1. Anasayfa
  2. Gündem

CHP’de muhalefet harekete geçti! Kılıçdaroğlu’nun son planı

CHP’de muhalefet harekete geçti! Kılıçdaroğlu’nun son planı
0

Mehtap Gökdemir – CHP’de parti içi muhalefet harika kurultay için harekete geçti. Birinci etapta tüzük kurultayının toplanması için gerekli imza sayısına ulaşmak hedefiyle kolları sıvayan parti içi muhalefet, kurultay delegelerinin yarıdan bir fazlasından imza alma gücünü bulursa, kurultay gündemine güvenoyu ve seçim unsurunu koymayı da planlıyor. CHP kulislerinde ise Genel Lider Kemal Kılıçdaroğlu’nun olağan kurultaya kadar yol paklığı yapacağı ve MYK’da değişikliğe gidebileceği konuşuluyor.

Milletvekili Genel Seçimi’nde parlamentoya istediği oranda milletvekili gönderemeyen CHP’de, Cumhurbaşkanı seçiminin de kaybedilmesinin akabinde parti içi muhalefet düğmeye bastı. Bir küme eski vilayet liderinin başını çektiği küme yol haritasını belirledi. Buna nazaran muhalif küme birinci etapta, tüzük kurultayının toplanması için çalışma başlattı. Haziran sonu Temmuz başında tüzük kurultayı yapılması için imza toplamaya başlama kararı alan küme, Genel Merkez’in “hayır” demesi halinde mahkeme kararıyla tüzük kurultayının yapılmasını sağlayacaklarını tabir ediyor.

‘270 İMZA YETERLİ’

Milliyet’e konuşan kaynak, “En makûs büyük bir tüzük kurultayı yapacağız. Bizim üzere 40’tan fazla vilayet lideri var, hepsi de kurultay delegesi ve kurultay delegelerinin üzerinde faal. Beşte bir imzayla tüzük kurultayı toplanır. 270 imza kâfi. Bizim en kıymetli maksadımız bu tüzüğü demokratik hale getirip siyaset yapan herkesin emeğini teminat altına almak” dedi.

Tüzük kurultayında yapılması istenilen değişikler ise şöyle sıralanıyor: “Milletvekili adayları, ilçe belediye lider adayları önseçimle belirlenmeli. Belediye meclis üyeleri fermuar sistemiyle yarısını belediye lideri yarısını örgüt seçmeli. Parti Meclisi’nde MYK’yı Genel Lider değil, PM üyeleri seçmeli.”

Tüzük kurultayı için bir hafta içinde imza toplanmaya başlanacağını söyleyen muhalif kaynaklar, “artık bu partiyi tek adamın iki dudağı ortasından kurtaracağız, tüzük sayesinde” görüşünü lisana getiriyor. Kılıçdaroğlu ile bu etapta görüşmeyeceklerini de söz eden kaynaklar, “İmzaları noter kanalıyla kendisine, Genel Merkez’e arkadaşlarımız aracılığıyla iletiriz” dedi. Tüzük kurultayı isteyen küme önümüzdeki günlerde büyük bir toplantı yapacak. Milliyet’e konuşan kaynak, “Gerekirse tüzük kurultayının dışında harika kurultayı da düşünebiliriz. Hem Parti Meclisi hem genel lider seçimli. Tabanın çoğunluğu ‘Genel Lider vazifesini artık yeni bir gruba devretmeli’ diyor. Taban üzgün, kırgın. Tüzük kurultayında bir önerge verirsiniz, seçimli kurultaya da dönüştürebilirsiniz. O salt çoğunluğa bağlı” dedi. Parti kulislerinde ise, muhalif kümenin harekete geçmesine ait “Hareketlenmeler olur. İmza toplanır. Fakat genel lider seçimli harika kurultay için gerekli imza toplanması güç gözüküyor” yorumları yapılıyor.

Kulislerde Kılıçdaroğlu’nun olağan kongre sürecini başlatacağı, sonbaharda da kurultayı yapmayı planladığı tabir ediliyor. Kurultayın lokal seçim sonrasına bırakabilme muhtemelliğine da dikkat çekilen kulislerde, “Ancak o kurultayda Genel Lider aday olmayabilir” savını lisana getiriliyor. Şu kıymetlendirme yapılıyor: “600-700 kızgın delege var. Bu kızgın delegenin ikna edebilmesi için Genel Başkan’ın güçlü bir MYK değişikliği yapması lazım. Genel Lider fevkalâde kurultay taleplerinin önünü kapatmak için delegeyi ikna edecek MYK’yı oluşturmalı. Kurultaya kadar yol paklığı ve etraf paklığı yapılması lazım. Etraf temizliğinin de kapsamı değerli. Örgütün reaksiyonunda olan isimler MYK’da olmamalı.”

CHP’nin son kurultayında 1357 delegesi vardı. Parti Tüzüğü’ne nazaran, Genel Lider; direkt ya da Parti Meclisi’nin kararı ya da kurultay üye tamsayısının beşte birinin 15 günlük mühlet içinde noterden onaylı imzaları ile yaptıkları müracaat üzerine inanılmaz kurultay toplantıya çağrılabiliyor. Fevkalâde kurultayın gündemi, isteyenlerce düzenleniyor. Harikulâde kurultay isteminde bulunan kurultay üyelerinin sayısı üye tamsayısının salt çoğunluğunu sağlıyor ise gündeme, güvenoyu ve seçim unsuru konulabiliyor.

MYK PERŞEMBE, PM CUMARTESİ TOPLANIYOR

MEHTAP GÖKDEMİR Ankara – CHP’de perşembe günü MYK, cumartesi günü Parti Meclisi toplantılarında yapılacak değerlendirmeler ışığında bundan sonraki süreçte izlenecek yol haritası şekillendirecek. CHP Genel Lider Kemal Kılıçdaroğlu’nun parlamento dışı kalması nedeniyle parti yeni periyotta Küme Lideri olarak misyon yapacak ismi de bu süreçte belirleyecek. CHP Küme Başkanvekili Özgür Özel’in Küme Başkanlığı’na aday olduğunu duyurduğu CHP’de, kulislerde 3 küme başkanvekilliği için ise, 8 isim öncelikle dillendiriliyor. Bu isimler, Zeynel Emre, Ali Yetenekli Başarır, Murat Buyruk, Murat Bakan, Mahmut Tanal, Ali Öztunç, Bülent Tezcan ve Gökhan Günaydın olarak sıralanıyor.

KOMİSYONDAKİLERE REAKSİYON VAR

Parti kulislerinde MYK’da değişiklik beklentisi hakim. Bu çerçevede milletvekili aday tespitinde yer alan 8 kişilik komitede vazife alan Muharrem Erkek, Veli Ağbaba, Onursal Adıgüzel, Oğuz Kaan Salıcı, Faik Öztrak, Selin Sayek Böke, Bülent Tezcan, Engin Özkoç’a reaksiyon olduğu tabir ediliyor. Faik Öztrak, Ali Öztunç, Bülent Kuşoğlu, Gamze Akkuş İlgezdi, Gülizar Biçer Karaca, Seyit Torun’un MYK’da yerlerini koruyabileceği Öztunç’un küme idaresine de kaydırılabileceği belirtiliyor. MYK’ya girmesi beklenenler ortasında Müslim Sarı, Tekin Bingöl, Yaşar Seyman, Yunus Emre, Ednan Arslan, Gürsel Erol, Zeynel Emre, Candan Yüceer, Emre Yılmaz’ın isimleri sayılıyor. Kulislerde, Ekrem İmamoğlu’na yakınlığı ile bilinen Gökhan Günaydın’ın da MYK’da olabileceği konuşuluyor.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir