1. Anasayfa
  2. Gündem

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: Hacılarımız havalimanlarında beklemeden otellerine hareket edecek

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: Hacılarımız havalimanlarında beklemeden otellerine hareket edecek
0

Suudi Arabistan, 2022 yılında Pakistan, Malezya, Endonezya, Fas, Bangladeş’ten gelen hacı adaylarının süreçlerini kolaylaştıracak Mekke Yolu Projesi’ne bu sene de Türkiye dahil edildi. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın tertibiyle birinci hac kafilesi İstanbul Havalimanı’ndan kutsal topraklara gitti. Bu sene hacı adayları ‘Mekke Yolu Projesi’ kapsamında Mekke ve Medine Havalimanlarında yapılan pasaport ve parmak izi denetimi, Suudi yetkililer tarafından İstanbul Havalimanı arındırılmış salonda kurulan özel bir alanda yapıldı. Burada yapılan denetimlerin akabinde uçağa binen hacı adayları indikleri havalimanında rastgele bir denetimden geçmeyerek direkt otellerine hareket edebilecekler. İstanbul Havalimanı’nda düzenlenen açılış programı merasimine Diyanet İşleri Lideri Prof. Dr. Ali Erbaş, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ve Suudi yetkililer katıldı.

HACI ADAYLARIMIZIN İÇİN BÜYÜK KOLAYLIK OLACAK

Mekke yolu projesi açılış programında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Diyanet İşleri Lideri Prof. Dr. Ali Erbaş, “Bir yenilikle bugün bu uğurlamayı yapıyoruz. Mekke de ya da Medine de havalimanında yapılacak değerli birtakım süreçlerin -parmak izi üzere, pasaport denetimi üzere işler- buradan yapılarak hacılarımızı uğurlamamız çok büyük bir kolaylığa vesile olacak. İnşallah hacılarımız buradan hareket ettikten sonra Mekke de Medine de havalimanlarında çok rahat bir formda beklemeden çabucak otomobillerine binip otellerine hareket edecekler. Geçmişteki ıstırapları, pasaport kuyruklarını, parmak izi denetimlerini düşündüğümüz vakit bunun çok büyük bir proje ve yenilik olduğunu bilhassa tabir edebilirim. Bu vesileyle Suudi Arabistan devletine ve buradaki yetkililerine çok teşekkür ediyorum” dedi. 

“83 BİN HACI ADAYI KUTSAL TOPRAKLARA GİDİYOR”

İstanbul’dan kutsal topraklara uğurlanan birinci kafile dün Medine’ye hareket etti. Bu yıl Türkiye’den 83 bin hacı adayı kutsal topraklara gideceği öğrenildi.

Diyanet İşleri Başkanlığı, her yıl olduğu üzere bu yıl da fetva, irşat ve eğitim, sıhhat, kontrol, nezaret ve rehberlik, kiralama, iskân ve uyum, karşılama, nakil ve ayniyat gruplarından oluşan görevlilerle hacı adaylarına hizmet verecek. Geçtiğimiz yıllarda olduğu üzere bu yıl da şehit yakınlarına, gazi ve gazi ailelerine kontenjan ayrıldı. Gazi ve şehit yakını Diyanet İşleri Başkanlığı tertibinde hacca gidecek. Salgın hastalık periyodunda 65 yaşından büyük olması ve aşı olmaması sebebiyle gidemeyen 34 bin 443 hacı adayı kurasız hacca gidecek.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir