1. Anasayfa
  2. Gündem

Dicle Canova son kulis bilgilerini paylaştı: Kılıçdaroğlu istifaları bugün kabul edecek

Dicle Canova son kulis bilgilerini paylaştı: Kılıçdaroğlu istifaları bugün kabul edecek
0

Canova’nın değerlendirmeleri şöyle; Geçen gün de söylediğimiz üzere bugünkü toplantıda kurmay takımın sunduğu istifaları kabul edecek. Malum seçim gecesi istifalarını sunmuşlardı. Bu siyasette bir gelenektir. Kurmay takımı sorumluluk alıyor. Fakat seçim gecesi için Kılıçdaroğlu ‘erken’ demişti. Bu önümüzdeki günlerde yapacağı toplantılara işaret etmişti, ‘birlikte karar verelim’ demişti. Bugün o istifaları kabul edecek. Ancak çabucak yine bir MYK belirlemeyecek. Parti meclisiyle de görüşecek. Sonrasında bir karar verecek.

Biraz partinin nabzını tuttum. Edindiğim izlenim, tıpki 2018’deki süreci işletmeye çalıştığı tarafında Kılıçdaroğlu’nun. Neydi o süreç? 2018’deki seçimden sonra da harika kurultay talepleri olmuştu. Hatırlanır, Muharrem İnce imza toplamıştı. Kâfi imzaya ulaşamamışlardı. O periyot de Kılıçdaroğlu, yaklaşan mahallî seçimleri öne sürerek ‘Yerel seçim öncesi partide bir genel başkanlık tartışması, bir kurultay hengamesi yaşanmamalı’ demişti ve kurultaya gitmemişti.

Ondan sonra da mahallî seçimde büyükşehirlerdeki başarısıyla gittiği kurultayda da tek aday çıkmıştı. 1318 delegenin 1251 tam dayanağını almıştı. Münasebetiyle CHP’de artık de 2018’e emsal bir sürece gerçek gittiği tarafında izlenim çok yüksek.

Edindiğim bilgilere nazaran; şimdi parti içerisinde kurultay konusu hiç konuşulmadı. Bugün MYK hafta sonu parti meclisinde genel değerlendirmeleri Kılıçdaroğlu’nun dinlemesi, tenkitleri dinlemesi, kimin ne önereceğini dinlemesi bekleniyor. Akabinde pazartesi gününe işaret ediliyor. Yeni MYK’sı ile birlikte yol haritasını pazartesi günü açıklayabileceği beklentisi yüksek.

Daha evvel de söylemiştim. Kurultay için önünde 3 seçenek var. 45 gün içerisinde gidebileceği bir inanılmaz kurultay daveti yapabilir. Hızlandırılmış bir olağan kurultay süreci görebilir, sonbahara tekabül ediyor. Yahut büsbütün olağan akışına bırakabilir. O da 8-9 aylık bir süreç demek. Vilayet ilçe kongreleri yapılacak. Lokal seçim sonrasına kalabilir. Hasebiyle Kılıçdaroğlu’nun bu hafta sonu, bugün parti konseylerinde yapacağı değerlendirmeler, çeşitli görüşmeler sonrası bir karar vermesi ve pazartesi günü hem yola devam edeceği yeni MYK’sını hem de yeni yol haritasını açıklamasını bekleniyor.

MYK’DA MEVCUT İSİMLERE TEKRAR YER VERİLİR Mİ?

Mümkün olabilir. Şöyle söyleyeyim; Öncelik seçim sürecini yürüten sorumlu tutulan isimler. Kim bunlar? Örgütten sorumlu isim, Oğuz Kaan Salıcı. Mahallî idareler, Seyit Torun. Seçim Hukuk İşleri, Muharrem Erkek. Genel Sekreter, Selin Sayek Böke. Parti Sözcüsü vb… Hasebiyle hepsinin toplu olarak istifalarını bugün prestijiyle alacak. Mevcut MYK artık istifaları Genel Başkan’ın cebinde duracak.

Ama bunlardan tekrar vazife alan olur mu diye sorguladığımda, ‘Bakanlık yaparız’, ‘Bakanlık veririz’ diye milletvekili adayı gösterilmeyenlerin yine partide vazife alabileceğine dönük bir beklenti olduğunu gözlemledim. Kim bu isimler? Muharrem Erkek, Selin Sayek Böke, Ahmet Akın, Bülent Kuşoğlu üzere isimler. Bunlar milletvekilliğine aday olmamışlardı. Münasebet de iktidar olunursa bakanlık verileceği istikametindeydi. Bu isimlere yine partide misyon vermesi istikametinde bir beklenti var. Kararı Kılıçdaroğlu verecek.

Ama mevcut takımda yeni periyotta vazife almak istemeyenler de var. Orada onun nabzını tuttuğumuzda bir grup kırıklar da yaşandığını gözlemleyebiliyorum. Kılıçdaroğlu tüm bunları göz önünde bulundurarak kendisi bir karar verecektir’ deniyor.

KILIÇDAROĞLU, İMAMOĞLU İLE NE KONUŞACAK?

Öğrendiğime nazaran, MYK öncesinde Canan Kaftancıoğlu ile de bir görüşme gerçekleştirdi. Aşikâr ki herkesi dinliyor Kılıçdaroğlu. Canan Kaftancıoğlu malum mahallî seçimde İstanbul Vilayet Başkanı’ydı. Sonrasında İmamoğlu ile zıt düşen de bir isimdi. Bu seçimde de çok rolü vardı. Hasebiyle onun da ne düşündüğünü, ne üzere tenkitleri ve öngörülerini dinlemek istemiş olabilir.

MYK sonrasında da İmamoğlu ile bir ortaya gelecek. Malum ‘değişim’ iletileri çok dikkat çekmişti, çok tartışılıyordu. Artık baktığım vakit Genel Merkez’de bu görüşmeyle ilgili nasıl atıyor diye… ‘Kılıçdaroğlu süreçle ilgili İmamoğlu’nun dinler, teklif ve tenkitleri alır’ deniyor.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir