1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Depremde hayatını kaybeden rehberler fotoğraflarıyla Ağrı Dağı zirvesinde

Depremde hayatını kaybeden rehberler fotoğraflarıyla Ağrı Dağı zirvesinde
0

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’taki depremde Türkiye Rehberler Birliği’nin (TUREB) Güneydoğu Anadolu Uygulama Eğitim Gezisi sırasında Adıyaman’da konakladıkları otelin yıkılması sonucu 30 rehber ve 1 otobüs şoförü de hayatını kaybetti.

ÖNCEDEN REZERVASYON YAPTIRMIŞLAR

Rehber adayı öğrencilere eğitim sırasında enkazda hayatını kaybeden rehber Tamer Özdoğru’nun, başka rehber arkadaşlarıyla 23-28 Temmuz tarihleri için Ağrı Dağı zirvesine tırmanış için rezervasyon yaptırdıkları ortaya çıktı. Antalya Rehberler Odası’nın (ARO) destekleriyle, Özdoğru’nun Ağrı Dağı zirvesine birlikte tırmanmak için plan yaptığı yürüyüş rehberi Volkan Aslı, bir grup rehberle birlikte 23-28 Temmuz arasında Ağrı Dağı zirvesi tırmanışını tamamladı.

Rehberler zirve tırmanışını depremde hayatını kaybeden Tamer Özdoğru ve diğer rehberlere ithaf etti. Zirveye Özdoru ve depremde hayatını kaybeden diğer rehberlerin fotoğrafları da taşındı.

“YANINDA OLMAK İSTİYORUM” DEMİŞ

Tamer Özdoğru ile 2021 yılında Ağrı Dağı’nın zirvesine tırmandıklarını belirten yürüyüş rehberi Volkan Aslı, şunları söyledi:

– O kadar duygu yüküyle inmişti ki, 2023’te tekrar etmek üzere sözleşmiştik. “25 yıl boyunca bu bölgelerde rehberlik yapıp, hep uzaktan izleyerek iç geçirmiştim, nihayet zirvesinde olmak nasip oldu. 25 yıllık hayalin hakkını bir kere ile kafi bırakmamak lazım. İkinci şansı da hak ediyor bu hayal. Sen ne zaman gidersin. Ben de yanında olmak istiyorum” demişti.

– Bölgedeki tedarikçimiz ile görüşmemiz sonrası bize en uygun tarihin 23-28 Temmuz olduğunu haber alınca, o tarihe rezervasyonumuzu yapmıştık. Daha önceki çıkışımızda yer alamayan ama muhakkak gelmek isteyen 6 rehber arkadaş daha benden haber bekliyordu.

ARZUSUNU YERİNE GETİRDİK

– Yaklaşık 1 ay önce bölgedeki tedarikçi arkadaşım beni arayıp, “Durum nedir?” dediğinde, bir anda rahmetli Tamer abimin manevi şahsiyeti için o tarihte orada bulunmak zorunda olduğumu fark ettim ve meslektaşım Suat Dokumacı’ya konuyu açtım. Fikrimi ARO Başkanı Mustafa Yalçınkaya Beye açınca o da hemen afişleri hazırlattı ve sevgili Tamer’in arzusunu yerine getirdik. (DHA)

Yazar Hakkında

Yorum Yap