1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Demirören Medya ve Teknoloji Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden bilim olimpiyatlarına ev sahipliği

Demirören Medya ve Teknoloji Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden bilim olimpiyatlarına ev sahipliği
0

İstanbul Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen ‘Temel Fikirlerden Temel Bilimlere Projesi’ kapsamında düzenlenen İstanbul Bilim Olimpiyatları’nın 2’nci evre imtihanı, Demirören Medya ve Teknoloji Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi’nde gerçekleşti.

İstanbul Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen ‘Temel Fikirlerden Temel Bilimlere Projesi’ kapsamında düzenlenen İstanbul Bilim Olimpiyatları 1’inci etap müsabakası 26-28 Aralık 2022’de gerçekleşmişti. Resmi- özel okullarda tahsil gören, ortaokul 7-8’inci ve lise hazırlık, 9, 10, 11’inci ve 12’nci sınıf öğrencilerine yönelik yapılan İstanbul Bilim Olimpiyatları (İSBO) 2022 Finali ise 21 Mayıs’ta gerçekleşti. 2’nci evreye girmeye hak kazanan ortaokul öğrencilerinin matematik bilim imtihanı, Demirören Medya ve Teknoloji Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi’nde yapıldı. İmtihan sonucunda ise 3 altın, 5 gümüş, 7 bronz olmak üzere toplamda 15 öğrenci madalya alacak.

“MULTİDİSİPLİNER BİR ANLAYIŞLA ÇOCUKLARIMIZI, ÖĞRENCİLERİMİZİ GELECEĞE HAZIRLAMAK İSTİYORUZ”

Demirören Medya ve Teknoloji Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Atila Ertoğan, “Demirören Medya ve Teknoloji Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi olarak birinci yılımızda bu türlü bir tertibe mesken sahipliği yapmaktan memnunluk duyuyoruz. Biz bu sene hazırlık sınıfıyla eğitim öğretime başladık. Aslında bu süreçle bilim olimpiyatlarına da öğrenci yetiştirmeye başladık. Zira biz ulusal kadroya da okulumuzdan öğrenci seçilsin istiyoruz, öğrenci vermek istiyoruz ve ülkemizi bu alanda öğrencilerimiz temsil etsin istiyoruz. Biliyorsunuz biz geleceğin medya profesyonellerini yetiştiriyoruz. Medyanın yanında teknoloji, bilişim, robotik, fen ve matematik bahislerinde da öğrencilerimizi yetiştirerek multidisipliner bir anlayışla çocuklarımızı, öğrencilerimizi geleceğe hazırlamak istiyoruz. Bugün okulumuzda gerçekleşen bu tertip da anlattığım bu durumların sac ayaklarından birini oluşturuyor ve bizim için çok değerli bir tertip. O yüzden çok mutluyuz” dedi.

“NORMAL MÜFREDAT TARAFINDAN KARŞILANMAYAN GEREKSİNİMLERİNİ KARŞILIYORUZ”

Finalin sorularını hazırlayan Matematik Öğretmeni Murat Yoğurtçu ise “Bilim Olimpiyatları genel olarak bilim alanında yetenekli olan öğrencilerin olağan müfredat tarafından karşılanmayan gereksinimlerini karşılayan tekniklerden birisi. Bizde aslında bu işi genel olarak TÜBİTAK düzenliyor. Bilim olimpiyatları, bu öğrencilerin üniversiteye gitmeden evvel matematikle yahut hangi alanda yapıyorsa o alanla ilgili akademik muhtaçlıklarının karşılamak, onları erken yaşlarda geliştirmek ve hazırlamak için yapılan bir faaliyet. Birinci basamak imtihanları aslında bir eleme imtihanı. Asıl imtihan ikinci evre. Çok fazla iştirak olduğu için TÜBİTAK’ta bu türlü bir test imtihanı uyguluyor. Biz de tıpkı formda TÜBİTAK formatında liseler için ve ortaokul 7-8’ler için 32 soruluk çoktan seçmeli test imtihanı yapıyoruz. Bu bir eleme imtihanı aslında. Asıl imtihan ikinci evre. Yani bugün burada 7,8’inci sınıf matematik imtihanını gerçekleştirdiğimiz imtihan. Dün de liseler için yapmıştık” diye konuştu.

“ULUSLARARASI YARIŞLAR İÇİN ULUSAL GRUBUMUZU BELİRLİYORUZ”

Yoğurtçu, “Bugünkü imtihan dört soruluktu. Toplam 66 öğrenci imtihana girdi. Her soru 10 puan olarak pahalandırılacak. Bu imtihanla öğrencilerimize madalyalarını vereceğiz. Akabinde katıldığımız memleketler arası kimi müsabakalar oluyor. O yarışlar için ulusal grubumuzu belirlemiş oluyoruz. TÜBİTAK’ın yaptığı imtihanda ayrıyeten bir kadro seçme imtihanı var. Yani ikinci evre imtihanını yaptıktan sonra bir de ulusal grup seçme imtihanı yapıyorlar. Ulusal kadro seçme imtihanı sonucunda öğrenciler, ulusal gruba giriyorlar. Türkiye’de madalya alan öğrenciler, TÜBİTAK’ta madalya alan öğrenciler üniversiteye girişte ek puan alıyorlar. Milletlerarası yarıştan madalya alan öğrenciler ise Türkiye’de istedikleri üniversitede alanlarına yakın branşlarda, üniversitelerde imtihansız olarak okuyabiliyor” dedi.

Sınavları ekseriyetle öğrencilerinin ağır olduğu yahut merkezi alanda gerçekleştirdiklerini belirten Yoğurtçu kelamlarına şunları ekledi:

“Burası da yeni kurulmuş bir okul. Öğrencilerin yalnızca medya ve teknoloji alanında değil, bu türlü multidisiplinler yetiştirmeye çalışan, bilim alanında da bilgi sahibi olan yahut bu alanda kendi yetişmiş öğrenciler olmasını istediklerini biliyoruz. Bu yüzden vakit zaman istişareler ediyoruz.”

“ÜST SEVİYE BİLGİLERİ ÖĞRENDİKÇE SONLARIMI AŞABİLDİĞİMİ GÖRÜYORUM”

İkinci kademe imtihanına girmeye hak kazanan 14 yaşındaki Lalsu Narinç, “Sınavım hoş geçti. Daha evvel hiç ikinci etaba kalmamıştım. Benim için birinciydi. 4 soru vardı bilgi gerektiren sorulardı. Birkaçında zorlandım. Burada bu türlü üst seviye bilgileri öğrendikçe kendi sonlarımı aşabildiğimi görüyorum. Bu da beni keyifli ediyor” sözünü kullandı.

“HEDEFİM MEMLEKETLER ARASI DERECEDE TÜRKİYE’Yİ TEMSİL ETMEK”

7’nci sınıf öğrencisi İlber Ak da şunları kaydetti:

“Birinci kademesi, TÜBİTAK birinci evre imtihanı üzere oldu. Zati ben uzun vakittir bu işin içindeyim. O yüzden birinci etap imtihanına hayli de hazırlanıyordum. Ve bu yüzden de çok güç olmadı benim için. Maksadım memleketler arası derecede Türkiye’yi temsil etmek. Ben 3 yıldır matematikle uğraşıyorum, beşinci sınıftan beri. İkinci etap sınavımda heyecanım çok fazla yoktu. Onun dışında imtihan biraz zordu. Ancak ağır bir formda düşününce yapmayı başardım. Ben dört sorudan ikisini yapabildim. Esasen her biri bile çok sıkıntı. İkisini yapmak bile büyük bir muvaffakiyet. Dört adedini yapsam hoş olurdu lakin iki taneyle yetineceğim artık. Madalya alacağımı düşünüyorum. Madalya alırsam da bu benim için çok büyük bir onur olacak. Ben üniversiteyi olursa yurt dışında okumak istiyorum. Zira Türkiye’deki üniversitelerden güzel olanlar olsa da yurt dışında çok daha değerli üniversiteler var.”

“UMARIM ALTIN MADALYA ALIRIM”

Milli grupta olan 8’inci sınıf öğrencisi Sinan Gencer de “Geçen yıldan beri ulusal ekipteyim. Bilhassa kadro seçme imtihanlarına çok fazla çalıştım. Ulusal grupta genel olarak matematik olimpiyatlarına çalışıyorduk. Ve memleketler arası alanda madalya almak için çalışmalar, bilhassa kamplar yapıyorduk. Bugün imtihan yeterli geçti benim adıma. Genel olarak matematiğe olan ilgimden ötürü buradayım. Ve alışılmış ki deneyimim var bu hususlarda. O yüzden girdim imtihana. Madalya almayı bekliyorum. Umarım altın olur” diye konuştu.

Yazar Hakkında

Yorum Yap