1. Anasayfa
  2. Gündem

Deneme yapmadan sipariş verilecek

Deneme yapmadan sipariş verilecek
0

Önder Yılmaz – TBMM Araştırma Hizmetleri Başkanlığı’nın çalışmasında, Sanayi 4.0’ın dokuzu anahtar olmak üzere 1200 teknolojiyi kapsadığı belirtildi. Sanayi 4.0’ı tetikleyen dokuz teknoloji alanı, “büyük bilgi ve analitiği”, “özerk/akıllı robotlar”, “benzetim”, “dikey ve yatay sistem entegrasyonu”, “endüstriyel objelerin interneti”, “siber güvenlik”, “bulut bilişim sistemi”, “eklemeli üretim (3 boyutlu yazıcılar)” ve “gerçeklik teknolojileri” olarak sıralandı.

İş ve hayat biçimini değiştirecek teknoloji olarak nitelendirilen “büyük data ve analitiğinin” akıllı sistemlerle sırf şirketlere değil devletlere de katkı sağlaması beklendiği vurgulanan araştırmada, Almanya’daki rüzgar trübini örneği verilerek, makinalara data girişi sağlanarak artan öğrenme yetenekleriyle üretimin verimli hale getirildiği anlatıldı. e-Ticaret sitelerinin kullandığı alışveriş tavsiyelerinin de tıpkı mantığa dayalı olduğu belirtilen araştırmada, “Siteler, müşterilerin davranışları, satın alma tercihleri vb. ilgi alanlarını gözler ve bunlar bilgi olarak kaydedilmektedir. Akabinde bilgiler yazılımlar aracılığıyla işlenerek kullanıcılara satın alma teklifleri, seçenekler ve en çok satılan eserlere dair teklifler sunulmaktadır. Bütün bunların temelinde bilginin saklanması ve tahlil edilmesi bulunmaktadır” denildi.

Duvar ustası robotlar

Araştırmada ilerleyen devirlerde akıllı robotların birbiriyle etkileşimlerini artırması, beşerler ile yan yana daha inançlı bir biçimde çalışması ve öğrenme kabiliyetlerinin daha da yükselmesinin beklendiği belirtildi. Üretimde robot kullanımının ayrıntılı incelendiği çalışmada, global e-ticaret şirketi Amazon’un depolarında robotların mal taşıma işinde çalıştırıldığı, bunun maliyetleri azalttığı üzere depolamada yüzey alanından daha âlâ faydalanmayı da sağladığı vurgulandı. Yapı şirketlerinin “duvar ustası robotları” tercih etmeye başladığı ve bunların, beşerden üç kat daha süratli duvar ördükleri anlatıldı.

Endüstri 4.0 teknolojisinde gerçek dünyanın sanal modellere aktarıldığına dikkat çekilerek, araba kullanmayı bilmeyen bir kişinin direkt trafiğe çıkmak yerine, simülasyonlarla kolay kolay eğitilerek otomobil kullanmayı öğrenebileceği tabir edildi. Araştırmada, “Basit bir sürüş simülatörü, hem yakıt ve araç maliyetini ortadan kaldırabilir hem de en inançlı halde eğitim vermeyi kolaylıkla sağlayabilir” tabirlerine yer verildi. Günümüzde tüketicilerin kendi arabalarını pek çok farklı seçenek (renk, iç yerler vb.) ortasından çevrimiçi olarak tasarlayabildiğine dikkat çekilen araştırmada, “Endüstri 4.0 üretim anlayışıyla bir tüketici için çeşidinin tek örneği olacak derecede şahsileştirilmiş bir arabası üreticiler montaj sınırı tekniklerini kullanarak seri üretim sistemi içinde üretebilecek” denildi.

Araştırmada, Sanayi 4.0’daki gerçeklik teknolojisiyle müşterilere satın almadan evvel denemek yerine eseri şahsileştirme fırsatı yaratıldığı anlatılırken, tüketicilerin satın alacakları ayakkabı yahut araba üzere nasıl göründüğünü gerçekmiş üzere deneyimleyebildikleri ve ona nazaran sipariş verdikleri bir sürecin başladığı belirtildi. Gerçeklik teknolojisinin 2.6 milyon olan istihdama katkısının 2030 yılında 23 milyona ve 148 milyar dolar olan iktisada katkısını da 1,6 trilyon dolara çıkacağı değerlendirmesi yapıldı.

Organ bile üretiliyor

Araştırmada, Sanayi 4.0’da mühendislik, tıp, eğitim, mimarlık üzere pek çok alanda eklemeli teknoloji kullanıldığı, 3B yazıcılar aracılığıyla konut inşa edilebildiği, organ yetmezliği çeken hastalar için yapay yahut organik gereçlerle organ üretiminin dahi yapıldığı söz edildi. Global piyasa hacmi 11.2 milyar dolar olan eklemeli teknolojinin, 2028 yılında piyasa büyüklüğünün 30.6 milyar dolara ulaşmasının beklendiği kaydedildi.

10.6 trilyon dolar katkı

Araştırmada, Sanayi 4.0’ın global seviyede imalat sanayiine yüzde 6 ila yüzde 8 ortasında katkı yapması beklentisi lisana getirilirken, bu alanda önemli yatırımlarla kıymetli uzaklık kat eden 20 ülkenin GSYH’sına toplam 10.6 trilyon dolar sağlayacağı tabir edildi.

Güvenlik açığı

Endüstri 4.0’da birbirine bağlı 12.2 milyar etkin aygıtın siber güvenlik açıklarına da dikkat çekilen araştırmada, güvenlik açıklarının gelişen teknolojiyle birlikte yüzde 20 ila yüzde 50 oranı ortasında arttığı ve bunun her geçen yıl da artacağı tespiti yapıldı. Sanayi 4.0’daki siber akınların yalnızca bilgilere yönelik ziyanlar değil fizikî hasarlar yarattığı belirtilerek, İran’daki nükleer santral teşebbüsüne ziyan veren “stuxnet” saldırısı, Almanya’da milyar Euro’ya ulaşan çelik fabrikası saldırısı, Ukrayna’daki elektrik şebekesinin çalıştırılamaz hale getirilmesi örnek gösterildi.

YARIN: SANAYİ 4.0 “DİJİTAL DEDEKTİFLİK” ÜZERE GELECEĞİN MESLEKLERİ Mİ YARATIYOR?

 

 

 

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir