1. Anasayfa
  2. Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a peş peşe tebrik telefonları! Putin ile görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a peş peşe tebrik telefonları! Putin ile görüştü
0

Rusya Devlet Lideri Putin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı telefonla arayarak seçim başarısı hasebiyle tebrik etti, seçim sonuçlarının Türk halkı için güzel olmasını diledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Lideri Putin yeni devirde de Türkiye-Rusya ilgilerinde ve bölgesel mevzularda işbirliğini daha da geliştirme konusunda mutabık kaldı. 

Kremlin: Türkiye ile çok tezli amaçlarımız var

Kremlinden yapılan açıklamaya nazaran; “Seçim zaferi Türkiye Cumhuriyeti’nin başı olarak özverili çalışmalarınızın doğal bir sonucu, Türk halkının devlet egemenliğini güçlendirme uğraşlarınıza ve bağımsız dış siyasetinize dayanağının açık bir kanıtı” diyen Putin, ayrıyeten Erdoğan’a ikili bağlantıların güçlenmesindeki ‘kişisel katkısından ötürü’ teşekkür etti.

Kremlin ise Pazartesi günü resmi bir açıklama yaptı. Açıklamada, Rusya’nın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ikinci tıp seçimi kazanarak 20 yıllık iktidarını uzatmasıyla Türkiye ile bağlarda ‘çok savlı hedefleri’ gerçekleştirmeye can attığı kaydedildi.

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, “Rus-Türk ortak projelerinin gerçekleştirilmesi kelam konusu olduğunda aslında epeyce yüksek bir dinamik hakim. Elbette bu dinamiğin devam etmesini bekliyoruz zira amaçlarımız hakikaten de çok iddialı” dedi.

Almanya Başbakanı’ndan Erdoğan’a tebrik telefonu

İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya nazaran, Almanya Başbakanı Scholz, görüşmede, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçim muvaffakiyetini kutlayarak, sonuçların Türk halkı için iyi olmasını diledi. Almanya Başbakanı Scholz, yeni periyotta Türkiye ile ortak bahisleri ilerletmek istediklerini söz ederken, Cumhurbaşkanı Erdoğan da iki ülke münasebetlerini ileriye taşıyacak adımlar atacaklarına inandığını belirtti.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir