1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Depremde kayıtlara ölü olarak geçti, yaşadığını ispatlamaya çalışıyor

Depremde kayıtlara ölü olarak geçti, yaşadığını ispatlamaya çalışıyor
0

Toprakkale ilçesinde seyyar satıcılık yaparak geçimini sağlayan 4 çocuk babası Halil Yılmaz, zelzeleden sonra resmi kayıtlara meyyit olarak geçti. Yılmaz, gerçeği e-Devlet hesabına girmeye çalışınca öğrendi.

Hesabına giremeyen Yılmaz, İlçe Nüfus Müdürlüğü’ne gittiğinde kayıtlarda meyyit göründüğünü öğrendi. Yapılan araştırmada, tıpkı isimde 10 kişinin, Gaziantep’in Nurdağı ilçesinde, zelzelede öldüğünü öğrenen Yılmaz, yanlışlığın düzeltilmesi için 12 Nisan’da Nüfus Müdürlüğü’ne ve Osmaniye Cumhuriyet Savcılığı’na dilekçe verdi.

100 BİN LİRA NAKDİ YARDIM YAPILDI

Bu süreçte Yılmaz’ın eşinin banka hesabına, AFAD tarafından 100 bin lira nakdi ‘ölüm’ yardımı yapıldı. Yaşadığı mağduriyetten ötürü seçimlerde oy kullanamayan, ilaç alamayan, sigortasını ödeyemeyen Yılmaz, artık yaşadığını ispatlamaya çalışıyor.

Bugüne kadar bir sonuç alamadığını belirten Halil Yılmaz, “e-Devlet’e girmeye çalıştım, giremedim. Şifreyi yanlış girdiğimi düşündüm, denedim tekrar olmadı. Nüfus Müdürlüğü’ne gidince gerçek ortaya çıktı. Gaziantep’in Nurdağı ilçesinde de benimle tıpkı isimde 10 kişi, sarsıntıda ölmüş. Yanlışlığın beklenen buradan kaynakladığı üzerinde duruyorum” dedi.

‘MAĞDURİYETİMİN BİR AN EVVEL DÜZELTİLMESİNİ İSTİYORUM’

AFAD tarafından zelzelede hayatını kaybeden vatandaşların ailelerine ödenen 100 bin lirayı da iade ettiğini belirten Yılmaz, “Ben seyyar olarak şalgam suyu satıyorum. Havuç ve öteki gereçler almak için vilayet dışına çıkmak zorundayım. Yolda çevirme oluyor. Sıkıntımı anlatmaya çalışıyorum. Ölen adam otomobil kullanabilir mi, kullanamaz. Nüfus Müdürlüğü, savcılık soruşturması tamamlanıncaya süreksiz bir evrak verdi. Kaygımı bu evrak ile anlatmaya çalışıyorum. AFAD’dan gönderilen parada tüyü bitmemiş yetimlerin hakkı var, çabucak parayı o vakit iade ettim. Ben sarsıntıda Toprakkale’deki evimdeydim. Biz bu türlü şeyleri sinemalarda olur zannederdik. Maalesef bizim başımıza geldi. Sahiden trajikomik bir olay yaşadıklarım. Mağduriyetimin bir an evvel düzeltilmesini istiyorum” dedi.

Halil Yılmaz, eski günlerine döneceği günleri sabırsızlıkla beklediğini söyledi.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap