1. Anasayfa
  2. Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TBMM’de yemin etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TBMM’de yemin etti
0

28 Mayıs’ta yapılan 2’nci cins oylamada Cumhurbaşkanı seçilen Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nden motosikletli polis takımlarının konvoyu eşliğinde TBMM’ye hareket etti. Yağmur yağışı altında ilerleyen Erdoğan’ın içinde bulunduğu makam aracına TBMM girişinde vatandaşlar karanfil attı. Erdoğan, TBMM’de Süreksiz Meclis Lideri MHP Genel Lideri Devlet Bahçeli tarafından merasimle karşılandı. Ağır yağmur altındaki karşılama merasiminin akabinde Erdoğan, Meclis’e geçti.

Daha sonra Genel Kurul’da yemin merasimi gerçekleşti. Töreni Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, oğlu Bilal Erdoğan, kızları Sümeyye Erdoğan Bayraktar, Esra Erdoğan Albayrak, Selçuk Bayraktar ve torunları da locadan izledi. Süreksiz Meclis Lideri Bahçeli’nin yemin merasimini başlatması ile birlikte Erdoğan, Genel Kurul’a davet edildi. Erdoğan, AK Parti ve MHP milletvekilleri tarafından ayakta alkışlandı. CHP milletvekilleri ise ayağa kalkmadı. Erdoğan, mazbatasını Bahçeli’nin elinden aldıktan sonra kürsüye geçerek yemin etti. Erdoğan, yemin ettikten sonra da dakikalarca alkışlandı. Yemin merasimi, İstiklal Marşı’nın okunmasıyla sona erdi. Merasimin akabinde kimi AK Partili milletvekilleri, ayağa kalkmadıkları için CHP’lilere reaksiyon gösterince kısa müddetli tartışma yaşandı.

1/5

2/5

3/5

4/5

5/5

CUMHURBAŞKANI YEMİNİ

“Cumhurbaşkanı sıfatıyla devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin parçalanamaz bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve kuralsız egemenliğini koruyacağıma, Anayasa’ya, hukukun üstünlüğüne, demokrasiye, Atatürk prensip ve inkılaplarına ve laik Cumhuriyet unsuruna bağlı kalacağıma, milletin huzur ve refahı, ulusal dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerinden yararlanması idealinden ayrılmayacağıma, Türkiye Cumhuriyetinin şan ve onurunu korumak, yüceltmek ve üzerime aldığım misyonu tarafsızlıkla yerine getirmek için bütün gücümle çalışacağıma Büyük Türk milleti ve tarih huzurunda, namusum ve onurum üzerine ant içerim.” 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir