1. Anasayfa
  2. Gündem

Defne Hastanesi açılıyor! Bakan Koca: Bütün birimlerde muayene olunabilir

Defne Hastanesi açılıyor! Bakan Koca: Bütün birimlerde muayene olunabilir
0

Ayda 20 bin kişi bu tuzağa düşü6 Şubat merkezli sarsıntıların en büyük yıkımı yaptığı Hatay’da, atıldığı temelle gündem olan Defne Devlet Hastanesi 60 günde tamamlandı. Hastane yarın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ziyaretiyle hizmete açılacak.

Kahramanmaraş merkezli zelzelelerde en büyük yıkım Hatay’da yaşandı. Kentin iki merkez ilçesindeki Defne ve Antakya Devlet Hastaneleri de sarsıntıda ziyan gördü. Defne Devlet Hastanesi’nin temeli 24 Mart’ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı merasimle atıldı.

Bostancık Mahallesi’nde üretimine başlanan hastanede çalışmalar tamamlandı. 24 saat aslına nazaran sürdürülen inşaat çalışmaları sonucunda hastane 60 günde hizmet verecek noktaya geldi. Yolları asfaltlanıp, peyzaj düzenlemesi de yapılan hastane bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca’nın iştirakiyle hizmete açılacak.

300 YATAKLI

300 yataklı tek kat biçiminde çelik konstrüksiyon üzerine inşa edilen hastanede 300 yataklı ve 80 ağır bakım yatağı ve 12 de ameliyathanesi bulunuyor.

BAKAN KOCA’DAN CNN TÜRK’TE AÇIKLAMALAR

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Hatay’daki Defne Hastanesi’nde CNN TÜRK Özel Haberler Şefi Fulya Öztürk’ün sorularını yanıtladı.

Fahrettin Koca’nın açıklamaları şöyle: 

Deprem sonrası Hatay’da sıhhat kuruluşlarımız hizmet veremez hale gelmişti. Ön planda sıhhat kuruluşlarımızın hizmet verebilmesi için çaba sarf ettik. Bu çerçevede erken periyotta hizmet verebilir hale gelebilecek çelik konstrüksiyon yapılmış hastanelerin imaline karar verdik.

Bu manada Defne’nin daha evvelce de sıhhat hizmeti ile ilgili hastane imali kelam konusuydu. Geçen yıl Defne için 200 yataklı yatırım programına alınmıştı. Biz bu çerçevede Defne’de çelik yapıdan oluşan tek katlı bir hastane inşaatını başlatmış olduk. Bunun için öncelikle yer sorunu kelam konusuydu.

Biz doğrusu başta Orhanlı bölgesini tercih etmiştik. Orada özel mülkiyet durumuydu, bölgenin büyükleri razı olmadılar. Biz de devlet olarak yetkimiz olmasına karşın gönlünüz razı değilse buraya yapmıyoruz dedik. Bölgenin kanaat başkanlarına, muhalefet vekilleri dahil olmak üzere bu bölgede karar kıldık. 60 günde hastanenin faaliyete geçmesini planladık, şu an geldiğimiz noktada 57’nci gündeyiz.

Ameliyathane ve ağır bakımlarla ilgili faaliyete geçebilecek olan bir hastaneden bahsediyoruz, 300 yataklı, bütün üniteleri ile hizmet verebilecek olan bir hastane, fizik tedavisi ile MR’ı ile tomografisi ile röntgen laboratuvar öteki hizmetleri ile yarından sonra hizmet verebilir bir hastane haline gelmiş oldu.

‘28 BİN METREKARE ALANIN ÜZERİNE KURULU’

Toplam 28 bin metrekare alanın üzerine konseyi bir hastaneden bahsediyoruz. Tek katlı, çelik yapıdan oluşan 28 bin metrekare yapıdan bahsediyoruz. Temeli 70 cm yapının üzerine kuruldu, 1 günde atılmadı. Hafriyat kısmı 30 gün sürdü.

Yaklaşık 40 bin kamyona yakın hafriyattan bahsediyoruz. Birinci kolunu koyduğumuz gün 23 Nisan’dı, 27 günlük çelik yapıdan bahsediyoruz, 57 günden de bahsetmiyorum. Hafriyat bu kadar uğraştırmasaydı kadar kısa müddette bitmiş olurdu.

Temel atma merasimi sembolikti. 28 bin metrekare yani 28 dönümlük 70 cm’e kadar temelden oluşan bir temel yapısından bahsediyorum. Çelik yapıya özel bir temel kelam konusu olduğu için sembolik bir temel atma merasimiydi. Ameliyathanenin devreye girmesi önümüzdeki iki haftayı bulur.

ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA GELEN BİRİSİ NERELERDE MUAYENE OLABİLİR?

Bütün polikliniklerde muayene olabilir. Cildiye, dahiliye, nöroloji olmak üzere bütün ünitelerde muayene olabilir, MR çekilebilir. Kan tetkikleri yapılabilir görüntüleme yapılabilir.

HASTANE ODAKALARI HAKKINDA

2 yataklı bir odamız. TV’leri ile, buz dolabı ile, en değerli özelliği oksijen ve hava tertibatı ile bütün odaları rastgele bir felaket anında, muhtaçlık durumunda ağır bakıma dönüştürülebilir altyapıya sahip.

SAĞLIK TAKIMI KAÇ ŞAHISTAN OLUŞUYOR?

Tamamen faaliyete geçtiğinde yaptığımız çalışmada 1044 kişi çalışmış olacak.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir