1. Anasayfa
  2. Gündem

Bursaspor eski Başkanı Adanur hakkında adli kontrol kararı

Bursaspor eski Başkanı Adanur hakkında adli kontrol kararı
0

Bursa’nın Nilüfer ilçesine bağlı Balkan Mahallesi’nde, Bursaspor eski liderlerinden Emin Adanur’a ilişkin olan Ergünkent İnşaat Firması tarafından yapılan, 264 konut ve 6 bin metrekare ticari alanı kapsayan inşaat projesinin satışlarına 2021 yılında başladı. Teze nazaran, inşaat firması projelerde kendi hissesine ilişkin olan kısmı Ahmet Demirtaş’a sattı. Demirtaş da bu dairelerin mukavelelerini, Adanur’un sahip olduğu Ergünkent İnşaat’ta firmanın kaşesi ve mührü ile pazarlayıp sattı. Meskenlerine taşınacakları günü beklerken, konutlarının ikinci ve üçüncü şahıslara de satıldığını öğrenen ailelerden 6’sı Cumhuriyet Savcılığına giderek Adanur ve Demirtaş hakkında kabahat duyurusunda bulundu.

Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma sonucunda hazırlanan iddianamede, Emin Adanur’un kabahati Ahmet Demirtaş’a atarak cürümden kurtulmaya çalıştığı, kuşkulu Demirtaş’ın ise olayı türel ihtilaf üzere göstermek istediği belirtildi. İddianamenin Bursa 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edilmesinin akabinde tutuksuz sanıklar Adanur ve Demirtaş hakkında ‘Tacir yahut Yöneticileri ile Kooperatif Yöneticiliğin Dolandırıcılığı’ suçlamasıyla 60’ar yıl mahpus cezası istemi ile dava açıldı.

Emin Adanur, davanın Bursa 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen birinci duruşmasında, “Ahmet Demirtaş’ı uzun yıllardır tanırım. Ticaret yapıyorum, kendisi de müteahhit esasen. Bu süreç içerisinde kendisine yüzlerce daire sattım. Son iki yıldır kendisinin işleri de bozuldu. Yıldırım ve Mollaarap’ta inşatları vardı. Bölgedeki heyelan riski nedeniyle inşaatları durdu. Cet Bulvarında bir benzinlik vardı. Buraya ruhsatname alacaktı. İşler berbata gidince bu durum ortaya çıktı. Bizim şirket olarak çalışma tekniğimizde, müşterilerimiz bize ‘1 milyonluk daireyi 10 yahut 15 taksitle alabilirim’ diyebilirler. Ahmet de onlardan biri idi. Bizim toplu daire sattığımız Ahmet değil diğerleri da vardır. Ahmet değil, diğer biri de bizden aldığı daireyi diğerlerine evre yapabilir. Bizim için öncelik birinci sattığımız kişidir. O bize borcunu öder. Bizim kontratını imzaladığımız dönem süreci alanlar bilir” dedi.

Davaya bugün devam edilldi. Duruşmada savunma yapan Ahmet Demirtaş, inşaat firmalarından temelden daire aldığını ve bunları sattığını söyledi. Firmasının, birkaç yıl evvel iflas ettiğini ve daireler için ödeme yapamadığını belirten Demirtaş, “Ödeme yapamadığım için daireleri teslim alamadım. Mağdurların bir kısmına ödemelerini yaptık. Şu an mahkemeye bahis olan dairelerle ilgili ödemeleri yapmaya ve insanların mağduriyetini gidermeye çalışıyorum” diye konuştu. Duruşma, eksik evrakların beklenip şahitlerin dinlenmesi için ileri bir tarihe ertelendi.

11’İNCİ AĞIR CEZA MAHKEMESİNDE DE YARGILANIYOR

Öte yandan, Emin Adanur ve Ahmet Demirtaş hakkında toplam 32 kişinin şikayeti üzerine başlatılan soruşturma kapsamında, 320’şer yıla kadar mahpus cezası istemiyle yargılandıkları Bursa 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki davanın duruşması da dün görüldü. Tutuksuz sanıklar Emin Adanur ve Ahmet Demirtaş’ın katıldığı duruşmada orta karar veren mahkeme ‘Tacir yahut Yöneticileri ile Kooperatif Yöneticiliğin Dolandırıcılığı’ suçlamasıyla yargılandığı davada Adanur ve Demirtaş hakkında yurt dışı çıkış yasağı verildi. Mahkeme heyeti tarafından ayrıyeten, her iki sanık hakkında isimli denetim kuralı kapsamında haftada 4 gün polis merkezine giderek imza atmalarına karar verildi.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir