1. Anasayfa
  2. Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Türk dünyasına 28 Mayıs mesajı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Türk dünyasına 28 Mayıs mesajı
0

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan şu tabirleri kullandı; Türkiye üzere bir vatanımız, Türkiye üzere bir yuvamız olduğu için Allah’a ne kadar şükretsek azdır.

Türkiye; Çerkes’i, Tatar’ı, Gagavuz’u, Arnavut’u, Pomak’ı, Boşnak’ı, Türkmen’i, Ahıska’sı, Özbek’i, Uygur’uyla tarih boyunca dara düşen her kardeşine eman ve iyilik yurdu oldu.

Biz de “nerede bir vatandaşımız, soydaşımız varsa oradayız” şiarıyla Rumeli’den Kafkasya’ya hiçbir kardeşimizi boynu bükük bırakmadık. Ortak tarih, lisan, inanç ve kültür birliği içinde olduğumuz tüm ülkelerle tekrar kucaklaştık.

Türk Devletleri Teşkilatı’nı kurarak Türk Cumhuriyetleriyle bağlarımızı daha da güçlendirdik. Can Azerbaycan’la birlikte, 30 yıllık işgalin akabinde Karabağ’ı özgürlüğüne biz kavuşturduk.

TİKA’mız ve Vakıflar Genel Müdürlüğümüzle ecdat yadigârı yapıtları ayağa kaldırdık, şehitliklerimizi tekrar ihya ettik. YTB, Yunus Emre Enstitüsü, Maarif Vakfımızla lisanımıza, tarihimize, medeniyet kıymetlerimize sahip çıktık.

Türk Hava Yollarımız, Anadolu Ajansımız, TRT’mizle beşerî ve ticari bağlarımızı perçinledik. Kızılay’ımız, AFAD’ımız, sivil toplum kuruluşlarımızla sıkıntı günlerinde kardeşlerimizin imdadına koştuk. Bosna-Hersek’te sel felaketi, Arnavutluk’ta zelzele yaşandığında kardeşlerimizin yanında birinci biz olduk.

21 yıldır kesintisiz sürdürdüğümüz bu çalışmalarımız sonucunda, yüzyıllık hasretin akabinde Evlad-ı Fatihan’ın kalbini tekrar fethettik. İnşallah 28 Mayıs’tan sonra da merhum Aliya’nın emanetine sahip çıkmaya devam edeceğiz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir