1. Anasayfa
  2. Gündem

Deniz dibi temizliğinde yok yok! Bar sandalyesi bile çıktı

Deniz dibi temizliğinde yok yok! Bar sandalyesi bile çıktı
0

Kaş Belediyesi ve ilçedeki dalış okulu temsilcileri tarafından düzenlenen paklık çalışmasına, vazifeli yaklaşık 10 dalgıç katıldı. Aktiflikte dalgıçlar, Kaş Belediyesi İnceboğaz Toplumsal Tesisleri ve Kalkan Limanı içinde dalarak, deniz tabanı paklığı gerçekleştirdi. Denizden çıkarılan atıklar çuvallara konularak teknelere yüklendi ve Kaş Limanı’na getirilerek farkındalık oluşturmak gayesiyle sergilendi. Atıklar ortasında kamyon lastiği, balık sepeti, bar sandalyesi, tencere ve şişeler de yer aldı.

Kaş Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürü İbrahim Serhat Yurdakul, gelecek kuşaklara pak etraf, pak deniz bırakmak emeliyle yapılan çalışmaya katkı sunanlara teşekkür ettiğini kaydetti.

Aliağa kıyısında deniz paklığı yapıldı

İzmir’in Aliağa ilçesinde ‘Dünya Etraf Günü’ aktiflikleri çerçevesinde ‘Temiz Etraf Pak Dünya’ temalı deniz paklığı yapıldı.

Aliağa Kaymakamlığı İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tertibinde balıkçı barınağında gerçekleştirilen aktiflikte Aliağa Kıyı Güvenlik ve İzmir Deniz Polisi Su Altı takımları taban paklığı yaptı. ‘5 Haziran Dünya Etraf Günü’ hasebiyle yapılan aktifliğe Aliağa Kaymakamı Zekeriya Güney, Aliağa Belediye Lideri Serkan Acar, Garnizon Kumandanı Albay Faruk Altun, Aliağa Cezaevi Jandarma Tabur Kumandanı Yarbay Volkan Gürler, İlçe Emniyet Müdürü Mustafa Ömür Avcı, Kıyı Güvenlik Bot Komutanlığından Teğmen Halil İbrahim Arslan, İlçe Müftüsü Ramazan Coşkun, İzmir Vilayet Tarım ve Orman Müdürlüğü Balıkçılık ve Su Eserleri Şube Müdürü Hakan Borucuoğlu, Aliağa İlçe Ulusal Eğitim Müdürü Dr. Erdoğan Akyüz, İlçe Sıhhat Müdürü Dr. Özkan Orhun, Aliağa İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mazlum Selim Aksakal, Aliağa Belediyesi Paklık İşleri Müdürü Handan Çetiner Tatlı, Aliağa Orman İşletme Şefi Oktay Atalay Dikmen, İMEAK DTO Aliağa Şubesi İdare Şurası Lideri Adem Şimşek, Aliağa Amatör Balıkçılar ve Deniz Sporları Derneği (ALDER) Lideri Naci Biçer, S.S. Su Eserleri Kooperatifi Lideri Hakan Şengül ve öğrenciler katıldı.

Su altı grupları tarafından yapılan taban temizliğinin yanı sıra Aliağa Belediyesi Paklık İşleri Müdürlüğüne bağlı gruplar ile öğrenciler kıyı paklığı yaptı. Denizden çıkarılan az sayıdaki atıklar kıyıda sergilenirken Aliağa Belediyesi Paklık İşleri Müdürlüğü ve İMEAK Deniz Ticaret Odası Aliağa Şubesi tarafından okullar ortası düzenlenen etraf temalı fotoğraflar de sergilenerek iştirakçilerin beğenisine sunuldu. Etraf paklığı ve farkındalık oluşturmak için kıymetli bir aktifliğe imza atıldığını tabir eden Aliağa Belediye Lideri Serkan Acar, “Geleceğimiz olan çocuklarımıza pak bir Aliağa bırakmak için çalışıyoruz. Aktifliğe katılan, emek veren herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

Most 7 isimli tekne tarafından yapılan su gösterisi ile deniz tipi aktifliğe renk katarken program iştirakçilere balık ekmek ikramıyla son buldu.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir