1. Anasayfa
  2. Gündem

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki oldu

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki oldu
0

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni kabinede yer alan bakanları açıkladı. Yeni kabinede Mehmet Özhaseki, Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı olarak yer aldı.

Mehmet Özhaseki’nin özgeçmişi

1957 yılında Kayseri’de doğdu. Birinci ve orta tahsilini Kayseri’de tamamladı. Daha sonra Hacettepe Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektronik Mühendisliği Bölümü’nü kazandı. O günkü siyasi kurallar ve öğrenci olayları sebebiyle buradaki eğitimini yarıda bırakmak zorunda kaldı ve akabinde İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne girdi. Mezuniyetten sonra Kayseri Adliyesi’nde avukatlık stajını tamamladı. Eğitim hayatı sonrası dokumacılık üzerine iş yapan aile şirketinin başına geçti. 1994 yılına kadar dokuma başta olmak üzere farklı kesimlerde başarılı bir ticari hayat yürüttü. 1980 sonrasında uzun yıllar dezavantajlı guruplara hizmet etmeyi gaye edinen vakıf ve derneklerin kuruluşunda vazife aldı. Kayseri’de birinci aşevi faaliyeti, öğrencilere karşılıksız burslar ve kış aylarında yakacak fonu üzere faaliyetlerin hayata geçmesinde öncü rolü üstlendi. 27 Mart 1994’te yapılan Mahalli Yönetimler Seçimleri’nde Melikgazi Belediye Lideri oldu. Akabinde 23 Haziran 1998 tarihinde Kayseri Büyükşehir Belediye Meclisi’nde yapılan oylama ile Kayseri Büyükşehir Belediye Lideri seçildi. 1999, 2004, 2009 ve 2014 lokal seçimlerinde rekor oylar alarak Büyükşehir Belediye Başkanlığı misyonunu yürüttü.

Öz kaynakların hakikat kullanımı ve ortak akıl ile hareket etmeyi referans alan ‘Haseki Modeli Belediyecilik’ modeliyle mahallî idareler anlayışına damgasını vurdu. Bilhassa kamu kaynakları kullanmadan sıfır maliyetle devasa projelerin hayata geçtiği belediyecilik yatırımları Türkiye’ye örnek oldu. UEFA standartlarında Kayseri Stadyumu ve yeniden 70 kilometre uzluğunda güç üretimi ve ziraî sulamaya hizmet verecek olan Yamula Barajı dikkat çeken projeler ortasında yer aldı. Memleketler arası kriterlere nazaran yapılan ve Alpler standartlarında Erciyes’e bir turizm ve kayak merkezi tekrar lokal idare örneği olarak Türkiye’de birinci kere Mehmet Özhaseki’nin Büyükşehir Belediye Başkanlığı devrinde hayata geçmiştir. Türkiye’de kentsel dönüşüm mevzuatı yok iken kendine has metotlarla hayata geçirdiği dönüşüm projeleriyle, kentsel dönüşüm mevzuat ve uygulamalarının sistemleşmesine ve yaygınlaşmasına ışık tuttu.

Büyükşehir, vilayet, ilçe ve belde belediyelerinin üyesi olduğu Tarihi Kentler Birliği’nin (TKB) 2004 – 2011 yılları ortasında 7 yıl başkanlığını yaptı. TKB’nin yurtiçinde ve yurtdışında kurumsal kimlik kazanmasında ve yurt genelinde birçok tarihi yapıtın onarımı ve işlev yüklenerek yine hayat bulmasına büyük katkılar sağladı. 10 Şubat 2015 tarihinde Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanlığı’ndan istifa etti ve AK Parti’den milletvekili adayı oldu. 7 Haziran 2015 tarihinde yapılan genel seçimlerde 25. Periyot Kayseri Milletvekili olarak seçildi. 12 Eylül 2015 tarihinde yapılan AK Parti Olağan Büyük Kongresi’nden sonra Genel Lider Yardımcısı ve Lokal İdareler Lideri olarak misyon aldı. 1 Kasım 2015 tarihinde yinelenen genel seçimlerde, tekrar Kayseri Milletvekili olarak seçildi ve 26. Devir Kayseri Milletvekili oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tensipleriyle, 65. Periyot Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nde Etraf ve Şehircilik Bakanı oldu. Etraf ve Şehircilik Bakanlığı yaptığı periyotta, Türkiye’nin şehircilik çalışmalarında tarihe geçecek pek çok proje ve uygulamaya imza attı.

Şehircilik Şurası, Bizim Kent Projesi, Sıfır Atık üzere projeler, Özhaseki’nin bakanlığı periyodunda hayata geçti. Doğu ve Güneydoğu’da terör örgütlerinin çukur hareketleri nedeniyle harap ettiği bölgeler, harika bir süratle tekrar Özhaseki’nin bakanlığı periyodunda kültürel dokuya uygun olarak yine imar ve inşa edildi. Ankara’da; Mogan Gölü’nün temizlenmesi, Saraçoğlu Mahallesi’nde tarihi ve kültürel dokuya uygun formda kentsel dönüşüm çalışmalarının başlatılması birebir devirde başladı. İstanbul’un tarihi kent bölgesinin yenilenmesi ve dünyanın en kıymetli tarihi ve kültürel boyutlu turizm destinasyon bölgesi olması yanında; sarsıntıyla uğraş stratejisinin belirlenmesini temellendiren teknik çalışmalar, Özhaseki’nin bakanlık yaptığı periyotta kıymetli bir gündem olarak masaya yatırıldı. Yol haritaları çıkartıldı, stratejileri belirlendi. Yaptığı vurgularla Türkiye’de zelzele farkındalığın oluşmasını sağlayan devlet ve siyaset adamı olarak dikkat çekti. Bu sebeple Kahramanmaraş sarsıntısından sonra Özhaseki’nin yıllar evvel yaptığı ihtarlar, vizyon bir devlet adamı görüşü olarak sıkça gündeme geldi ve takdir topladı.

24 Haziran 2018 Genel Seçimlerinde Kayseri Milletvekili olarak seçildi ve 27. Devir Kayseri Milletvekili oldu. 18 Ağustos 2018 tarihinde yapılan AK Parti Olağan Büyük Kongresi’nde, Genel Lider Yardımcısı ve Mahallî İdareler Lideri olarak ikinci kere yer aldı. AK Parti Genel Lideri ve Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın görevlendirmesiyle; 2019 Mahallî Seçimlerinde Cumhur İttifakı’nın Mahallî Seçim seviyesinde kurulmasında AK Parti ismine tam yetkili olarak görüşmeleri yürüttü. 31 Mart 2019 Mahalli Yönetimler Seçimleri’nde Cumhur İttifakı’nın Ankara Büyükşehir Belediye Lider Adayı oldu. 24 Mart 2021 tarihinde yapılan AK Parti 7. Olağan Büyük Kongresi’nin akabinde AK Parti Genel Lider Yardımcısı ve Mahallî İdareler Lideri olarak parti idaresinde tekrardan vazife aldı. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın tensipleriyle, Türkiye Yüzyılı’nı inşa edecek bakanlıklar ortasında Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı olarak değerli bir sorumluluk üslendi. Av. Sevinç Sarıgül Özhaseki ile evli olan Mehmet Özhaseki’nin Elif, Enes, Merve ve Zeynep isminde 4 çocuğu bulunmaktadır. Özhaseki, İngilizce ve Arapça bilmektedir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir