1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Emine Erdoğan, Birleşmiş Milletler Habitat’ın 2’nci Olağan Kurulu’na katıldı

Emine Erdoğan, Birleşmiş Milletler Habitat’ın 2’nci Olağan Kurulu’na katıldı
0

Emine Erdoğan BM Habitat 2’nci Olağan Kurulu’na görüntü bildiri ile katıldı. Erdoğan, Twitter hesabından, “Birleşmiş Milletler Habitat’ın 2’nci Olağan Kurulu’na görüntü ileti ile katıldım. Sürdürülebilir bir geleceği şekillendiren bu buluşmayı ortak konutumuz dünyanın uygunluğu için son derece manalı buluyorum.

Katkı sunan tüm etraf dostu gönüllüler liderliğinde ortaya çıkacak sonuçların tabiat ile yakınlaşmamıza, iklim değişikliği ile gayretin ivme kazanmasına vesile olacağına inanıyorum.

Kenya Devlet Başkanı’nın Eşi @MamaRachelRuto’ya, dostum @MaimunahSharif’e ve 30 Mart Memleketler arası #SıfırAtık Günü’nün ilan edilmesinde de dayanağını esirgemeyen @UNHABITAT ailesine teşekkür ediyorum. #UNHA2” kelamları ile görüntüsünü yayımladı.

Video’da Sıfır Atık’a değinnen Emine Erdoğan, “Yeryüzündeki tüm canlılar geride varlığının tipini izini bırakırken, biz beşerler medeniyetimizin izlerini bırakıyoruz. Bizden geriye bir yandan süper mimari yapılar ve sanat yapıtları kalacak. Fakat öbür yandan gelecek nesillere çöp dağları ve hatta okyanusta atıklardan müteşekkir yedinci bir kıta bırakmak üzereyiz. Halbuki tabiata terk ettiğimiz atıkların büyük bir kısmı yine kullanabilecek ömrünü tamamlamamış eserlerden oluşuyor. Yeryüzüne bırakacağımız bu izi belirlemek bizim elimizde. İnsanın günlük hayatındaki küçük değişikliklerle tabiat dostu atıksız bir hayat ile iklim değişikliği hastalığına karşı dünyaya şifa olabiliriz.

Türkiye’de başlattığımız sıfır atık hareketinin kısa vakit diliminde ulaştığı üstün muvaffakiyet etraf sıkıntılarında insanın ferdi eforunun kıymetini tüm dünyaya gösterdi. Bu kazanımlar sonucunda Türkiye’nin liderliğinde Birleşmiş Milletler Habitat’ın kıymetli dayanağı ile 30 Mart milletlerarası sıfır atık günü ilan edildi. Birleşmiş Milletler bünyesinde tüm üye ülkelerde sıfır atık hareketine rehberlik edecek bir müşavere şurası tahsis edildi. Doğayı bertaraf edemeyeceği atıklardan kurtarmak için hiç kuşkusuz çok büyük adımlar atıldı. Buna rağmen, tüketimin hedef haline geldiği bir çağda elbette yolumuz çok uzun. Asıl çarpıcı değişimin kullan-at kültüründen uzaklaşarak neredeyse hiç atık üretilmeyen bir hayat biçimini benimsediğimizde gerçekleşeceğine inanıyorum.

Küresel sıfır atık hareketinin ülke ülke, insan insan yayılması o günlerin çok uzak olmadığını gösteriyor. Elde ettiğimiz başarıyı her şeyden evvel halkımızın ve elbette bayanlarımızın projeyi sahiplenmesine borçluyuz. Ülkemizde ve global seviyede kazanımların bayanların tüm süreçlere aktif bir biçimde iştirakini sağlamamız ile gerçekleştiğine inanıyorum. Bir bayan olarak sıfır atık hareketinin hamiliğini ve Sıfır Atık müşavere konseyinin başkanlığını yürütüyorum. Yeniden etraf liderliğiyle dünyaya rol model olmuş öteki bir bayan sevgili dostum Maimunah Hanım ile bu yolda yürümekten büyük bir memnuniyet duyuyorum. Her şey üzere kentlerimiz de bayanların çevreyi ve toplulukları şekillendirmedeki mahareti sayesinde daha yaşanabilir ve sürdürülebilir yerlere dönüşüyor. Bu toplantı vesilesiyle bir ortaya gelen öncü bayanlar ve tüm etraf dostu gönüllüler liderliğinde insanlığa ışık tutacak tahlillerin hayata geçirileceğine yürekten inanıyorum” sözlerine yer verdi.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap