1. Anasayfa
  2. Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan emekli maaşına ve bayram ikramiyesine zam sinyali

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan emekli maaşına ve bayram ikramiyesine zam sinyali
0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Malatya’da Kültür ve Turizm Bakanlığı “Malet Süreksiz Konaklama Merkezi”nde halka hitap eti.

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından satır başları: Bedelli Malatyalılar, değerli hanımefendiler, sevgili gençler, aziz kardeşlerim sizleri en kalbi hislerimle selamlıyorum. Buradan ilçeleri, mahalleleri ile tüm Malatya’ya selamımı iletiyorum. Coşkunuz, vefanız için sizlere teşekkür ediyorum.

Malatya, yiğitliğin, mertliğin kentidir. Malatya ulusal iradenin ve demokrasinin kentidir. Burası Turgut Özal üzere millet ve devlet sevdalısı bir siyasetçiyi yetiştirmiş toprağı bereketli bir kenttir. Malatya’nın has evladı, Türkiye’ye demokraside kazanımlar elde etmiş 8. cumhurbaşkanı Turgut Özal’ı memleketinde bir kere daha rahmetle anıyorum. Darbelere meydan okurken Malatyalı kardeşlerimizin duasını her vakit yanımızda hissettik. Pazar’a hazır mıyız? Yalnız unutmayın pazara kadar değil mezara kadar beraberiz. Onun için şu 5 günü dolu dolu geçireceğiz. 

ZAFERLE SANDIKLARDAN ÇIKIYORUZ

Gençler bütün muhataplarınızı ihmal etmiyorsunuz. Pazar günün akşamı yeni bir zaferle sandıklardan çıkıyoruz. 14 Mayıs’ta da Malatya dik halini ortaya koydu. Terör örgütlerinin uzantılarıyla yol yürüyenlere fırsat vermedi.

BAY KEMAL TALİMATI KANDİL’DEN ALIYOR

Bay bay Kemal talimatı Kandil’den alıyor. Pekala, parlamentodaki görüşmeleri kimlerle yapıyor? PKK’nın parlamentodaki uzantılarıyla yapıyor. Ne kadar terörist varsa bay bay Kemal onlarla yol yürüyor. İşte benim ülkem, benim milletim bu teröristlerle el ele yürüyenlere pazar günü sandığa gömecek mi? Demek ki durmayacağız. Malatyalı sandıklara koşarak ne yaptı geleceğine sahip çıktı. Cumhur İttifakı’na sahip çıktı.

EMANETİNİZİ HAKKIYLA YAŞAMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Bize rekor seviyede takviye veren Malatya’ya teşekkür ediyorum. Malatya inşallah 5 milletvekili ile temsil edilecek. Nasıl bugüne kadar sizin itimadınızı boşa çıkarmadıysak, Allah’ın müsaadesiyle gelecekte de emanetinizi hakkıyla taşımaya devam edeceğiz. Fakat, daha çok çalışacağız.

İSTİKRAR SÜRSÜN DEDİNİZ

Malatya’nın yalnızca sarsıntı yaralarını sarmakla kalmayacak her alanda hayalleri ile buluşturmanın peşinde koşacağız. Bunun için 28 Mayıs çok büyük kıymet arz ediyor. 14 Mayıs’ta milletvekilliğinde misyonunuzu en hoş formda yerine getirdiniz. Türkiye’nin Cumhur İttifakı tarafından yönetilmesini istediğinizi gösterdiniz. Toplam 323 milletvekili ile Meclis çoğunluğunu Cumhur İttifakı’na vererek aslında iradenizi çok gür bir sesle deklare ettiniz. İstikrar sürsün, Türkiye büyüsün dediniz. Durmak yok yola dediniz.

MALATYA SANDIKLARI PATLATACAK

Türkiye genelinde 14 Mayıs’ta yüzde 49,52 ile sergilediğiniz duruşu bu sefer 28 Mayıs’ta çok daha güçlü bir halde tamamlamaya hazır mıyız? Demek ki 70’in üzerinde Malatya bir oyla sandıkları patlatacak. Eserler yarım kalmasın, hizmetler, projeler, yatırımlar yarım kalmasın diyeceksiniz. Hayaller ve gayeler yarım kalmasın diyeceksiniz.

MİLLETİMİZE PARMAK SALLAYANLAR DERSİNİ ALSIN

Bay bay Kemal’den bir şey olmaz. Onu biz SSK’nın başında olduğu vakitlerden biliyoruz. SSK’yı nasıl çökerttiğini biliyoruz. Savaş Ay’ın o röportajı vardı ya, SSK genel müdürüyken bay bay Kemal’in neler yaptığını hatırlayın. Bu memurluğunu bile hakikat dürüst yapamadı. 15 seçim 15 yenilgi. Artık yeni bir yenilgiye hazırlanıyor. Malatya ona gereğini yapacak mı? Manşetleri ile, açıklamaları ile milletimize parmak sallayanlar derslerini alsın diyeceksiniz. Ben Malatya’nın basiretine inanıyorum. Malatyalı kardeşlerimin dayanağına güveniyorum. İnşallah sizlerden bu sefer yeniden rekor bekliyorum. Bu rekora hazır mıyız? Allah hepinizden razı olsun diyorum.

ALANDA 50 BİN KİŞİ VAR

Asrın felaketi 6 Şubat zelzelelerinin acısı yüreklerimizde bir an olsun dinmedi. Dedim ki, bana bir resmi sayısı getirin. Bugün alanda şu anda 50 bin kişi var. 50 bini aşkın insanımızı zelzelede malum kaybettik. Lakin şu anda onlar buna karşın bütün kardeşlerim 50 bini aşkın insanımız şu anda pazar günü yapılacak seçim öncesinde alanda bizimle buluştular. Tabi bu vesileyle bir kere daha zelzele şehitlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır diliyorum.

35 BİN İŞÇİ BÖLGEDE ÇALIŞTI

Afetin birinci saatlerinden itibaren devletimizin ve milletimizin tüm imkanlarını seferber ettik. Arama-kurtarmadan yardım ve barınma muhtaçlıklarının giderilmesine kadar her alanda vatandaşlarımızın yanında olduk. Zelzeleden bu yana 650 bin görevlimiz depremzedelerimize hizmet için vazife yaptı. Arama-kurtarma grubu olarak 35 bini aşkın işçi bölgede çalıştı.

ÜLKEMİZE ŞÜKRAN BORÇLARINI ÖDEME UĞRAŞI İÇİNDE OLDULAR

Katar’dan Azerbaycan’a, Afganistan’dan Pakistan ve Balkanlar’a kadar tüm kardeşlerimizin duasını, takviyesini de yanımızda gördük. Kimi elinde avucunda ne varsa göndermeye uğraştı. Kimi ülkemiz ismine yardım kampanyaları düzenledi. Kimi sarsıntı bölgesine binlerce konteyner, on binlerce çadır sevk etti. Kimi şahsen gelerek acımızı paylaştı, milletimizle dayanışma sergiledi. Yani Türkiye’nin 780 bin kilometrekareden çok daha büyük bir ülke olduğu zelzeleden sonra bir sefer daha görüldü. Biz dünyanın dört bir yanında hiçbir ayrım yapmadan problemli günlerde insanların yardımına koşmuştuk. Onlar da asrın felaketinden sonra ülkemize karşı şükran borçlarını ödemenin uğraşı içinde oldular. İçe kapanmak yerine muhtaçlık anında mazluma el uzatmanın kıymetini böylelikle bir kere daha anladık. Biz de zelzeleden sonra vilayetlerimizi ziyaret ederek hem milletimizin acısını paylaştık, hem de yürütülen çalışmaları yerinde denetledik.

AFETZEDELERİMİZİ YAZGILARINA ASLA TERK ETMEDİK

Malatya’yı 6 Şubat’tan bu yana tekraren ziyaret ettik. En son sarsıntı konutlarının temel atma ve teslim merasimi için gelmiş depremzedelerimiz ile iftar yapmıştık. Kampanya devrinde de Malatya dahil sarsıntı bölgesini asla unutmadık. Afetzedelerimizi yazgılarına asla tert etmedik. Bir taraftan mitinglerimiz vesilesiyle vilayet il dolaşırken öbür taraftan da yapılan çalışmaları gün be gün takip ettik. Haftalar boyunca buradan ayrılmayan Bakanlarımızdan sistemli bilgi aldık. 

KONUTLARIMIZIN TEMMELERİNİ ATIYORUZ

Belediyelerimize sarsıntı bölgesindeki tüm vilayet ve ilçeleri zimmetleyerek yükünüzü hafiflettik. Mülki yönetim amirlerimizi öbür vilayetlerden destek takımlarla daha da güçlendirdik. Yaralarımızı bir an önce sarmak, sizi yuvalarınıza kavuşturmak için canla başla çalışıyoruz. Alt yapı ve üst yapıyı yine elden geçiriyoruz. Yer ve başka etütleri biten yerlerde konutlarımızın temellerini atıyoruz. Bilhassa kentsel dönüşüm yahut bu sarsıntıda yer etütleri ile birlikte bu dertlerin yaşandığı yerlerde yerinde dönüşümün adımını atıyoruz. Zelzele bölgesindeki yıkık ve acil yıkılacak binaların enkazlarını büsbütün kaldırdık. Şimdiye kadar hane takviyesi, taşınma ve kira yardımı ile vefat edenlerin yakınlarına nakdi yardım olarak 30 milyar lira ödeme yaptık. Bunun dışında çeşitli tıpkı ve nakdi yardımlarla depremzedelerimize sahip çıktık.

SÖZÜMÜZÜ TUTTUK

Barınma sıkıntısının tahlili gündemimizin daima birinci sıralarındaydı. Konutu yıkılan, tahrip olan, meskenine girmekten tasa eden insanımıza başını sokabileceği bir yer vermenin çabasında olduk. Daha evvelki ziyaretlerimizde 100 bin konteyneri birinci üç ay içinde kurma kelamı vermiştik. Hamdolsun bu kelamımızı 17 bin ziyadesiyle tuttuk. Ayrıyeten bölgede 910 bini aşkın çadır kurduk. Ülkemiz genelinde 130 bin konut, 36 bin köy konutu ve 5 bin ahır olmak üzere toplam 171 bini aşkın bağımsız kısmın inşa süreci başladı. Malatya’da da 14 bin konutun, 7 bin 131 köy konutunun ve 679 ahırın imaline bismillah dedik.

DEPREM BÖLGESİNDE HAYAT CANLANIYOR

Şehrimizde 70 bini sarsıntı konutu, 25 bin 300’ü köy konutu olmak üzere toplam 95 bin 300 afet konutu inşa edeceğiz. Bunların yanı sıra 13 bine yakın iş yerimizde faaliyete geçti. Muhalefetin olmadık iftiralar attığı, eleştirdiği, akıllarınca dalga geçtiği Hatay Defne Hastanemizi 3 ay üzere rekor müddette hizmete aldık ve dün hasta kabulüne başladık. Muhalefet ne diyordu? Bu kadar müddette hastane mi yapılır diyordu. Artık maksat 319 bini bir yıl içinde olmak üzere 650 bin yeni konut inşa etmektir. Zelzele bölgesini eskisinden daha sağlam, daha planlı, daha hoş bir yer haline getirmekte kararlıyız. Ekim-kasım üzere de kalıcı konutların teslimine başlamayı hedefliyoruz. Enkazlar temizlendikçe, zelzele bölgesinde hayat tekrar canlanıyor. Zelzele sonrasında öteki vilayetlere giden vatandaşlarımız konutlarına tekrar geri dönüyor. İnsanımız kayıplarının yasını tuttuktan sonra hayata tekrar dört elle sarılıyor. Bunu cumartesi günü gittiğimiz Adıyaman ve Kahramanmaraş’ta gördük. Bunu pazar günü ziyaret ettiğimiz Hatay ve Gaziantep’te gördük. Bunu bugün burada yani Malatya’da da gördük.

ZALİMLERE TESLİM OLMADIK

Gerçekten büyük bir acı yaşandı. Büyük bir felaket yaşadık. 85 milyon olarak asrın felaketi ile sarsıldık. 50 bini aşkın canımızı kara toprağın bağrına verdik. Ancak inancımızı, irademizi, zorluklar karşısında gayret hasbimizi asla yitirmedik. Ne kadar dert çeksek de rabbimizden ümidimizi bir an olsun kesmedik. Ümitsizlik girdabına sürüklenmeyeceğiz. Yarınlardan umutlarımızı asla kesmeyeceğiz. Bizler bu topraklardaki bin yıllık tarihinde kaç badireler atlatmış bir milletiz. Bizler birçok hücumları göğüslemiş kaç ihaneti püskürtmüş bir milletiz. Geçmişte de çok sıkıntı günler geçirdik. Bir asır evvel millet varlığımız bu topraklardan kazınmaya çalışıldı. Seyahat olaylarında sokaklarımız ateşe verilerek demokrasimize kastedildi. 15 Temmuz gecesi ulusal irade tanklarla, uçaklarla, vefat kusan silahlarla esir alınmak istendi. Hiç birine boyun eğmedik. Zalimlere teslim olmadık. Demokrasimize halel getirmedik. Bin yıllık kardeşliğimize leke sürdürmedik.

BUNLAR BİR AVUÇ MANKURT

Buradan sizlerin vasıtasıyla tüm depremzedelerimize sesleniyorum. Sadece kendilerine oy vermediğiniz diye size zulüm edenlere, size edepsizce hakaret edenlere bakıp da asla hüzünlenmeyin. Yaptıkları 3-5 kuruş yardımı sizlerin başına kakanlara bakıp da asla kendinizi garip hissetmeyin. Bunlar ülke ve milletle gönül bağını büsbütün koparmış bir avuç mankurttur. Bunlar milletle sizin düşmanınızdır diyen tek parti faşizminin günümüzdeki özentileridir. Bunlar vicdanı Anadolu coğrafyası kadar büyük aziz milletimizi asla temsil edemezler. 28 Mayıs inşallah on yıllardır halka karşın halkçılık yapan bu zihniyetten ülkemizin kurtuluşunun da miladı olacaktır.

BU SAYISI ÜST ÇIKARMANIN HESABI İÇİNDEYİZ

Emeklilikte yaşı bekleyen vatandaşın sorunun çözdük. En düşük emekli maaşını 7 bin 500 liraya, emeklilerimizin bayram ikramiyesini 2 bin liraya çıkardık. Bu sayısı daha üste çıkarmanın hesabı içerisindeyiz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir