1. Anasayfa
  2. Gündem

Çocuklarının mezarını paylaşamadılar! Acılı anne oğlunun naaşının kaçırıldığını iddia etti

Çocuklarının mezarını paylaşamadılar! Acılı anne oğlunun naaşının kaçırıldığını iddia etti
0

Bursa’nın Gemlik ilçesinde geçen yıl haziran ayında trafik kazası geçiren Berat Tav, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Yaşanan olay üzerine gözü yaşlı anne Ayşe Karadeniz 11 yıl evvel ayrıldığı eşi Mahmut Tav ile uzlaşarak, vefat eden oğlunu Turan Köy’de bulunan aile mezarlığına defnetmeye karar verdi. Bunun üzerine hastaneden cenazelerini alan anne ve baba oğlu için düzenlenen cenaze merasiminin akabinde çocukları Berat Tav’ı toprağa verdi. Bir hafta sonra oğlu için mevlit okutan Ayşe Karadeniz kapısında polis gruplarını buldu. Anne Ayşe Karadeniz’in tezine nazaran oğlunun cenazesi babası tarafından mezardan çıkarılıp, memleketi Kocaeli Kandıra’ya götürüldüğünü öğrendi. Acılı anne daha aldığı haberle sarsılırken, “Ben oğlumun mezarına sarılıp, koklayamayacak mıyım ?” dedi. Acılı baba Mahmut Tav ise oğlunun mezarını belediyeye başvurularak aldığını sav ederken, husus davaya taşındı.

Konuya açıklık getiren Avukat Deniz Sarıkaş, “Herhangi bir defin süreci tamamlandıktan sonra, naaşın nakliye süreci için belediyelerden müsaade alınması koşuldur. Bunu bize 27467 sayılı yönetmelik husus 41 söylüyor. Bu hususa yükümlülüğüne nazaran evvel belediyeye müracaat yapılması lazım. Belediyenin tabibi onay vermesi lazım. Akabinde nakil sürecinin son bulması lazım. Bunun yöntemi bu biçimdedir ve bu yordama alışılmamış davranışlarda savcılığa kabahat durusunda bulunulması gerekir” halinde konuştu.

Gözü yaşlı anne Ayşe Karadeniz, “Geçen yıl 25 Haziran’da oğlum Gemlik’te bir trafik kazası geçiriyor ve bir buçuk saatlik çalışma sonrası sıkıştığı araçtan çıkarılıp hastaneye kaldırılıyor. Hastanede ameliyata alınıyor lakin beyin kanaması geçirdiği için oğlum vefat ediyor. Sonraki gün biz de cenazeyi teslim almak için morgun önünde bekliyoruz. Ben savcıdan cenazeyi bana teslim etmesini istedim. Savcı beyefendi de yasal olarak babaya teslim edileceğini söyleyip aranızda uzlaşabilirsiniz dedi. Bende ayrıldığım eşimle konuştum ve ikimizde benim Turan köyde bulunan aile mezarlığına defnetme konusunda anlaştık. Daha sonra cenazemizi hastaneden alıp buraya defnettik. Hatta buraya baba ve yeğenim oğlumu kendi elleriyle kabre indiriyor. Ortadan bir hafta geçiyor ve biz oğlumun 7. günü mevlidini okuturken baba gelip mezardan oğlumu kaçırıyor. Cenazeyi İzmit’e götürüyorlar. Orada bir tanıdığımız görüyor ve durumu polise bildiriyor. Durum üzerine polis buradaki mezarlığa bakıyor ve boş olduğunu görüp durumu bize bildiriyor. Ben de çabucak Kestel Jandarma Komutanlığına giderek cürüm duyurusunda bulundum. Hiçbir halde savcılık kararı olmadan oğlum mezarından çıkarılıp yasa dışı yollarla İzmit Kandıra’ya kaçırılıyor. Ben oğlumun cenazesinin geri gelmesini istiyorum” dedi.

“BEN OĞLUMUN MEZARINA SARILIP, KOKLAYAMIYORUM”

Acılı anne, “Kızım bu olayı duyduğunda hudut krizi geçirdi. Onunla ilgilenmek zorunda kaldım. Ben acımı yaşayamıyorum, zira oğlumu defnettikleri yer bana araçla gitsem 3 saatlik uzaklıkta. Hatta babası da orada yaşamıyor. Kendisi İstanbul’da yaşıyor. Ben her gün travma üzerine travma yaşıyorum. İstediğim vakit oğlumun mezarına gidemiyorum. Her gün acım tazeleniyor. Ben oğlumun toprağına sarılıp, öpemiyorum, koklayamıyorum. Bu nedenle davanın bir an önce açılmasını ve mezarın getirilmesini istiyorum” diye konuştu.

Baba Mahmut Tav ise, “Bana dava açmışlar. Devlet, oğlumun cenazesini bana verdi. Ben ilaçlarla kendimi kaybetmiştim, kendimde değildim. Bursa Turan Köyü Mezarlığı diye bir mezarlık söylemişler, aile mezarlığıymış. 1 hafta sonra kendime geldiğimde bu mezarlığın sahipsizler mezarlığı olduğunu öğrendim. Oraya gittiğimde de belediyeye müracaat ettim. Belediye de beni Bursa’da Mezarlıklar Müdürlüğü’ne gönderdi. Belediye de, ‘Savcı sana verdi, babası sensin. Oğlunu istediğin yere koyabilirsin’ dedi. Ben de alıp köyüme, Kocaeli Karaağaç köyüne getirttim. Ben İstanbul’da ikamet ediyorum, oğlum ve kızım Bursa’da okuyordu. Bunlara ben bakıyordum, aile olarak başkayız ancak ortamızda da bir meşakkat yok. Çocuklarımı da hiçbir vakit mağdur etmedim” dedi.

Mahmut Tav, “Şu anda bir kızım var. O da benimle konuşmuyor, konuşturtmuyorlar. Kâfi diye bir teyzeleri var. Bunların aklını karıştıran da o. Ben bakıyorsam, babası ben isem bıraksınlar, oğlumun cenazesini istediğim yere koyayım. Ben cenazeyi başıma nazaran almadım, o denli bir terbiyesizlik yapmadım. Oğlumu bu saatten sonra bıraksınlar, yerinde rahat yatsın. Ben oğlumu aldım, köyüme defnettirdim. Birebir süreçleri tekrar yaptırttık. Ben oğlumu çalmadım, getirdim, ailemin yanına gömdürdüm. Onların da mezarlığı orada. Onlar kendi mezarlığına koysa tekrar sesimi çıkartmazdım. Lakin hepsi bize kin güttü. Ben de babası olarak gerekeni yaptım. Devlet bana bu yüzden ceza verecekse, ben hazırım. Bu vakte kadar sıktım kendimi, bundan sonra da gereken neyse ben yapacağım. Evraklarımı verdim, hepsi avukatta. Oğlumu kaybetmişim, benim bu saatten sonra dünya umurumda değil. Oğlumun mezarına gidebileyim diye oraya dükkan açtım. Her şeyden soğudum, yapamıyorum artık. Ben her şeyi devlet kanalıyla yaptım’ dedi.

 

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir