1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Canikli: Piyasaları manipüle etmeye çalışıyorlar

Canikli: Piyasaları manipüle etmeye çalışıyorlar
0

AK Parti Genel Lider Yardımcısı Nurettin Canikli, muhalefetin ‘kur krizi’ savlarına ait yanıt verdi. Canikli tezlere ait, “2022 yılında döviz harcamaları ve döviz çıkışı açısından güç bir yıl olmasına karşın kur krizi yaşanmadı ve sermaye denetimi gelmedi. Müsterih olun, bundan sonra da kur krizi yaşanmaz ve sermaye denetimi gelmez. 7’li masa ittifakı 28 Mayıs seçimlerine yönelik stratejilerini yine ‘felaket tellallığı’ üzerine kurdu. Dünyadaki güç krizi, güç fiyatlarındaki artışa karşın, Türkiye iktisadı 46 milyar dolar daha fazla ödemeyi gecikmeden yaptı ve güce erişimde hiçbir sorun yaşanmadı. Döviz ödemeleri vaktinde yapılıyor. İktisadın genel ithalat talebi de kesintisiz, tümüyle karşılandı, finansmanı sağlandı. Yabancı portföy yatırımcısının döviz talebinin tamamı da anında karşılandı. Yurt dışına çıkan portföy yatırımcısının istediği dövizin tamamı da sağlandı. Kur şoku yaşanmadı ve sermaye transferinde hiçbir sınırlamaya gidilmedi” sözlerini kullandı.

Muhalefetin genel liderleri ve ekonomik kurmaylarının, 28 Mayıs seçimlerine yönelik stratejilerini tekrar ‘felaket tellallığı’ üzerine kurduklarını söz eden Canikli, “Batı başkentlerindeki müttefikleri ile de telaffuz birliği içinde hareket ediyorlar. Yeniden kur şoku ve sermaye denetimi palavralarıyla vatandaşın başını karıştırmaya ve piyasaları manipüle etmeye çalışıyorlar. Türkiye iktisadı 2022 yılında 350 milyar dolar döviz getirisi sağladı. Yıllık 350 milyar dolar döviz girdisi üreten bir iktisatta kur şoku yaşanır mı? Ulusal gelirinin yüzde 40’ı oranında döviz geliri elde edilen bir iktisatta kur şoku yaşanır mı? Elbette yaşanmaz. Hakikaten yaşanmadı. Türkiye iktisadının 350 milyar dolarlık döviz gelirinin 254 milyar doları ihracattan, 54 milyar doları turizmden, 13,1 milyar doları direkt yabancı yatırımcıdan, 24,2 milyar doları Türkiye’yi cazibe merkezi olarak gören ülkelerin vatandaşlarından, kalanı da başka kaynaklardan gelen tertemiz paralardan oluşmaktadır” açıklamasında bulundu.

“YALANLARINA KİMSE İNANMIYOR”

Son yıllarda döviz istikrarı açısından kahır 2022 yılında yaşandığını belirten Canik, şu tabirleri kullandı:

“2022 yılında ekonomimizin ithalat talebi için 364 milyar dolar ödeme yapıldı ve hiçbir problemle karşılaşılmadı. Harika hiçbir karar alınmadı ve uygulama yapılmadı. 364 milyar dolarlık ithalatın 97 milyar doları güç ithalatından oluşmaktadır. Tıpkı ölçü güç ithalatı için geçmiş yıllarda en fazla 50 milyar dolar ödeme yapılıyordu. Geçen yıl güç ithalatı için 46 milyar dolar daha fazla ödeme yapıldı. Dünyadaki güç krizi, güç fiyatlarını adeta patlattı ve Türkiye tam 46 milyar dolar daha fazla ödeme yapmak zorunda kaldı. 46 milyar dolarlık fazla ödeme, 2022 yılındaki cari açık sayısına eşittir. Türkiye iktisadı bu döviz ödemelerini gecikmeden ve tereddüt etmeden yapabildi. Güce erişimde hiçbir sorun yaşanmadı. 85 milyon vatandaşın güç talebi hiçbir sınırlamaya tabi olmadan tamamı ithal edilerek vatandaşın kullanımına sunuldu. 97 milyar dolar fiyatındaki bedeli de ödendi. İktisadın genel ithalat talebi de kesintisiz, tümüyle karşılandı, finansmanı sağlandı. Kur şoku yaşanmadı. Yabancı portföy yatırımcısının döviz talebinin tamamı da anında karşılandı. 2018 yılı başında yabancı portföy yatırımcısının Türkiye’deki menkul değer yatırımlarının kıymeti 109 milyar dolar civarındaydı. İktisat için yükümlülük ve dolaylı bir borç mahiyetinde olan yabancı portföy yatırımı bugün itibariyle 30 milyar dolar düzeyine geriledi. Yurt dışına çıkan portföy yatırımcısının istediği dövizin tamamı da sağlandı. Sermaye transferinde hiçbir sınırlamaya gidilmedi, sermaye denetimi de getirilmedi.

2022 yılında döviz harcamaları ve döviz çıkışı açısından güç bir yıl olmasına karşın kur şoku yaşanmadı ve sermaye denetimi gelmedi. Bundan sonra da kur şoku yaşanmaz ve sermaye denetimi gelmez. Ayrıyeten önümüzdeki periyotta, bir taraftan döviz harcamaları azalırken, yabancı portföy yatırım stoku 30 milyar doların altına gerilediği için buradan büyük ölçüde döviz talebi gelmez ve sıcak para çıkışı azalır. Güç fiyatları düşüş trendine girdiği için güç ithalatına ödenen döviz ölçüsü azalır. Başka taraftan, iktisadın döviz gelirleri artmaktadır. Turizm gelirlerinde 15 milyar dolarlık artış beklenmektedir. Direkt yabancı sermaye girişinin artacağı iddia edilmektedir. Döviz açığı önümüzdeki periyotta azalacağı için döviz piyasası üzerindeki baskı da hafifleyecektir. Öbür taraftan, Merkez Bankasının brüt döviz rezervlerinin 115 milyar dolar düzeyinde olduğu da unutulmamalıdır. Bu rezervler içinde yaklaşık 800 tonluk altın rezervleri de bulunmaktadır. 2002 yılında Merkez Bankasının altın rezervi 130 ton civarında idi. 800 tonluk altın rezervinin tamamı da fiziki olarak Türkiye’ye getirilmiş olup Merkez Bankasının kasalarında koruma edilmektedir. Bu nedenle 7’li masanın kur şoku yahut sermaye denetimi üzere manipülatif palavralarına kimse inanmıyor.”

Yazar Hakkında

Yorum Yap