirmeden iki üç kümeye ayrıldık, değişik yerlerde çalışmalar sürdürdük. Kemal’in ailesinden birkaç kişi etraftaydı, onlarla daima irtibat kuruyorduk. Sağ olsunlar bir iş makinesi buldular Antakya’da. Çok zorlandığımız o beton bloğu kaldırdık, arkadaşlar o beton bloğun altına girdiler. Kemal’e ulaşmak için bir blok inmeleri gerecekti, indiler. Doruklarında de iş makinesi beton bloğu taşıyor, kopabilir diye telaşımız var. Her şey yolunda gitti, Kemal de çok yardımcı oldu, Kemal’i çıkardık. Çabucak hastaneye götürülmesi gerekiyordu, hastaneye yetiştirdik” dedi.

“O BİZİ SESİMİZDEN HATIRLIYOR”

O günden sonra Kemal Ateş’i hiç görmediklerini söyleyen Hınçal, “Kemal’le birinci karşılaştığımızda yüz olarak hatırlıyoruz lakin o bizi sesimizden hatırlıyor. Sağlıklı görmek çok hoş fakat ailesinden kayıplar var. Keşke onlar da hayatta olsaydı. Hatay’daki kayıplarımıza, hepsine Allah’tan rahmet diliyorum. Ülkenin gerçeği bu; zelzele ve afetler. Daima hazırlıklı olmak zorundayız. Biz de arama kurtarma takımı olarak bunu karşı faaliyet yürütmek için çalışmaları sürdürüyoruz” dedi.

“İKİ BUÇUK YIL EVVEL ARAMA KURTARMA TAKIMI KURDUK”

Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği Genel Koordinatörü İbrahim Vurgun Kavlak, zelzeleden evvel de afetlere ait birtakım çalışmaları olduğunu belirterek, “Türkiye’nin çeşitli afetlere karşı hazır olması ve bunu katkı sunmak emeliyle yaklaşık bir buçuk, iki yıl evvel arama kurtarma grubumuzu oluşturduk. Arama kurtarma takımımıza daha sonra köpekli arama kurtarma ünitesi de ekledik. Çeşitli eğitimler aldık, AFAD’ın akreditasyonunun akabinde gruplar hazır oldu” sözlerini kullandı.

“DEPREM BÖLGESİNDE 700 ÇALIŞANIMIZ VAR ŞU AN”

Kahramanmaraş merkezli zelzelelerin çabucak akabinde takımlarına gelen davet sonrası çabucak bölgeye intikal ettiklerini söz eden Kavlak, şunları kaydetti:

“İlk gittiğimiz ve devamında da kaldığımız bölge Hatay oldu. Hatay, yıkımın en ağır olduğu kentlerden birisiydi. Yaklaşık 25 kişilik bir arama kurtarma grubumuz ve 3 arama kurtarma köpeğimiz bölgede çalıştı. 30’dan fazla kişiyi enkazdan canlı olarak çıkardık. Şu anda yaklaşık 700 çalışanımızın zelzele bölgesinde Malatya, Kahramanmaraş, Hatay başta olmak üzere insani yardım, sıhhat, eğitim, hijyen vb. mevzularda çalışmaları devam etmekte. Karşımızda canlı duran ve enkazdan çıkan bir kişiyi gördüğümüzde yine anladık aslında, arama kurtarma gruplarının sayısının çoğaltılması gerekiyor.”

 

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap