1. Anasayfa
  2. Gündem

Dünyanın en uzun burunlu insanı son yolculuğuna uğurlandı

Dünyanın en uzun burunlu insanı son yolculuğuna uğurlandı
0

Rize’de yayın yapan lokal bir televizyon kanalının 1998 ve 2000 yıllarında düzenlediği ‘Uluslararası Uzun Burun Şampiyonası’nda üst üste birinci olan ve 8,8 santimetrelik burnuyla 2011 yılında Guinness Rekorlar Kitabı’na da giren Artvinli Mehmet Özyürek, beyin damar nakli ameliyatı öncesi Rize Devlet Hastanesi’ne tedaviye alındı. Ameliyat öncesi dün sabah saatlerinde apansız kötüleşen ve kalp krizi geçirdiği belirlenen Özyürek, hekimlerin tüm uğraşına karşın kurtarılamadı.

Sosyal medya hesabından ameliyat öncesi, “Beyin damar nakli olacağım, inşallah ameliyatı başarılı geçeriz. Tüm sevenlere hürmet ve sevgiler” notuyla son fotoğrafını paylaşan Mehmet Özyürek için Artvin’de cenaze merasimi düzenlendi. Merasime Artvin Valisi Yılmaz Doruk, CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, Artvin Belediye Lideri Demirhan Elçin, Vilayet Emniyet Müdürü Sinan Ergen ile çok sayıda kişi katıldı. Cenazede Özyürek ailesi taziyeleri kabul ederken, komşuları ve yakınları Mehmet Özyürek’in ani vefatıyla ıstırap duyduklarını söyledi.

 

 

‘ARTVİN’İ YALNIZCA TÜRKİYE’YE DEĞİL, DÜNYAYA TANITTI’

Mehmet Özyürek’in mesai arkadaşı Dursun Usta, “Yardımsever, çok âlâ bir ağabeyimizdi. Yarışa girdi, dünya uzun burun şampiyonu oldu ve rekorlar kitabına girerek mükafatını aldı. Mehmet Abimiz keşke biraz daha yaşayıp bizimle birlikte olsaydı diyoruz. Mehmet Özyürek Abimiz Artvin’i yalnızca Türkiye’ye değil, dünyaya tanıtmış bir adamdır. Artvin, sevilen simalarından birisini kaybetti” dedi.

Esnaf Onur Öngüner, “Artvin’imizin başı sağ olsun. Mehmet Ağabeyimizin, hepimizin sevdiği saydığı bir ağabeyimizdi. Artvin’imizi memleketler arası arenada temsil etti. Guinness Rekorlar Kitabı’na giren Türkiye’deki nadir şahıslardan birisidir kendisi. Artvin’imizin başı sağ olsun. Mehmet Ağabeyimizden biz razıydık Allah da ondan razı olsun” diye konuştu.

Şehirde dolmuşçuluk yapan Hasan Sarayoğlu, “Bugün çok hüzünlüyüz. Kendisi burun şampiyonuydu. Artvin’de sevilen birisiydi. Artvinlilere çok yararı olmuştur. Çok kıymetli bir ağabeyimizi kaybettik, üzüntülüyüz” tabirlerini kullandı.

Mehmet Özyürek’in yakın arkadaşı Ömer Yerlikaya da “Artvin’in öz çocuklarından olan çok değerli, çok pahalı birini kaybettik. Benim de çok yakın arkadaşımdı. Çok dünya görüşlü biriydi. Sevgi, hürmet dolu bir insandı. Artvin’de arkadaşları ile birlikte olmaktan, burada olmaktan gurur duyardı. Ömrü seven bir yanı vardı. Beşerlerle çok alakalı, ilgiliydi. Bu türlü kıymetli ve kıymetli bir büyüğümüzü kaybetmek vilayetimizde acıya neden oldu” dedi.

MANİLERLE UĞURLADI

Artvin’in ozanlarından Kasım Gülhani ise hislerini, “Kervanı yoktu gitti/ Dünyada vardı namı/ Dağ üzere eridi gitti/ Bu dünyanın şampiyonu gitti/ Mehmet kardeş gitti/ Burnundan daha var mı şimdi/ Gitti Mehmet kardeş gitti/Bu yollarda güzel anılırdı/Dünyada burunun namı söylenirdi gitti/Mehmet kardeş gitti” manileriyle lisana getirdi.

Özyürek, kentte ikindi vakti kılınan cenaze namazı sonrası dualarla toprağa verildi.

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir