1. Anasayfa
  2. Gündem

Çekirgeler köyü istila etti! ‘Kapımızı, penceremizi açamıyoruz’

Çekirgeler köyü istila etti! ‘Kapımızı, penceremizi açamıyoruz’
0

Şiran ilçesine bağlı Çevrepınar köyünde meskenleri ve tarım yerlerini çekirgeler istila etti. Bahçelerdeki biber, domates, fasulye üzere mahsulleri yiyerek yok eden çekirgeler için İlçe Tarım Müdürlüğü takımları çalışma başlattı. Yapılan incelemelerde sayıları binleri aşan çeşidin, Türkiye’nin tüm bölgelerinde olan ‘yeşil çekirge’ olduğu tespit edildi. Takımlar ilaçlama çalışması yaptı. Fakat ağır yağışlar ilacın tesirini azaltınca uğraş sonuç vermedi.

YAĞIŞLAR DURUNCA YİNE İLAÇLANACAK

Şiran İlçe Tarım Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, ilçede daha evvel de çekirge istilası görüldüğü belirtildi. Çekirgelere karşı ilaçlama çalışmasının sürdürüldüğü, lakin yağışların çabayı olumsuz etkilediği bildirildi. Açıklamada, yağışların durmasıyla tekrar bölgede kapsamlı ilaçlama çalışmalarının yapılacağı tabir edildi.

‘ÇEKİRGELER BAŞIMIZI BELA OLDU’

Köy muhtarı Seyfettin Nazlı, ilaçlı uğraştan yağış nedeniyle yarar alınamadığını belirterek, “Köyümüzde çekirgeler başımızı bela oldu. Sinek kadar büyüklükteler, ekinlere ziyan veriyor. Bu külfet daha evvel öteki köylerde de yaşanmıştı. Gruplar o vakit müdahalede bulunarak, çekirge istilasını durdurdular. Köyümüzde son devirde çekirgeler ağırlaştı. Kâfi ekipmanımız, ilaç pompası olmadığı için istilanın önüne geçemedik. Kâfi ilaçlamalar yapıldı lakin havalar çok yağışlı geçmesi, ilaçlamalardan yarar alınmasına mahzur oldu. Havaların düzelmesiyle birlikte gerekli çalışmaları yine yapacaklar” dedi.

‘KAPIMIZI, PENCEREMİZİ AÇAMIYORUZ’

Köylülerden Hanım Yılmaz da “Kapımızı, penceremizi açamıyoruz. Dışarı çıkarken birinci evvel kapıya tekme atıyorum ki; ‘çekirgeler düşsünde dışarı çıkalım’ diye. Çamaşır asamıyorum. İnsanın eli ayağı da kaşınıyor. Umarız bir deva bulunur” diye konuştu.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir