1. Anasayfa
  2. Gündem

Cumhurbaşkanı yardımcısı Oktay, yeni Kabine için tarih verdi

Cumhurbaşkanı yardımcısı Oktay, yeni Kabine için tarih verdi
0

A Haber canlı yayınına katılan Oktay’ın açıklamalarından satır başları şöyle; Cumhurbaşkanımızın mevcut başkanlar ortasında dünyada en deneyimli önder olması saygın bir yerinin bulunması öteki ülkeler nezdinde, öteki ülke önderleri ortasında dünya barışı açısından, esaslı problemlerin tahliline yönelik bir fırsat penceresi açmakta.

Burada konsolide olmuş ortadaki fark prestijiyle, Kılıçdaroğlu ile ortadaki farka baktığımızda tereddüte mahal bırakmayacak biçimde hamd olsun son derece net bir sonuç çıkmıştır. Burada bir öteki açıdan kazanan Türkiye olmuştur. Demokratik bir olgunluğu her vakit tabir ettik. Türkiye yeniden bunu tüm dünyaya göstermiştir.

İki adayın olduğu bir ortamda kaybeden niçin kaybetti olayına baktığımızda birinci çeşitte yorumlardan çok farklı değil. Kazanan ve kaybeden boyutuna baktığımızda biz çoğunluğu alamadığımız yerlerde ‘neyi gerçek yapamadık?’ diye kendimizi sorgulamaya başlamıştık.

Hatay Defne’de yüzde 8’lik oy olan yerde biz hastaneyi açtık. Bütün Türkiye’nin kazandı dediğimiz şey bu.

“MUHALEFET, MİLLETİN CUMHURBAŞKANI OLDUĞUNU GÖREMEDİ”

Her seçimde kazanarak çıkıyor olmasının gerisinde yatan budur. Muhalefetin ısrarla siz partili Cumhurbaşkanısınız milletin Cumhurbaşkanı olmanızı istiyoruz derken, milletin Cumhurbaşkanı olduğunu göremediler. Birinci cins sonuçlarında da bunu yapmışlardı. İkinci çeşit sonuçlarında da bunu yaptıklarını görüyoruz. Milletimizi anlamaya çalışmaktan çok suçlamaya dönük, hor gören bir tutumla yaklaştığı vakit milletimiz bunun yanıtını çok net veriyor.

KILIÇDAROĞLU’NA İSTİFA TALEPLERİ VAR NASIL DEĞERLENDİRİYORSUNUZ?

Bunun vazgeçilmez bir sonuç olduğunu düşünüyoruz. İttifakın biz dağıldığını düşünüyoruz. Çatırdamaya başladı demiştik. Münasebetiyle yakında bütün Türkiye’de duyacaktır. İstifa eder etmez onların iç süreci biz şunu görüyoruz. Önemli bir sorgulamadan geçeceklerini görüyoruz. Burada iki sebep yatıyor. 15-16 seçimi art geriye kaybeden birisinin sorunu diğer yerlerde araması aslında bu muhalefet açısından en büyük zaaftır.

Burada yüzde 1 toplam oy var yahut yok. Tabanda karşılığı olmayan Meclis’te 40 milletvekili ile temsil edilebileceği bir durum kelam konusu. Otomatikman sorgulanması gereken bir durum. Bu sorgulamalar devam edecek.

İMAMOĞLU’NUN AÇIKLAMALARI HAKKINDA

Belediye liderlerinden birisi çabucak bir gün sonrasında gördük. Bugün tüm manşetlerde bu değerlendirmeleri görürsünüz. Kendi içlerindeki yarışın başladığı ile alakalı bir işarettir diye düşünüyoruz.

İMAMOĞLU, KILIÇDAROĞLU’NA BAYRAK MI AÇACAK?

Olur, kendi içlerinde ayrıntıya girmemize gerek yok. Zati açılmış bir bayrak vardı yine dalgalandırmaya başladılar. İmamoğlu bir projeden ibarettir, nasıl kendisi proje ile geldiyse İmamoğlu da projeden ibarettir.

Yaptığı başarılarla gündeme gelen isimler değildir bunlar. Geride eserler bırakarak gelen isimler değildir, altları boştur.

Israrla iktidar boyutunda aradıkları liyakat sorunu diye gündeme getirdikleri asıl sorun kendi içlerinde aslında, kendi içlerinde liyakat sorunu var. Vizyon ortaya koyamayan, kendi içlerindeki kısır çatışmaları çekişmeleri Türkiye’nin gündemine getirip Türkiye’nin sorunu üzere vurgulamaları, Türkiye’yi şikayet etmekten diğer başarılı oldukları bir alan yok.

CUMHURBAŞKANI YEMİN MERASİMİ NE VAKİT, KABİNE NE VAKİT?

Kabine çalışmalarını Cumhurbaşkanımız tabir etti, çalışma devam ediyor. Son derece yetişmiş, Türkiye’de hamdolsun kendi havuzuna baktığımızda liyakat açısından, Türk insanına itimat açısında oluşmuş liyakatli bir havuz var.

DIŞARIDAN ATAMA OLABİLİR Mİ?

Tabi ki Türkiye’nin bu hususta bir sorunu olmaz. 2018’e emsal bir merasim ve Kabine’nin açıklayacağı süreçle Türkiye yoluna devam eder.

YSK bugün açıklarsa Meclis’in cuma günü toplanacağını varsayarsak, milletvekillerinin yemin etmesi, Cumhurbaşkanımızın yemini ile birlikte en erken cuma, cumartesi gözüküyor.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir