1. Anasayfa
  2. Gündem

CHP-DEVA arasında ’14 Mayıs’ gerilimi! İmamoğlu: Ölçsün, biçsin öyle konuşsun

CHP-DEVA arasında ’14 Mayıs’ gerilimi! İmamoğlu: Ölçsün, biçsin öyle konuşsun
0

Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş’ın 14 Mayıs akşamı “Öndeyiz” açıklamaları gündemdeki yerini koruyor. Bu kere polemik CHP ile DEVA Partisi ortasında.

İmamoğlu, DEVA Partili İdris Şahin’in “Ben de CHP genel merkezindeydim. Saat 20.00 itibariyle 3 aşağı 5 üst sonuçlar belliydi” tabirlerine sert sözlerle reaksiyon gösterdi.

“ANLAMIŞ DEĞİLİM”

İmamoğlu, “O kadar yanlış bir laf etti ki ne söylediği ne vakti gerçek. Herhalde o anda oturmuş eski anketleri mi karıştırıyordu, ne yapıyordu anlamış değilim” dedi.

“SÖZLERİNİ ÖLÇSÜN BİÇSİN O DENLİ KONUŞSUN”

Ekrem İmamoğlu, katıldığı canlı yayında DEVA Partili Şahin’e seslendi. İmamoğlu, “Ne söylediği gerçek, ne vakti hakikat, ne ittifak ruhuna uyar, ne bir takımdaşlığa uyar. Evvel bunları ölçsün biçsin o denli konuşsun” tabirlerini kullandı.

“YİNE YANLIŞ VAKİTTE YANLIŞ KONUŞUYORLAR”

İmamoğlu, Ali Babacan’ın “Biz olmasaydık CHP bu kadar oy alıp bu kadar milletvekili çıkaramazdı” sözlerine de cevap verdi.

“BU OY CHP’NİN OYU”

İBB Lideri, “Yine yanlış vakitte yanlış şeyler söylüyorlar. Bu oy CHP’nin oyu” diye konuştu.

GELECEK PARTİSİ’NDE 11 İSTİFA

Öte yandan Gelecek Partisi Kurucular Konseyi ve İdare Konseyi Üyelerinden kimi partililer istifa etti.

Gelecek Partisi Kurucular Konseyi üyesi ve kendilerini “Demokrat Müslümanlar” olarak tanıtan 11 kişi partiden istifa etti. Gelecek Partisi’nin kurucu siyasetlerinden uzaklaştığını belirten,

* Gelecek Partisi Kurucular Konseyi üyesi ve Toplumsal Siyasetler Lider Yardımcısı Hasan Taşkın,
* Gelecek Partisi Kurucular Konseyi üyesi ve Genel Lider Danışmanı Şükrü Kırboğa,
* Gelecek Partisi Kurucular Heyeti üyesi ve Teşkilat Lider Yardımcısı Alper Kürşat Kıray,
* Gelecek Partisi Kurucular Heyeti üyesi ve Genel Lider Başdanışmanı Bayram Zilan,
* Gelecek Partisi Kurucular Konseyi üyesi Fidan Strate,
* Gelecek Partisi Kurucular Konseyi üyesi Mustafa Öztürk,
* Gelecek Partisi Kurucular Konseyi üyesi Sadullah Kavak,
* Gelecek Partisi Kurucular Şurası üyesi Abdullah Teber,
* Gelecek Partisi Kurucular Şurası üyesi Veysi Akay,
* Gelecek Partisi Kurucular Şurası üyesi Sait Şaşmaz ve
* Gelecek Partisi Kurucular Konseyi üyesi Cesim Gökçe basın mensupları ile bir ortaya gelerek istifa münasebetlerini açıkladı.

“DERİN BİR HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRADIK”

Yapılan yazılı açıklama şu sözler kullanıldı; Bizler adil bir sistemi, pak bir siyaseti, liyakat ve ehliyet temelinde bir idaresi, hakkın sarsılmaz prensiplerine nazaran yoğrulmuş bir lisan ve retoriği siyasette hakim kılmak isteyen demokrat Müslümanlarız. Bu emel ile 12 Aralık 2019’da Gelecek Partisi’nin kurucuları olduk.

Nepotizmin biteceğine, liyakat ve ehliyetin temel kriter kabul edileceğine ve idarenin adalet temelinde şekilleneceğine olan inancımız Gelecek Partisi çatısı altında birleşmemizi sağladı. Bu inançla kenetlendik, omuz omuza verip uğraşta ettik. Ne var ki, vakit içinde derin bir hayal kırıklığına uğradık!

ilkeler ile uygulamalar ortasında makaslar, parti programı ile parti pratigi ortasında çelişkiler ortaya çıkmaya başladı. Gelecek Partisi’nin tüm müdahale ve itirazlarımıza karşın liyakat ve ehliyetin yok sayıldığı, emek ve alın terinin iç edildiği, kof ve arkaik lisanın hakim olduğu bir parti haline dönüşmesini durduramadık.

“PARTİYİ ‘TABELA PARTİSİ’ HALİNE GETİRECEĞİ GERÇEĞİNİ KABUL ETTİREMEDİK”

Tüm güzel niyetli tenkitlerimize karşın bu gidişatın partiyi “tabela partisi” haline getireceği gerçeğini kabul ettiremedik. Bir “ideolojiler mezarlığına” dönüşeceğini anlatamadık. Gelecek Partisini mahalleler ortası çatışmanın, aidiyetler ortası arbedenin, klikler ortası çekişmelerin pençesinden kurtaramadık. Hamaset dolu telaffuzlardan, eski Türkiye’nin ruhsuz cümlelerinden soyutlayamadık. Yeni bir lisan, yeni bir siyaset ve yeni bir anlayış teziyle yola çıkan bir hareketin, günün sonunda “dar ve egoist bir aklın kıskacına” mahkum edilmesi demokrat Müslümanlar olarak bizleri hayal kırıklığına uğratmıştır.

“GELECEK PARTİSİ BU GAYELERDEN SAPMIŞTIR”

Bizler artık şahsî hırsların ve ajandaların, patinaj yapan amaçların “insan kaynağı” olmak istemiyoruz. Gayemiz pak bir siyaset, ahlaklı ve onurlu bir ömür, huzur ve refah dolu bir Türkiye’dir. Üzülerek belirtmeliyiz ki Gelecek Partisi bu maksatlardan sapmıştır. Her bölüme seslenmeye çalışırken “ideolojisi ve tabanı” olmayan bir parti haline dönüşmüştür. Enstrümanı bol ancak yönetici kademesinde herkesin başka telden çaldığı, melodi yerine kakofonin olduğu, seçmenlerin kulaklarını tırmalayan bir parti haline gelmiştir. Ortaya koyduğu “orta yolcu” telaffuzla Türkiye’nin kronik problemlerini tahlil adresi olma talihini kaybetmiştir.

“BİRİNCİ TIPTA ‘BAHARI’ VADEDERKEN, İKİNCİ ÇEŞİDİ ‘SERT BİR KIŞA’ DÖNÜŞTÜRENLERİN TARAFINDA OLMAYACAĞIZ”

Ülkemize sığınan, inanç ve barış içinde yaşamaktan ve hayatta kalmaktan öteki hedefi olmayan mültecileri aşağılayan bir lisanın yanında olmayacağız. Göçmen siyasetini eleştirmek, daha asıllı ve gerçek bir siyaset önerisi sunmak varken, Naziler üzere mültecileri kamyona doldurup hudut dışına atma vaadinde bulunanların tam karşısında olacağız. İnancımızın da gereği olan her türlü ırkçılık, şiddet, terör, kin ve nefretin karşısında olacağız. 28 Mayıs seçimlerinde biz demokrat Müslümanlar, Muhafazakâr partilerde cadı avına çıkanların, laik kibirlerini ehlileştirmeyenlerin, en küçük boşlukta bile aslına dönen, seküla lümpen kulelerine rücu edenlerin tarafında olmayacağız. Birinci çeşitte “baharı” vadederken, ikinci tipi “sert bir kışa” dönüştürenlerin tarafında olmayacağız.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir