1. Anasayfa
  2. Gündem

Emekli, işçi, öğrenci, memur ses yükseltti: Hükümet istifa!

Emekli, işçi, öğrenci, memur ses yükseltti: Hükümet istifa!
0

Eskişehir’de muhalefet siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar, zamları ve yoksulluğa tepki gösterdi.

EMEKLİLER, ÖĞRENCİLER, İŞÇİLER…

Eskişehir Odunpazarı ilçesi Hamamyolu Caddesi’nde ‘Zamlara ve yoksulluğa karşı’ eylem düzenlendi. Geniş çapta düzenlenen eyleme, CHP Eskişehir Milletvekilleri Utku Çakırözer, Jale Nur Süllü, DİSK, KESK, Tüm Emeklilerin Sendikası, Belediye İş, Kristal İş, CHP, İYİ Parti, HDP, EMEP, TİP, Sol Parti, Saadet Partisi, Yaşam Bellek Özgürlük Derneği, Memleket Sevdalıları Derneği, Halkevi ve öğrencilerden oluşan çok sayıda protestocu katıldı.

Eyleme katılanlar, ‘Zam, zulüm sistemi istemiyoruz. Demokrasi ve insanca yaşam istiyoruz’ yazılı pankart ve ‘Ülkemde zamlar yağmur gibi damlar’, ‘Ekmeğe, tuza zam, doğru söyleyene dam’, ‘Gün gelir devran döner’, ‘Zamlar geri alınsın, ücretler artırılsın’, ‘Gelirde adalet vergide adalet’, ‘Zamlar geri çekilsin, patronlardan servet vergisi alınsın’, Yine boş tencere zam, zam, zam’ yazılı dövizler açtı. Sık sık ‘Hükümet istifa’ sloganları atılan eylemde ayrıca ‘Birleşe birleşe kazanacağız’, ‘İnsanca yaşamak istiyoruz’, ‘Sefalete teslim olmayacağız’, ‘Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz’, ‘AKP elini cebimizden çek’ sloganları atıldı. Eylemde, emniyet güçleri tarafından geniş güvenlik önlemleri alındı.

“TORUNUMA HARÇLIK BİLE VEREMİYORUM”

Eylemde emekliler adına konuşan Seval Sürücü, pazara, markete gittiğinde bir şey alamadığını ifade ederek şunları söyledi:

“Biz emekliler hakkımızı istiyoruz. Biz zamanında çok emek verdik, çalıştık. Ben de bir emekliyim. Pazara gittiğimizde ne kadar ürün alabiliyoruz? Markete gittiğimizde ne kadar ürün alabiliyoruz? Her şeyin hesabını yapıyoruz. En acısı da torunuma bir harçlık verememek. Mezun olan öğrencime bir ödül alamamak. Hepsini biz emekliler, biz kadınlar çekiyoruz. Bu hükümetimiz davetsiz misafirlere hak etmediği bir şekilde haklarını veriyor.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşımız haksız bir şekilde sefalet içinde, yokluk içinde, el avuç ovuştururken bir şişe suyu bile alamazken hiç kimse unutmasın ki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı geçmişte kendi küllerinden yeniden doğdu. Bundan sonra yeniden doğacağız, hakkımızı yedirmeyeceğiz. Emekliler hak ettiği zammı bir şekilde çözecek. Öyle ya da böyle. Biz emekliler Eskişehir’den yürüdük mü tüm Türkiye ayağa kalkar. Krizi yaratan bedelini ödesin. Bu eylem Türkiye’ye örnek olsun.”

‘BUGÜN YAŞADIĞIM DERİN YOKSULLUĞU HİÇBİR ZAMAN YAŞAMADIM’

Devlet memuru Erhan Kamış da, “Bu mücadeleyi birlikte yürüttüğümüz zaman başarılı olabiliriz, haklarımızı geri alabiliriz. Zamları iptal edebilir. Bu birlikteliği büyütmemiz, birleşe birleşe kazanmamız gerekiyor. Ben 25-26 yıllık bir devlet memuruyum. Hiçbir zaman bugün yaşadığım kadar derin yoksulluğu yaşamadım. Bütün kamu emekçileri aynı zorlukları yaşıyor. Bu ekonomik kriz aslında uzun bir zamandır ‘geliyorum’ diyen bir krizdi. Bunun için önlemler alınmadı, kulakların üzerine yatıldı. Yetkili sendikalar toplu sözleşme masalarında kamu emekçilerini sattılar.

Bugün içinden çıkılmaz bir hale geldik. Son zamlarla, seyyanen, adı ne olduğu belli olmayan zam yapıldı. Ama hiçbir zaman emekliliğe yansımayan, kıdem tazminatına yansımayan bir ücret bu. Hatta Ocak ayında veya bundan sonra gelecek zamlardan bile etkilenmeyecek bir rakam. O yüzden hiçbir anlamı yok. Bu durumun iyileştirilmesi için hep birlikte mücadele etmeliyiz” ifadelerini kullandı.

“6 MİLYON EMEKLİYE SIFIR ZAM VERİLDİ”

Eylemde Emek ve Demokrasi Platformu’nun geçtiğimiz haftasonu şehrin muhtelif yerlerinde, TBMM’ne iletilmek üzere, ‘Zamları geri çekin; dolaylı vergileri kaldırın, kaynak arıyorsanız sermayeye artan oranlı servet ve miras vergisi getirin. Tüm çalışanlara insanca yaşamaya yetecek düzeyde gelir sağlayın; işsizlere iş imkânı yaratın!’ ifadelerinin bulunduğu imza kampanyasında toplanan imzalar Platform Sözcüsü Nurettin Aldemir tarafından Meclise ulaştırılması amacıyla Eskişehir CHP Milletvekilleri Utku Çakırözer ve Jale Nur Süllü’ye teslim edildi. Dilekçeleri alan Milletvekili Çakırözer, emeklilere yapılan maaş zammında çok büyük bir sıkıntı olduğunu belirterek şöyle konuştu:

“Biz Mecliste bu sıkıntıyı ifade ettik. Gece yarılarına kadar bu vergilere direndik. Bakın 16 milyon emekli var, 6 milyonuna sıfır kuruş zam yapıldı. Diğer zam yapılan 10 milyon emekliye yüzde 25 zam yapıldı, seyyanen zam verilmedi. Kaşıkla verilen zam değil kepçe ile kazan ile geri alınıyor. Kimden alınıyor. Sizden alınıyor, bizden alınıyor, hepimizden alınıyor. Kimden alınmıyor? 5’li çetelerden alınmıyor. Emekçinin parası 2 veya 3’üncü ayda vergi diye cebinden çekiliyor, emeklinin parası cebinden çekiliyor. Bu zam, zulüm düzenini birlikte mücadele vererek bitireceğiz.”

“ZAMLAR CANIMIZA ‘TAK’ DEDİ”

Eyleme katılan vatandaşlar da SÖZCÜ mikrofonlarına aldıkları maaş ve yapılan zamlarla ilgili düşüncelerini açıkladı. Aldıkları maaş ile geçinemediğini belirten vatandaşlar insanca yaşayacak ücret talep etti. Benzine aşırı bir zam geldiğini ifade eden İsmail Kumru, “Benzine müthiş zam gelirken maalesef emekliye, memura, işçiye, enflasyon altında ezilenlere zam yok. Sadece yiyecek, içecek ve kullanılan benzine zam var. Doğal olarak bu zamları protesto ediyoruz.

Türkiye’ye örnek olmak için burada toplandık. Eskişehir bir öğrenci kenti. Önümüzdeki dönemde öğrenciler burada nasıl yaşayacaklarını, nasıl ulaşım, nasıl yiyecek ve nasıl harçlarını ödeyeceklerini gerçekten merak ediyorlar ve kaygılılar. Bizlerde de gelecek kaygısı var. Bu anlamda Eskişehirliler zamlara karşı duyarlılığını gösterdi. Zamlar canımıza tak dedi” diye konuştu.

“EYLEME YOL PARASINI ZOR VERİP GELDİM”

Eylemde vatandaşlar SÖZCÜ mikrofonlarına şöyle konuştu:

Yusuf Çolak: 7.500 TL maaş alıp yüzde 25 zam yapıldı bize. Şu anda yine 7.500 TL açlığa mahkum edildik. Saraylara değil emekliye bütçe istiyoruz. Araç filolarına değil emekliye bütçe istiyoruz. Uçak filolarına değil emekliye bütçe istiyoruz.

Birsen Ünler: Çok şikayetçiyim. Buraya yol parasını bile zor verip geldik. Yani imkanlarımız çok kısıtlandı. Alışverişimizden yiyecek, içeceğimizden kısıyoruz. Çok şikayetçiyiz gerçekten bu zamlardan.

Fatma Yüksel: Öncelikle ülkemizi silahsız işgal eden 17 milyon kalburaltı mültecinin hepsinin derhal ülkemden gitmesini istiyorum. Onlar giderse pahalılıkta düşer, ev kiraları da düşer. Herkes rahatına kavuşur.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir