1. Ana Sayfa
  2. Gündem

CHP Grup Başkanı Özgür Özel’den’ ‘adaylık’ çıkışı: Sorumluluktan kaçmayacağım

CHP Grup Başkanı Özgür Özel’den’ ‘adaylık’ çıkışı: Sorumluluktan kaçmayacağım
0

CHP’de seçim sonrası İBB Lideri Ekrem İmamoğlu’nun çıkışıyla yükselen ‘değişim’ davetine, CHP Küme Lideri Özgür Özel de katıldı. Seçim sonuçlarını kıymetlendiren Özgür Özel, dikkat çeken sözler kullandı, kurultayda adaylık için ileti verdi.

“YENİLENME GEREKLİ”

“Bu kurultayın en kısa müddette yapılması gerekir.” diyen Özgür Özel, “CHP, gelecek ekime kadar genel liderin seçileceği takvimi işletmeli. Toplumsal demokrat partinin tüm kademelerde özeleştiri yapması ve yenilenmesi gerekiyor. Üye ve delegenizin önüne sandık koyup hesaplaşmazsanız, o birinci bulduğu sandıkta sizinle hesaplaşır.” dedi.

“SORUMLULUK ALMAKTAN KAÇMAYACAĞIM”

Kendisinin kurultayda aday olabileceğinin sinyalinin veren Özel, “Kaybeden ekipte santrafor olmak yerine şampiyon kadroda her mevkide oynamaya talibim. Sorumluluk almaktan kaçmayacağım. Lakin fedakarlık yapmaktan da geri durmayacağım. Gerekirse en geniş mutabakatın modülü olan bir anlayışta duracağım. Önümüzdeki süreç için konuşmam ve dinlemem gereken herkesle temas ederek, ilerleyeceğim. Partinin kimsenin önünü kapatmaması lazım.” tabirlerini kullandı.

“DEĞİŞİME GEREKSİNİM VAR”

Sözcü’ye konuşan Özgür Özel, “Sosyal demokrat çizginin çok değerli olduğunu düşünüyorum. Emekçinin, gençlerin ve bayanların CHP’si… Kendini halka arz eden, oradan talep topladığı bir çizgiye muhtaçlık var. Bu noktada, olmam gereken yer neresiyse orada olacağım. Genel lider adaylığı ise genel lider adaylığı. Uzlaşma ve birliktelik ise birliktelik. Kendime dair hırsım yok. Partinin yarınlarına dair ümidim var. Değişeme gereksinim olduğuna inanıyorum. Değişim konusunda yiğit, kararlı ve vefalı olacağım. Değişimin yalnızca şahıslar üzerinden okunması yanlışsız değil. Büyük haksızlık olur genel liderimize.” halinde konuştu.

“KİMSENİN YOK SAYILMASI MÜMKÜN DEĞİL”

Ekrem İmamoğlu’nun ‘değişim’ çıkışını da kıymetlendiren Özgür Özel, “Partinin hepimize gereksinimi var. Hiç kimsenin ihmal edilmesi ve yok sayılması mümkün değil. Burada elbette ki Kılıçdaroğlu’nun saygınlığına halel getirecek tavır içinde olmamak gerekiyor. Kılıçdaroğlu’nun hem siyasete hem de partiye kattıkları itibariyle… İmamoğlu da bunlardan biri, Özgür Özel de. Kılıçdaroğlu’nu değersizleştiren lisan ve iklimden hepimizin sakınması gerekiyor.” dedi.

ATICI’DAN ADAYLIK MESAJI

CHP Parti İçi Eğitim Sorumlusu Atıcı da kurultay sürecine ait değerlendirmelerde bulundu. CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun seçim sonucuna ait, “Ortaya çıkan tabloyu ağır bir mağlubiyet tablosu olarak görmek asla ve asla benim kabul edeceğim bir şey değil” kelamına partisinden reaksiyon geldi. CHP Parti İçi Eğitim Sorumlusu Aytuğ Atıcı, Kılıçdaroğlu’na “Yenilgiyi kabul etmek zorundayız” karşılığını verdi. Atıcı, “Genel Başkan’ın yerinde olsaydım katiyen cumhurbaşkanı adayı olduğum gün istifa ederdim” dedi.

Milliyet’e konuşan Atıcı, Kılıçdaroğlu’nun kurultayda aday olup olmayacağına ait, “Süreci izleyecek, ilçe ve vilayet kongrelerine bakacak. Duruma bakacak. Bence aday olmak istiyor… Çıkıp ben adayım demiyor ancak alt yapısını yapacak, her türlü şeyi de yapıyor” dedi.

Atıcı, kurultayda Kılıçdaroğlu’nun karşısına aday çıkıp çıkmayacağına ait de şunları söyledi: “Çok sayıda telefon alıyorum. ‘Aday olurum’ demem şu anda yanlışsız değil. Tabanın daveti, insanların hareketlenmesi bize bunları gösterecek. Birtakım arkadaşlar diyorlar ki ‘ben karşısına çıkamam.’ Lakin ben ‘Genel Başkan’ın karşısına çıkmam’ demiyorum. ‘Çıkarım’ da demiyorum. Süreci izleyeceğiz, bakacağız. Ne istiyor taban onu bir ölçmemiz lazım. Delegasyon tekrar Kemal Bey’i isterse hürmet duymaktan diğer yapacak bir şey yok.”

EKREM İMAMOĞLU’NDAN ADAYLIK SORUSUNA YANIT

Dün Haliç Su Sporları Merkezi’ni açılışına katılan İBB Lideri Ekrem İmamoğlu da, gazetecilerin sorularını yanıtladı. İmamoğlu, aday olacakmısınız sorusuna, “Benim aday olduğum tek şey var. Ülkemizde, İstanbul’da olduğu üzere, büyük bir değişim” dedi.

“DEĞİŞİM ŞARTTIR”

İBB Lideri İmamoğlu değişim vurgusu yaparak, “Siyasetin de bu manada bir modele, bir geleceğe muhtaçlığı vardır. Bunun inşa edilmesi koşuldur. Ben bu inşanın, bu demokrasi anlayışının ya da kapsayıcılığın, ‘Türkiye’de neleri eksik yaptık’ diye bakarak geleceğe daha umutla bakışın, muhalefetin mutlak irdelemesi ve öncelemesi gereken alan olduğunu düşünüyorum. Bu bağlamda ben, bu değişimi var etmenin, başta kendi partim olmak üzere, bütün muhalefetin inşası istikametinde bir durum olduğunu tabir ettim ve etmeye devam ediyorum. Ben, ülküleriyle yaşayan bir beşerim. İdeallerimin beden bulduğu siyasi partinin de bu istikamette adım atmasını ısrarla, asla vazgeçmeden istemeye devam edeceğim. Değişim kaidedir. Değişim; metotlarıyla, sisteme toplumu katışıyla, birtakım yanılgılardan geri dönmekle mümkün olabilir. Onun yerine doğruları koyarak mümkün olabilir. Bunun parti içinde doğal ki tartışılması en doğrusu. Elbette çok geniş fikirlerim var. Gereken kısmını kamuoyuyla gerekli olan kısmını partimin yöneticileriyle, şahıslarıyla paylaştım. Paylaşmaya da devam edeceğim. Bu değişim noktasındaki fikrimde net olarak kararlıyım. Menzile yürüme konusunda net olarak kararlıyım. Asla şahıslara bağlı bir sistemin değil, kalıcı bir demokrasi tertibinin bu ülkede var olması için, bunun partimizde de var olması tarafında kararlıyım. İstanbul’da değişim nasıl çok hoş bir sonuç verdiyse, eminim ki siyasetteki bu manadaki değişim, hele hele muhalefette ve kendi partimden başlayan bu kıvılcımın Türkiye’ye de çok uygun geleceğini şimdiden görüyorum. Bu heyecanla, bu gururla, bu ülkülerle yol yürümeye kararlı bir Ekrem İmamoğlu var. Eminim ki benim üzere düşünen, Ekrem İmamoğlu üzere düşünen milyonlarca insan İstanbul’da var. On milyonlarca insan Türkiye’mizde var. Yüz binlerce insan, üye partimde var. Bunu kovalayacağız ve sonuçta değişim muvaffakiyetini kesinlikle elde edeceğiz. Bu muvaffakiyet, bize lokal seçimlerde de ondan sonraki genel seçimlerde de varsayımımızın çok üstünde, çok daha hoş, çok daha kararlı, çok daha dengeli, çok daha kalıcı muvaffakiyetler getirecektir” halinde konuştu.

“AYNEN İSTANBUL’DA OLDUĞU ÜZERE, BÜYÜK BİR DEĞİŞİM”

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun bir TV programında yaptığı açıklamaların sorulması üzerine İmamoğlu, “Az evvel söylediğim dengeli duruşumun yanı sıra, bir diğer dengeli duruşum da ekranlar üzerinden ya da televizyonlar üzerinden, başta siyasi partimin Genel Lideri yahut öbür fertlerine bildiri yollamayı yanlış buluyorum. Buralardan ileti yollamak değil, karşı karşıya konuşmanın daha hakikat ve daha dengeli olacağını düşünüyorumö dedi. Bir gazetecinin aday mısınız sorusuna ise Ekrem İmamoğlu, “Benim aday olduğum tek şey var. Ülkemizde, motamot İstanbul’da olduğu üzere, büyük bir değişim” diye karşılık verdi.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap