1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Dünya Gastronomi Nobeli’nin sahibi şef Ebru Baybara demir: ‘Ülkeme olan borcumu ödedim’

Dünya Gastronomi Nobeli’nin sahibi şef Ebru Baybara demir: ‘Ülkeme olan borcumu ödedim’
0

ÇİĞDEM YILMAZ- Dünyanın farklı ülkelerinden 1000 şefin aday gösterildiği ve 700 şefin değerlendirildiği 2023 Basque Culinary World Prize (2023 Bask Dünya Aşçılık Ödülü) bir öbür ismiyle da Gastronomi Nobeli, Şef Ebru Baybara Demir’e verildi. Demir, bu mükafatı Türkiye’ye taşıyan birinci Türk bayan şef oldu. Demir, gastronomiyi entegrasyon için güçlü bir araç olarak kullanması, Türkiye’de yaşayan tüm bayanları kapsayıcılıkla güçlendirmesi ve önyargıları yıkması vesilesiyle mükafata layık görüldü. Mardin’de gastronomi alanında hayata geçirdiği dikkat cazibeli projelerle öne çıkan bir isim olan Demir, Kahramanmaraş merkezli sarsıntıların akabinde bölgede 10 binlerce bireye yemek pişiren mutfak kurdu. Mülteci entegrasyonu, iklim değişikliğinin toprak üzerindeki tesiri ve gastronomi odaklı toplumsal kalkınma odaklı projeleriyle isminden kelam ettiren Demir için Ödül Heyet Lideri Joan Roca, “Ebru, insanlığın, bağlılığın ve gücün fevkalâde bir örneğidir. Gastronomide farklı alanları birbirine entegre etme başarısı, iklim değişikliğinin ilerlemesine karşı bir savunma olarak biyoçeşitliliğin değerini ortaya koymanın yanı sıra, kullandığımız gereçlerin nasıl beslendiği konusunda toprağın ehemmiyetini vurgulamaktadır” dedi. Gastronomi Nobeli almasıyla ilgili hislerini Milliyet’le paylaşan Ebru Baybara Demir, şunları söyledi:

20 yıllık emek

“Bu mükafata layık görüldüğüm için inanılmaz bir memnunluk ve huzur duyuyorum. Kendimi bildim bileli daima ülkeme bir şeyler yapmak için çalıştım. Bu ödül 20 yıldan uzun müddettir yapmış olduğum tüm çalışmanın geldiği noktada yalnızca kendi adıma değil tüm ülkem ismine bulunduğum bir pozisyon oldu. Ülkeme olan borcumu ödediğimi düşünüyorum, daha ödenecek çok borcumuz var. Bunu o halde devam ettireceğiz. Ülkemin verdiklerini ben tekrar ülkeme vermek istiyorum. Mardin’den bir bayanın çıkıp Gastronominin Nobeli denilen bir mükafatı alıp gelmesi, yalnızca fırsatların eşitliğiyle ilgili değil azmin, inancın da bir sonucu. Biz Anadolu’nun mutfağından kültürüne ne kadar kadim ve kıymetli bir kaynak olduğunun farkına varmalı ve bunu dünyaya anlatmak için çalışmalıyız.”

Ebru Baybara Demir, bu mükafatı Türkiye’ye taşıyan birinci Türk bayan şef oldu.

Gönül mutfağı

Ebru Baybara Demir’in sarsıntı bölgesinde gönüllülerle kurduğu “gönül mutfağı” zelzelelerin birinci gününden bu yana faaliyetini sürdürüyor. Demir, gönül mutfağında milyonlarca öğün yemek çıkarıyor ve bu öğünleri, istekli gruplarıyla her gün depremzedeler için dağıtıyor. Ayrıyeten Mardin’de Cercis Murat Konağı’nı 21 bayanla birlikte açtı. Bu süreçte, projeleriyle ulusal ve memleketler arası birçok mükafatın sahibi oldu. BM Dünya Turizm Örgütü’nün düzenlediği Dünya Gastronomi Turizm Forum’unda Türkiye’yi temsil etti. Hayata geçirdiği projelerin sunumlarıyla toplumsal gastronomi alanında Türkiye’yi temsil eden Ebru Baybara Demir, Topraktan Tabağa Ziraî Kalkınma Kooperatifi kurucuları ortasında da yer alıyor. “Topraktan Toprağa Biyobozunur Atık İdare Projesi” ni hayata geçirdi. Demir, evli ve 3 çocuk annesidir.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap