1. Anasayfa
  2. Gündem

Ege Üniversitesi’ne ‘Araziyi eğitim için kamulaştırdınız, ticari amaçla kullanıyorsunuz’ davası

Ege Üniversitesi’ne ‘Araziyi eğitim için kamulaştırdınız, ticari amaçla kullanıyorsunuz’ davası
0

Ege Üniversitesi, 1959-1961 yıllarında, Osman Pamuk mirasçılarının bütün taşınmazlarını üniversite için kullanmak üzere kamulaştırdı. Bu taşınmazlardan kimileri, alışveriş merkezleri ve zincir marketlere verildi. Bunun üzerine Osman Pamuk’un 53 mirasçısı, avukatları Murat Fatih Dava aracılığıyla, arazinin kamulaştırma emeli dışında ticari maksatla kullanıldığı gerekçesiyle İzmir 10. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde dava açtı. Davada, Erzene Mahallesi 191 ada 16 parsel sayılı taşınmazla ilgili, kamulaştırma maksadı açısından gerekliliği kalmadığı halde, taşınmazın malikine geri alma hakkı tanımaması nedeniyle, ‘somut olayda uygulanması gereken 6830 sayılı İstimlak Kanunu’nun 22. unsuru gereğince’ geri alma hakkının kullanılarak taşınmazın yine mirasçılar ismine tescili ve tazminat talep edildi.

Avukat Murat Fatih Dava, davacı mirasçıların kamulaştırılan öbür taşınmazlarının da genel olarak kamulaştırma gayesi dışında kullanıldığını, bu taşınmazlar için de dava açmakta olduklarını belirterek, şunları söyledi:

Ege Üniversitesi’nin kurulmasından çabucak sonra müvekkillerimizin dedesi Osman Pamuk’un, kendi parasıyla aldığı taşınmazı Ege Üniversitesi tarafından eğitim muhtaçlığı için kamulaştırılıyor. Buranın eğitim için kullanılmasını beklersiniz. Fakat o denli olmuyor. 38 yıla yakın bir vakit gayrimenkul o haliyle bırakılıyor. Sonra bu alana bir zincir market kuruluyor. Yani eğitim hedefiyle bir kenara bırakıp, ticari maksat kelam konusu. Hukuken biz şunu biliyoruz. Alan hangi hedefle kamulaştırıldıysa o biçimde kullanılır. Yani bu arazi ticari emelle kullanılamaz. Biz de Osman dedenin mirasçıları ismine dava açtık. Diyoruz ki toprağımızı eğitim muhtaçlığı için aldılar lakin ticari gayeyle kullanıyorlar. Bu nedenle malımız geri verilsin. Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde emsal bahislerde haklı olduğumuz istikametinde birçok karar var. Haklı olduğumuzu düşünüyoruz. Bu nedenle tapu tescil ve tazminat talebimizin kabul edileceğine inanıyoruz. Türk yargısının vatandaşın mülkiyet halkını koruyan bir karara imza atacağına inanıyoruz

Hukuki sürecin devam ettiğini belirten Ege Üniversitesi yetkilileri ise mevzu ile ilgili açıklama yapmayacaklarını belirtti.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir