1. Anasayfa
  2. Gündem

CHP’de ‘yerel seçim’ planı! Sevigen: Böyle liste olursa oy vermezler

CHP’de ‘yerel seçim’ planı! Sevigen: Böyle liste olursa oy vermezler
0

Cumhurbaşkanlığı ve 28’nci periyot Milletvekili seçimlerinin sonuçlarını pahalandıran Devlet eski Bakanı ve 23. Periyot CHP Milletvekili Mehmet Sevigen, ortaya çıkan tabloya ait konuştu. Sevigen, cumhurbaşkanlığı seçiminde 2’nci tıp sonuçları sonrası Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun istifa etmemesine de reaksiyon gösterdi.

Devlet eski Bakanı ve 23. Periyot CHP Milletvekili Mehmet Sevigen, “1’inci tıp sonuçlandıktan sonra 2‘nci tıbbın sonucu aslında başından beri aşikardı. Yüzde 1’e yakın oyları olan 4 siyasi partiye 40 tane milletvekili verdik. Bu CHP tabanında büyük kırgınlık oluşturdu. 1’inci çeşit da 2’inci tıp da çok başarısız, burada bir muvaffakiyet yok ki muvaffakiyetin ölçüsü nedir; kazanmaktır. Kendi ortalarında anlaşmadılar, 9 tane birbirine benzemeyen oluşum, birbirinden intikam almaya, önüne geçmeye çalışan bir oluşuma kimse oy vermedi. Burada en büyük mağlubiyet Kemal Bey’in, şunu anlamadı; toplumun Kemal beyefendiye inancı yok, bunun farkında değil. 13’üncü oldu, Atatürk’ten çok CHP’nin başında genel başkanlık yapıyor, Kemal Bey’in hiç umurunda değil, zerre kadar yüzü kızarmıyor. Gazi Mustafa Kemal ve arkadaşlarının kurduğu o parti büsbütün gitmiş yerine FETÖ’cülerin cirit attığı, Türkiye’nin ulusal birliğinden yana olmayan insanların halay çektiği bir parti haline geldi. Artık tekrar gitmiyor, önümüzde lokal seçimler var. Ankara ve İstanbul’da kesin kaybederiz, İzmir’de biliyorsunuz yüksek oy alıyoruz. İnsanlara bakış açınız farklı, Tayyip Beyefendi birinci seçimden sonra direkt Hatay’a zelzele bölgesine gitti, bizimki Babala TV’ye gitti. 3-5 kuruş yardım edenler o insanların başına ne kadar kaktılar, neler söylediler. Bunlara karşı bir etten duvar, zırh olmazsan o insanları korumazsan araştırıp bu beşerler CHP’li midir, değil midir diye ya da CHP’li değildir bunlar diye söylemezsen onları koruyamazsan onlar da sana oy vermiyorlar. Seçimi ondan kaybettik yoksa 1 milyon 200 bin oy ortadaki fark büyük değil ki” dedi.

“ARKADAŞLAR YENİ PLANLAR YAPIYOR”

Cumhuriyet Halk Partisi’nin iş birliği yaptığı partilerle ilgili konuşan Sevigen, “6’lı masa dediğiniz o küme, 40 haramiler, siyasi sığınmacılar diyorum ben onlara, biz siyasi sığınmacıları göndereceğiz ya temel onlar siyasi sığınmacı onları atmak lazım. Duyuyorum ki artık arkadaşlar yeni planlar yapıyorlarmış; Beşiktaş’ı Meral Hanım alsın, uzlaşalım, Çatalca’yı Ali Babacan’a verelim, sıfır oyları yok ya. Bizim bütün vilayet, ilçe binalarımız gözyaşıyla doluydu, Kemal Beyefendi gitti çabucak o akşam sıcak yatağında yattı. Yarın da çıkmış, ‘zafer, kazandım’ neyi kazandık, bütün insanların umudu gitti, bu kadar yaklaşmamıştık. Hiç olmazsa belediyeyi kaybetmeyelim. Bak ben uyarıyorum artık Gürsel’in, İlhan Cihaner’in sesi çıkmaya başlamış. Bir tane personel, köylü, sendikacı yok bu türlü liste olursa oy vermezler. Biz halk partisiyiz ya, çok palavra söylüyor yapamayacağı işleri vaad ediyor. Sen bu İHA’larla SİHA’larla ne uğraşıyorsun sen Cumhurbaşkanı adayısın, diyorsun ya ‘Ben cumhurbaşkanıyım’. Zafer Partisi’nin Genel Lideri alıyor eline bir kağıt geliyor, takviye verecek ya ‘anayasanın birinci 4 unsurunu değiştiremezsin’ diye CHP genel liderine bildiri imzalatıyor, bu ne kadar acı. Demek ki diyor ki ‘anayasanın birinci 4 hususunu ben senden daha uygun korurum’, Kemal Bey’in yalnızca bu yüzden bile istifa etmesi gerekir. Ali Babacan, HDP değiştirmek istiyor ve bunlara da dur demiyorsun, değiştiremeyeceğim de demiyorsun. Sesler yükseliyor yavaş yavaş ümit ederim bırakır lakin bırakmaz. CHP’ye çökmüşler, Kemal giderse onların siyasi hayatı biter diye düşünen var. Topluma nasıl çıkacak merak ediyorum, ben utanırdım, her tarafımda yaralar çıkar. İstifa et bir diğeri gelsin, babasının çiftliği değil ki ona verilmedi ki tapusunda değil ki. Türkiye’nin geleceği için Kemal Bey’in istifa etmesi gerekir. İstanbul’daki bu Canan o koltukta nasıl oturuyor ben merak ediyorum. Kemal Beyefendi şayet istifa etmezse mahallî idarelere giderken bir seçenek sunmak lazım. Bu hususta ben çok önemli bakıyorum yeni kurulacak parti de ne Mustafa Sarıgül’ün ne Muharrem Bey’in partisine misal. Zira bu partiler kurulduğu vakit meyyit doğmaması lazım, artık toplumdan bir talep var. Kemal Beyefendi diretirse ‘Ben tekrar olacağım’ derse zannediyorum çok önemli bir parti kurulur” diye konuştu.

“BELEDİYE LİDERLERİMİZİ İTİBARSIZLAŞTIRDILAR”

14 Mayıs gecesi İBB Lideri Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Lideri Mansur Yavaş’ın sonuçlara ait açıklamalarıyla ilgili konuşan Sevigen, kelamlarını şöyle sürdürdü: “Açıklama ne kadar yanlıştı belediye liderlerimizin prestijlerini kırdılar, itibarsızlaştırdılar, kendileri cüret edemediler. Biraz sonra gerçek ortaya çıkacak. On dakika önce kazandık dediğiniz vakit beş dakika, 1-2 saat sonra çıkıyor. Ekrem Bey’in bu cezayı onaylanacak ya da onaylandı ya da onaylanmadı bu türlü dedikodular var. Ekrem Beyefendi, ‘beni koruyun, kollayın bu türlü bir yasak gelebilir, hazır olun’ İstanbul’daki seçmene bunun iletisini verdi”.

“TEK ADAMLIK, DİKTATÖRLÜK BU DEĞİL Mİ”

CHP Önderi Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik açıklamalarını sürdüren Sevigen, “Alkışlatıyor kendini tek adamlık, diktatörlük bu değil mi, Kemal Beyefendi halkı unuttu, 4 tane adama sadece kendini aday yapmak için sarıldı. Şu gelsin diye bir tezimiz yok fakat Kemal Beyefendi giderse yeni bir kan, idare gelir. Yalnız Kemal Beyefendi de yetmez o idarenin de değişmesi lazım. Fakat maalesef bunlar partiye çöktü, kalkmıyorlar, kalkmaları için gayret sarf edeceğiz, uğraşacağız fakat kalkmadıkları vakit bildiğim için söylüyorum duygusal olarak bölünmüş zati, fizikî olarak da bölünerek önemli bir parti çıkar” sözlerini kullandı.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir