1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a peş peşe tebrik telefonları! Biden ve Putin ile görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a peş peşe tebrik telefonları! Biden ve Putin ile görüştü
0

ABD Lideri Joe Biden, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı telefonla arayarak, tekrar cumhurbaşkanlığına seçilmesi hasebiyle tebrik etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Lideri Biden, yeni devirde iki ülke ortasındaki tüm hususlarda işbirliğini ilerletme konusunda mutabık kaldı.

PUTİN İLE GÖRÜŞTÜ

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı telefonla arayarak tekrar cumhurbaşkanı seçilmesi nedeniyle tebrik etti. Cumhurbaşkanlığı’nın resmi Twitter hesabından yapılan açıklamaya nazaran Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, telefon görüşmesinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tekrar seçilmesini kutlayarak, seçim sonuçlarının Türk halkı için güzel olmasını diledi. 2 başkan yeni devirde de Türkiye-Rusya münasebetlerinde ve bölgesel mevzularda iş birliğini daha da geliştirme konusunda mutabık kaldı.

Kremlin: Türkiye ile çok savlı amaçlarımız var

Kremlinden yapılan açıklamaya nazaran; “Seçim zaferi Türkiye Cumhuriyeti’nin başı olarak özverili çalışmalarınızın doğal bir sonucu, Türk halkının devlet egemenliğini güçlendirme uğraşlarınıza ve bağımsız dış siyasetinize dayanağının açık bir kanıtı” diyen Putin, ayrıyeten Erdoğan’a ikili bağların güçlenmesindeki ‘kişisel katkısından ötürü’ teşekkür etti.

Kremlin ise Pazartesi günü resmi bir açıklama yaptı. Açıklamada, Rusya’nın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ikinci cins seçimi kazanarak 20 yıllık iktidarını uzatmasıyla Türkiye ile bağlarda ‘çok savlı hedefleri’ gerçekleştirmeye can attığı kaydedildi.

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, “Rus-Türk ortak projelerinin gerçekleştirilmesi kelam konusu olduğunda esasen epeyce yüksek bir dinamik hakim. Elbette bu dinamiğin devam etmesini bekliyoruz zira gayelerimiz hakikaten de çok iddialı” dedi.

Almanya Başbakanı’ndan Erdoğan’a tebrik telefonu

İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya nazaran, Almanya Başbakanı Scholz, görüşmede, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçim muvaffakiyetini kutlayarak, sonuçların Türk halkı için iyi olmasını diledi. Almanya Başbakanı Scholz, yeni devirde Türkiye ile ortak mevzuları ilerletmek istediklerini tabir ederken, Cumhurbaşkanı Erdoğan da iki ülke ilgilerini ileriye taşıyacak adımlar atacaklarına inandığını belirtti.

Scholz, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı Almanya’ya davet etti

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı telefonla arayarak seçim zaferini tebrik ederek, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı Almanya’nın başşehri Berlin’e davet etti.

Dün düzenlenen cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci çeşidini kazanan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı toplumsal medya hesabı üzerinden yayınladığı bildiriyle tebrik eden Almanya Başbakanı Olaf Scholz, bugün ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı telefonla arayarak seçim zaferini bir defa daha kutladı. Federal Enformasyon Ofisi tarafında yapılan yazılı açıklamada, Schozl’un Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı Almanya’nın başşehri Berlin’e davet ettiği tabir edilerek, Başbakan Scholz’un bilhassa NATO’daki ortak müttefikler olarak Almanya ile Türkiye ortasındaki yakın bağların değerine vurgu yaptığı aktarıldı.

Scholz’un iki hükümet ortasındaki işbirliğinde yeni bir başlangıç olmasını istediğini, ayrıyeten iki ülke ortasındaki alakaların yanı sıra Doğu Akdeniz, NATO’da alınan kararlar ve Türkiye’nin Avrupa Birliği ile alakaları konusunda birlikte çalışmak istediklerini belirttiği aktarıldı.

Yazar Hakkında

Yorum Yap