1. Anasayfa
  2. Gündem

Dünyada sadece Kuşadası’nda yetişiyor! Bu çiçeği koparmanın cezası 244 bin TL

Dünyada sadece Kuşadası’nda yetişiyor! Bu çiçeği koparmanın cezası 244 bin TL
0

Kuşadası’nın sembol bitkilerinden olan ve Tarım ve Orman Bakanlığı Tabiat Müdafaa ve Ulusal Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü tarafından Tıp Muhafaza Aksiyon Planı içerisinde yer alan endemik tülüşahlar, bu yıl birinci olarak Güvercinada’da açtı.

Özellikle doğal popülasyonlarının en ağır olduğu Yaylaköy ve Soğucak sırtlarında yaklaşık 2-3 metreye kadar uzayan tülüşahlar, sarı çiçekleriyle vatandaşlara da görsel bir şölen sunmaya başladı. Endemik tülüşahların Haziran ayında çiçeklenerek görsel bir şölene dönüşmesi ise dünya genelinde yaygınlaşmaya başlayan botanik turizmi açısından da değerli bir yer tutmaya başladı. Muhafaza altında olan tülüşahları koparılması da yasaklanırken, koparanlara da 244 bin 315 TL para cezası verilecek.

Artan yapılaşma sebebiyle tülüşahların ömür alanlarının yok olduğunu hatırlatan Ekosistemi Müdafaa ve Tabiat Sevenler Derneği (EKODOSD) Lideri Bahattin Şoför; “Adını Ulusal Parkında bulunduğu Samson Dağları’nın antik ismi olan Mykale’den alan tülüşahlar (Rhaponticoides Mykalea) bu yıl birinci olarak Güvercinada’da açtı. Birinci kez Kuşadası’ndan toplanıp bilim dünyasına tanıtılan endemik bitki, Tarım ve Orman Bakanlığı Tabiat Müdafaa ve Ulusal Parklar Genel Müdürlüğü tarafından Tıp Muhafaza Hareket Planı’nda yer alarak müdafaa altına alınmıştır. Doğal popülasyonları Yaylaköy, Soğucak ve İkiçeşmelik bölgelerinde olan tülüşahlar, Kuşadası Güvercinada içinde, doğal botanik parkta da bulunmaktadır. Kuşadası’nın sembol bitkisi olan tülüşahlar, Türkiye Bitkileri Kırmızı Kitabı’na nazaran “Çok Tehlikede” kategorisinde yani çok yakın gelecekte yok olma riski altında bulunmaktadır. Endemik bitki cinsleri ortasında bulunan tülüşahı koparmanın bu yıl ki cezası 244 bin 315 lira olmuştur. Yapılaşmalar ve makiliklerin yok olmasıyla hayli azalan tülüşahlar için en büyük tehdit hayat alanlarının yok olmasıdır. Türk Müdafaa Aksiyon Planı’ndaki Yaylaköy’de belediye parselinde tohumdan üretme deneme çalışmaları sürdürülmektedir. 2 metreyi geçen uzunlukları ve sarı rengiyle, yerli ve yabancı görenlerin ilgisini çeken tülüşahların Kuşadası Kaymakamlığı, Kuşadası Belediyesi, Adnan Menderes Üniversitesi, DKMP Aydın Vilayet Şube Müdürlüğü, muhtarlıklar ve EKODOSD işbirliğiyle izleme ve müdafaa çalışmaları yürütülmektedir” dedi.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir