1. Anasayfa
  2. Gündem

CHP kulisleri bunu konuşuyor! ‘İmamoğlu’nun dediğini yapmadı’

CHP kulisleri bunu konuşuyor! ‘İmamoğlu’nun dediğini yapmadı’
0

Mehtap Gökdemir –  CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu yeni A Ekibini belirledi. Kılıçdaroğlu dün saat 11.00’de bir evvelki toplantıda kendisine istifalarını sunan eski MYK üyeleriyle bir ortaya geldi. Veda niteliğindeki toplantı yaklaşık 20 dakika sürdü. Kılıçdaroğlu, MYK üyelerine teşekkür ederken yeni A Kadrosuna ait bilgi verdi.

Kılıçdaroğlu, parti örgütü, örgüt idarelerini YETERLİ Parti Genel Lideri Meral Akşener üzere kendisine bağladı. Böylelikle CHP tarihinde bir birinci gerçekleşmiş oldu. Düzenlemeye nazaran Kılıçdaroğlu, örgütlerin tek sorumlusu olacak. Kılıçdaroğlu yeni MYK’yı da küçülttü. Genel Lider hariç 17 bireyden oluşan MYK’nın üye sayısı, bu defa Kılıçdaroğlu dahil 15’e düştü. Kılıçdaroğlu evvelki MYK’da yer alan Ahmet Akın, Bülent Kuşoğlu, İhtilal Barış Çelik, Faik Öztrak, Lale Karabıyık olmak üzere yalnızca beş ismi yeni MYK’sına da taşıdı. TBMM Başkanvekilliğine aday gösterilmesine karar verilen Gülizar Biçer Karaca dahil eski MYK’dan 12 isim liste dışı kaldı. Kılıçdaroğlu, CHP Genel Sekreterliğine Neslihan Hancıoğlu’nu getirdi. MYK’da yerini koruyan Faik Öztrak yeni periyotta de Parti Sözcüsü olarak vazife yapacak.

YERLERİNİ KORUYANLAR

MYK’da beş isim yerini korudu. Lakin bu isimlerden kimilerinin vazife alanları değişti. Öztrak, yeni MYK’da da Parti Sözcülüğü vazifesini üstlenecek. Daha evvel iktisat siyasetleri ve patron örgütlerinden sorumlu olan Öztrak’ın vazife alanında yeni periyotta yalnızca iktisat siyasetleri yer aldı. Yerini koruyan Bülent Kuşoğlu, idari ve mali işlerden sorumlu olmaya devam edecek. Daha evvel eğitim siyasetlerinden sorumlu olan Lale Karabıyık patron örgütlerinden sorumlu olacak. Güç, alt yapı projelerinden sorumlu olan Ahmet Akın’a lokal idareler emanet edildi. Kısa bir müddet evvel MYK’da misyon alan İhtilal Barış Çelik tekrar bilgi ve irtibat teknolojilerinden sorumlu olarak misyon yapacak.

YENİ GELEN İSİMLER

CHP MYK’ya yeni giren dokuz isim ve sorumlu oldukları alanlar ise şöyle: Aylin Yaman (sosyal politikalar), Aysu Bankoğlu (tanıtım ve halkla ilişkiler), Eren Fazilet (sosyal medya yönetimi), Hasan Efe Uyar (işçi sendikaları, STK ve meslek kuruluşları), Neslihan Hancıoğlu (genel sekreter), Semra Dinçer (doğa hakları), Tahsin Tarhan (yurt dışı örgütlenme), Yunus Emre (bilim-yönetim ve kültür platformu), Zeynel Emre (hukuk ve seçim işleri).

MYK DIŞINDA KALANLAR

Eski MYK’dan 12 isim liste dışı kaldı. Bu isimler; Ali Öztunç, Bülent Tezcan, Fethi Açıkel, Gamze Akkuş İlgezdi, Gökçe Gökçen, Muharrem Erkek, Oğuz Kaan Salıcı, Selin Sayek Böke, Seyit Torun, Veli Ağbaba, Yüksel Taşkın oldu. MYK dışı kalan Gülizar Biçer Karaca’nın ise hafta sonu kümede yapılan seçimde Meclis Başkanvekiliğine aday gösterilmesi kararlaştırılmıştı.

İMAMOĞLU’NUN DEDİĞİNİ YAPMADI

Kulislerde MYK listesine ait, “CHP’nin bilinmiş aktörlerini büsbütün dışarıda bırakmış. Kümeler tasfiye edilmiş. Yıllardır misyon yapan isimler gitti. Meselesiz çalışacak isimler var. İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu’nun dediğini yapmamış. Herkese rest çekmiş. Arbede etmeyecek, posta koymayacak bir liste. Parti idaresi ve siyaset deneyimi olmayan isimler de var. Atatürk’ün CHP’si, İnönü’nün CHP’si, Ecevit’in CHP’si, Baykal’ın CHP’si, Kılıçdaroğlu’nun CHP’si. 5. inşa dönemi” yorumu dile getirildi.

‘ATALAY’I BIRAKIN’

ANKARA Milliyet – Kılıçdaroğlu, toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda TİP Milletvekili seçilen tutuklu Can Atalay’ın hür bırakılması davetinde bulundu. Kılıçdaroğlu iletisinde “Seçilmiş milletvekilini hukuksuzca, hakkında karar olmadan mahpusta tutmak, yalnızca onu değil ona oy veren insanları da tutuklamaktır. Erdoğan ve onun ağzına bakıp adaletli karar almaktan korkan adaletsiz hukukçular, sizden bunun hesabını soracağım. Can Atalay’ı derhal özgür bırakın” tabirlerini kullandı.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir