1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Cerrahpaşa Araştırma Tasarım ve Simülasyon Merkezi açıldı

Cerrahpaşa Araştırma Tasarım ve Simülasyon Merkezi açıldı
0

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Tıp Fakültesi yerleşkesinde, İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen projeler ortasında yer alan “Tasarımdan Esere Şahsileştirilmiş Tıp” projesi kapsamında Cerrahpaşa Araştırma, Simülasyon ve Tasarım Merkezi’nin açılışı yapıldı. Açılışa Cerrahpaşa yerleşkesinde biraraya gelen iştirakçiler ve ilgili paydaşlar katıldı. Cerrahpaşa Araştırma, Simülasyon ve Tasarım Merkezi’nin açılışı İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Talia Bali Aykan Amfisinde, Rektör Prof. Dr. Nuri Aydın konuşma yaptı.onuşmanın akabinde Cerrahpaşa Araştırma, Simülasyon ve Tasarım Merkezi’nin açılış merasimi yapıldı. Rektör Prof. Dr. Nuri Aydın merkezde incelemelerde bulundu.

“HARVARD ÜNİVERSİTESİ İLE PROTOKOL İMZALANDIK”

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Rektörü Prof. Dr. Nuri Aydın, “Bugün Cerrahpaşa için kıymetli bir gün, Cerrahpaşa bildiğiniz üzere eğitimde, araştırmada ve hasta hizmetlerinde kıymetli bir noktada. Bugün de tasarım manasında çok kıymetli bir noktaya adım atıyor. Bu noktadan sonra artık kendi araştırmacılarımız düşündükleri, tasarladıkları, uygulamak istedikleri yeni sistemleri, aygıtları bu bünye içerisinde, bu merkez içerisinde uygulama imkânı bulacaklar. Bu açıdan hepimiz için kıymetli bir etaba geçmiş oluyoruz. Üniversitemizin vizyonu ile uyumlu olarak çalışacak olan ‘CAST’in sıhhat alanında yapılacak araştırmalarla bilimsel çalışmalarla ve eğitim projeleriyle hem ülkemizde hem de dünyada öncü bir merkez olacağına yürekten inanıyorum. Bilhassa 1 yıllık vakit zarfı içerisinde Harvard Üniversitesi’yle birlikte bir protokol imzalanmış olması, bunun zati kısa vakit içerisinde faal bir yere bir kıvılcıma ulaştığını bizlere göstermekte. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi öğretim üyemiz Prof. Dr. İlhan Onaran’ın koordinatörlüğünde gerçekleştirilen projenin üniversitemize, kentimize ve ülkemize güzel olmasını diliyor, hürmetle selamlıyorum” dedi.

“HASTA TEDAVİSİ VE HİZMETİ MANASINDA YENİLİKÇİ BİR BASAMAK”

Cerrahpaşa Araştırma, Simülasyon ve Tasarım Merkezi Proje Yürütücüsü Prof. Dr. Hakan Arslan, ” Cerrahpaşa için çok değerli bir gün. Çok büyük bir adım attık. Kalkınma ajansının takviyesiyle, onların verdiği bu yenilikçi çalışmalarla ilgili kamu ve özel kesime verdiği harikulade takviyeyle, biz Cerrahpaşa olarak buradan hissemizi aldık. Burada şöyle bir farklı birşey var. Birinci kere bir Tıp Fakültesi içerisinde yerleşkesi içerisinde 3 boyutlu baskılama hastaya özel, şahsa özel çeşitli yenilikçi aletlerden tutun çalışmaların yapabileceği projelerin ortaya konabileceği biyo baskının olduğu, tıpkı vakitte artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik laboratuvarının da bir arada olduğu hem eğitim manasında hem de hasta tedavisi ve hizmeti manasında epeyce yenilikçi bir şeyin basamağını, birinci ateşini burada yakmış olduk” dedi.

“HEKİMLERİN HAYAL ETTİĞİ PROJELERİ GERÇEKLEŞTİRME MERKEZİ”

Prof. Dr. Hakan Arslan, “Burada iki ana başlıkta bunu özetleyebiliriz. Bir tanesi yenilikçi her türlü sıhhat bölümünde kullanacağımız hastaya özel ya da bilimsel çalışmalar bazında daha sonradan hasta üzerinde kullanılacak her türlü tasarım bireye mahsus ameliyatlarda esasen bilhassa cerrahi branşlarda kullanacağımız kılavuzlar, ameliyat öncesi soft fairde, bilgisel tomografi ya da MR’da hastalıkların teşhislerinde daha detaylı inceleme yapabileceğimiz, bir merkez burası. Hayal eden, uygulayıcı doktorların, hizmet eden sıhhat kesiminin başındaki hayal ettiği projeleri gerçekleştirme merkezi diyebiliriz. Birinci kıvılcımlar buradan çıkacak. Zira bizim biyo yazıcı dediğimiz hücresel kültür seviyesinde yani bir organ değil tahminen ancak her bir organ ya da özel doku hücre bazlı ve bunların tohumlarının atılacağı yerlerin başlangıcı olacak. Burada edinilen bilgi, daha sonra ileride inşallah bu merkezlere misal çok daha ileride uygulanabilecek tecrübeyi aktarabileceğimiz bir alan olacak.Bu çok kıymetli. Zira bu bilgi, tecrübe, deneyim olmadan daha yüksek kotada ileride tüm bir organın basımı üzere daha ileriki daha şu an için elde tutulması sıkıntı olan hayallerin gerçekleşeceği bir yer olacak. Onun için çok önemli” dedi.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap