1. Anasayfa
  2. Gündem

Denizli’de selin hasarı gün yüzüne çıktı

Denizli’de selin hasarı gün yüzüne çıktı
0

Pamukkale’de 31 Mayıs günü akşam saatlerinde başlayan kuvvetli sağanak Akköy, Karahayıt, Korucuk ve Uzunpınar mahallelerinde kimi noktalarda sele dönüştü. Ormandan selle sürüklenen tomruk ve ağaç kesimleri dereleri taşırdı. Taşkın nedeniyle bilhassa Karahayıt ve Akköy mahallelerinde sokaklar ve tarım yerleri suyla doldu. İş yerleri ve alçak kısımlardaki kimi meskenlerde su baskınları yaşandı.

Selin bilançosu ağır oldu. 4 mahallede 1500 dekar tarım alanı ziyan gördü. Suya kapılan 6 küçükbaş ile 2 büyükbaş hayvan telef oldu. Ayrıyeten bir alabalık işletmesi ve 16 mesken selde hasar gördü.

1/14

2/14

3/14

4/14

5/14

6/14

7/14

8/14

9/14

10/14

11/14

12/14

13/14

14/14

TONLARCA TOMRUK, PANSİYONA DOLDU

Karahayıt Mahallesi’ndeki yeşil alanları, çam ağaçları, yüzme ve termal havuzu ile restoranı olan bir pansiyon, çamurlu sularla doldu. Ormandan sürüklenen tonlarca tomruk ve ağaç kolları işletmede büyük ziyana yol açtı. İşletmenin daha evvel çekilen fotoğrafları selin neden olduğu hasarı gözler önüne serdi.

Pansiyon işletmecisi Fatma İtina, felaket yaşadıklarını belirtip, “Burası çam ağaçları altında, yemyeşil tabiatla iç içe bir yerdi. Dönem hazırlıklarımızı bitirmiştik. Kredi çekip havuzu yeniledik. Arıtma tesisi yaptırmıştık. Bir haftada tüm hazırlıklar bitmişti. Karşı dağdan selin geldiğini gördüm. Kaçmaya çalıştık. Canımızı güç kurtardık. O denli bir felaketti; ki adeta afeti yaşadık. Yakınlarımız var, buralarda 90 yıldır bu türlü bir olay yaşamamışlar. Hiçbir şey kalmadı. Kütükler buraya kadar nasıl geldi anlamadık. Beton direkler bile yerinden sökülüp, selle gelmiş. Cennet üzere bir köşe, bu hale geldi” dedi.

Selin vurduğu Akköy Mahallesi’nde ise Denizli Büyükşehir Belediyesi gruplarının paklık çalışmaları sürüyor. (DHA)

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir